İçeriğe geç

Paris Toplu Taşıma Rehberi / Bilet ve Kart Fiyatları

Yazan: Cem SERT/

YouTube videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Paris, toplu taşıma açısından zor ve uygun fiyatlı diyemeyeceğimiz bir şehir. Özellikle raylı sistemi çok karmaşık. Çünkü hem çok çeşitli trenler var hem de bu trenler aynı doğrultuda farklı çatallara ayrılıyor. Bu durumu YouTube’taki Paris videolarımın 2. bölümünün sonunda da anlattım, oradan izleyebilirsiniz.

Bu yazıda raylı sistemde hangi trenin ne olduğuna, toplu taşıma biletlerine, toplu taşıma bölgelerine ve benim gezerken rotamı oluşturmamı aşırı kolaylaştıran uygulamadan bahsedeceğim. 

Paris Toplu Taşıma Bilet / Kart Çeşitleri ve Fiyatları

Paris’te çok sayıda ve farklı tipte bilet seçeneği var. Ben sizlere en çok kullanma ihtimaliniz olanları yazacağım. Diğer biletleri incelemek isterseniz bu başlığın sonuna koyacağım linkten inceleyebilirsiniz. Ayrıca Paris, 5 toplu taşıma bölgesine ayrılıyor. 1. bölge tahmin edebileceğiniz gibi şehir merkezi olup 5. bölgeye doğru gittikçe şehir dışına çıkıp ödeyeceğiniz ücret artıyor. Yazının ilerleyen kısmında bu konudan da bahsedeceğiz.

T-Ticket

T-Ticket, bizlerin tek kullanımlık dediğimiz kâğıt bilet tipi. Bu biletle Orlybus, Orlyval ve Roissybus hariç tüm toplu taşımalara binebilirsiniz. 

Bu bilette dikkat etmeniz gereken kafa karıştırıcı bazı konular var. Bunlardan birincisi toplu taşıma bölgeleriyle (zone) ilgili. Yazının ilerleyen kısımlarında zoneları detaylıca anlattım. Bu biletle, RER haricindeki toplu taşımalara bindiyseniz ilk duraktan son durağa kadar gidebilirsiniz yani zone konusunda rahat olabilirsiniz. 

Ancak RER kullanacağınız zaman, eğer birinci bölgenin dışındaysanız tek t-ticket ile RER’e binemezseniz. Ben 3. bölgede olan Antony’den, T-ticket ile RER’e binmeye çalıştığımda turnike açılmayınca bunu fark etmiştim. Birinci bölgeden RER’e binip sonraki bölgelere devam ederseniz çıkışta da biletinizi okutmak zorunda olduğunuz için yüksek ihtimalle turnike açılmayacaktır. 

Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise bu biletle yapacağınız aktarmalar olacak. T-Ticket size metro-RER arasında ve otobüs-tramvay arasında aktarma imkanı veriyor. Yani tek biletle metrodan inip RER’in birinci bölgesindeki duraklardan aktarma yapabilirsiniz ancak metrodan otobüse aktarma yapacaksanız yeni bir T-Ticket daha almalısınız. Aktarma süresi 90 dakika.

T-Ticket’ın ücreti ise 2,10€.

Mobilis

Mobilis; sizin seçtiğiniz toplu taşıma bölgeleri arasında geçerli, sınırsız biniş hakkı veren günlük bilet tipi. Bu bilet; 24 saatlik olmayıp, bileti aldığınız gün 00.00-23.59 saatleri arasında kullanabilirsiniz. 2 bölgeyi (1-2, 2-3 gibi) kapsayacak bilet 8,45€ / 3 bölgeyi (1-2-3, 2-3-4, 3-4-5 gibi) kapsayacak bilet 11,30€ / 4 bölgeyi kapsayacak bilet (1-2-3-4, 2-3-4-5 gibi) 14€ / 5 bölgeyi kapsayacak (1-2-3-4-5) bilet 20,10€. Bu bileti tercih ederseniz üzerine ilk kullandığınız tarihi ve isim soy isminizi kendiniz kalemle yazmanız gerekli.

Paris Visite

YouTube’taki Paris videomun 1. bölümünü izlediyseniz, Paris seyahatimde ilk 3 gün bu bileti kullanmıştım. Turistler için en avantajlı biletlerden biri olsa da 2023’teki toplu taşıma zammından sonra fiyatı iyice artmış. Bu biletin 1-2-3 ve 1-2-3-4-5 bölgeler arasında olacak şekilde iki seçeneği var ve gün sayısına siz karar veriyorsunuz. Ben sizlere 1-2-3 bölgeler arasındaki fiyatları yazacağım. Buraya tıklayarak 1-5 bölgeler arasındaki fiyatlara da bakabilirsiniz. 1-2-3 bölgeler arasında 1 günlük 13,55€ / 2 günlük 22,05€ / 3 günlük 30,10€ / 5 günlük 43,30€. 4 günlük bilet bulunmuyor ve 4-11 yaş arasındakilere bu biletin %50 indirimli olduğunu unutmayın. Mobilis gibi bu biletin üstüne de ilk kullandığınız tarihi ve isim soy isminizi yazmalısınız.

Navigo Monthly and Weekly Travel Passes

Öncelikle başlıkta navigo yazıyorsa bahsettiğim kâğıt bilet değil kart oluyor. Aşağıda bahsettiğim gençler için olan hafta sonu kartını aldığımda navigo kart için bir kart ücreti ödemiş miydim emin değilim. İnternette de üzerinde fotoğrafınızın olduğu kişiye özel navigo kartın ücretinin 5€ olduğu dışında bir bilgiye rastlamadım ama sizin alacağınız (benim de aldığım kart) navigo easy card, kişiselleştirilmiş değil. 

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi navigo kartınıza bu abonmanı (pass) yüklediğinizde aylık ya da haftalık sınırsız biniş hakkınız oluyor. Bu hak tüm bölgeler için geçerli. İsterseniz daha uygun fiyatlara iki bölge arasında geçerli (2-3, 3-4 gibi) yükleme yapabilirsiniz ancak 1-2 bölgeler arası seçeneği olmadığından ve gezilecek yerlerin neredeyse hepsi 1. bölgede olduğundan bölgeler arasında bu abonman turistler için mantıklı olmuyor. Haftalık sınırsız binişin ücreti 30€, aylık sınırsız binişin ücreti ise 84,10€. Haftalık bilet alırsanız hangi gün aldığınız fark etmeksizin cumartesi 00.00’dan sonraki hafta pazar günü 23.59’a kadar geçerli. Yani bu passi kartınıza cuma ya da cumartesi yükletmeniz mantıklı olmuyor.

One-day Navigo Travel Pass

One-day Navigo travel pass hakkında pek bir şey yazmayacağım çünkü Mobilis’in karta yüklenen şekli ve fiyatları aynı.

Navigo Youth Weekend

Navigo Youth Weekend’i ben de seyahatimde hafta sonu kullandım. 26 yaşın altındaysanız bu abonman (pass) ile hafta sonu 1-3, 3-5 ya da 1-5 bölgeler arasında sınırsız toplu taşıma kullanabilirsiniz. 1-3 bölgeler arasında 4,60€ / 1-5 bölgeler arasında 10,10€ / 3-5 bölgeler arasında 5,90€ şeklinde fiyatlandırılıyor.

Buraya tıklayarak bütün toplu taşıma biletleri ve kartlarına ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Bileti Alacaksanız DİKKAT!

Toplu taşıma bileti alacaksanız çok dikkat etmeniz gereken bir konu var. Asla kâğıt biletinizi telefonunuzun arkasına ya da kredi kartınızın yanına koymayın. Telefon ya da kredi kartınızın yakınında biletinizi tutarsanız biletin manyetiği bozuluyor ve kullanamıyorsunuz. Ben, telefonumun arkasına koyduğumdan manyetiği bozuldu ve RER’e binemedim. Başınıza böyle bir şey gelirse en yakın metro ya da RER istasyonundaki RATP ofisine gidip biletinizi değiştirin. Durumu anlattığınızda yardımcı oluyorlar ancak mesai saatleri dışında başınıza böyle bir şey gelirse yeni bilet almak zorunda kalırsınız.

Ayrıca üzerine isim yazmanız gereken biletlere isminizi yazmazsanız, toplu taşımaya kaçak binmişsiniz gibi ceza uyguluyorlar.

Paris Toplu Taşıma Bölgeleri (Zone)

Paris toplu taşımasının en beyin yakan konusu, kesinlikle toplu taşıma bölgeleri. Şehri çevreleyen karayolundan uzaklaştıkça bölge değiştiriyorsunuz ve buna göre bilet fiyatları da artıyor. Eminim Parisliler de yaşadıkları yerler hariç kalan yerler hangi bölgede emin değildir. Aşağıda koyduğum haritadan toplu taşıma bölgelerini inceleyebilirsiniz. İlk başta karışık gelecek. Ancak sonrasında kullanacağınız durakları kafanızda oturtunca harita biraz daha netleşiyor. Ayrıca Versay Sarayı ve Disneyland hariç bütün gezilecek yerler 1. bölge içerisinde. Konaklayacağınız yere karar verirken uygun fiyatlı olması için şehir dışını tercih edecekseniz toplu taşımaya ödeyeceğiniz ek ücreti hesaba katmayı unutmayın. Ayrıca Paris Gezi Rehberi yazımın konaklama kısımda bu konuda detaylı bilgiler ve nerelerde konaklamanın güveli olacağını anlattım. Okumanızı tavsiye ederim. 

Haritanın üzerine tıklayarak daha net görebilirsiniz

Paris’te Toplu Taşıma Sistemi

Paris’te toplu taşıma genel olarak raylı sistem üzerine kurulu. Her yerden bir tren ya da metro geçiyor. Bu kadar hat olunca da işin içinden çıkmak aşırı zor oluyor. Sizlere burada tüm hatların nereden nereye gittiğini yazmayacağım çünkü bu hatların çok büyük kısmına zaten binmeyeceksiniz. Aklınızda da tutmanız imkânsız. Sizlere hangi trenin ne olduğunu kısaca açıklayacağım. Paris’te toplu taşımada kaybolmamış bir gezgin olarak yazının sonunda bahsettiğim uygulamayı da kesinlikle okumanızı öneririm.

Metro

Paris Orly Havalimanı Ulaşım yazımda bahsettiğim OrlyVal’i de metro hattına dahil edersek, Paris’te toplam 17 metro hattı bulunuyor. Ana hat sayısı ise 14. 3 ve 7 numaralı metro hatlarının içinden 3bls ve 7bls diye iki ayrı çatal bulunuyor ve bunlara geçmek için aktarma yapmanız lazım. Metro hatları 1. bölge içinde bulunuyor. Metroların yeni olanları hariç diğerlerinde klima olmadığından özellikle yazın seyahat etmek zor oluyor. Aşağıya Paris’in metro ve RER haritasını koyuyorum oradan da bakabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak her metro hattının istasyon listesini ve haritasını da ayrıca görebilirsiniz.

Haritayı net görmek için üzerine tıklayın

RER

Metroların 1. bölge içinde olduğunu hemen yukarıda yazmıştım. RER trenleri ise şehrin banliyö trenleri. Paris’te 5 tane RER hattı bulunuyor ve bunlar RER A, RER B, RER C, RER D ve RER E olarak adlandırılıyor. Şehrin dışında konaklayacaksanız merkeze geleceğiniz trenler RER trenleri olacaktır.

RER’de dikkat etmeniz gereken iki konu var. Birincisi bu trenler aynı doğrultuda farklı çatallara ayrılıyor. Bu sebeple gelen trenin üzerinde ya da istasyondaki ekranlardan trenin doğrultusuna bakmayı unutmayın. Eğer çatala ayrılan noktadan sonraki bir durağa gidecekseniz ve buna dikkat etmezseniz YouTube’taki Paris videomun 2. Bölümünün sonundaki gibi doğru doğrultuda gidiyor olsanız da yanlış trene binmiş olursunuz.

İkinci dikkat etmeniz gereken konu da doğru toplu taşıma biletini almanız. Örneğin bineceğiniz durak 3. bölgede olsun. Duraktaki otomattan 1. bölgede geçerli T-Ticket alırsanız bileti okuttuğunuzda kapı açılmayacaktır. Ayrıca RER trenlerinde klima olmadığından ve şehir merkezi dışında yer üstünde gittiğinden yazın yolculuk aşırı zor olabiliyor. Benim Paris’te olduğum tarihlerde Paris’in gelmiş geçmiş en sıcak günlerinden biri olduğundan RER trenlerinde hayatı sorguladığım yolculuklar yaptım.

Haritaya tıklayarak net şekilde durakları ve bölgeleri görebilirsiniz

Bonjour RATP Uygulamasını Kesinlikle İndirin

Yukarıda yazdıklarımdan sonra toplu taşımanın sizi biraz korkuttuğunu tahmin ediyorum. Ancak Bonjour RATP uygulamasını indirirseniz Paris’te benim gibi hiç kaybolmadan istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Aşırı kolay bir arayüzü var. Metro ve RER’de hangi kapıdan inip binerseniz kolay şekilde aktarma yapacağınıza kadar gösteriyor. Ancak bu uygulama internetsiz çalışmıyor. Bu sebeple Paris’e giderken internet almanızı öneririm. Uygun fiyata internet almak için ise ben AirAlo’yu kullanıyorum. Buraya tıklayarak e-sim teknolojisini ve nasıl 1,5$’a 1GB internet alabileceğinizi anlattığım yazıma ulaşabilirsiniz. 

Bu uygulama üzerinden bilet alıp telefonunuzu okutarak toplu taşımaya binebilir ya da Navigo kartınıza yükleme yapabilirsiniz. Ağustos 2023’te Paris’e yaptığım ikinci seyahatimde, 2022 yılında aldığım Navigo kartıma Bonjour RATP uygulamasından yükleme yaparak kullandım. 

Paris Hakkındaki Diğer Yazılar İçin Aşağıdaki Başlıklara Tıklayabilirsiniz

Aşağıdaki kısımdan Paris’teki etkinlik ve müze biletlerini inceleyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir