İçeriğe geç

Eindhoven Havaalanı’ndan Amsterdam’a Ulaşım

Yazan: Cem Sert/

2019 yazındaki Hollanda’ya gidişimde Ryanair’dan, Sofia kalkışlı 19€’ya bilet bulunca rotamı Eindhoven üzerinden yapmıştım. Bu küçük havaalanından Amsterdam’a gitmek için ise farklı yollar bulunmakta. Onlara geçmeden önce bu havaalanına, Amsterdam Gezi Rehberi yazımızda da bahsettiğimiz gibi ülkemizden Pegasus Hava Yolları da uçmakta. Corendon ve SunExpress de başta İzmir olmak üzere birkaç şehirden Eindhoven’a uçmaya başladı. Eindhoven Havaalanı’nı ayrıca Ryanair, Wizz Air ve Transavia Havayolları, oldukça yoğun olarak kullanmakta. Şimdi Amsterdam’a nasıl ulaşabileceğimize geçelim.

Eindhoven Havaalanı

Flixbus, Avrupa’nın en büyük otobüs firmalarından biri. Flixbus ile oldukça uygun fiyatlara Amsterdam’a ulaşabilirsiniz. Otobüsler, Eindhoven Centraal istasyonundan kalkmakta. Eindhoven Havaalanı’ndan kalkan 401 numaralı otobüsle Eindhoven Centraal’e 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Biz otobüse, hemen terminalden çıktıktan sonra bahçedeki duraktan binmiştik. Aralık 2021’deki seyahatimde otobüsün, terminalden çıkınca solda kalan tarafa taşındığını gördüm. Havalimanı küçük olduğundan rahatlıkla bulursunuz. 401 numaralı otobüsün biletini havaalanındaki otomatlardan ya da otobüs içinde şoförden alabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken hem otomatlarda hem de otobüste nakit geçmemesi. Yani yanınıza kredi kartı ya da Euro banka kartı almalısınız. Bilet fiyatı ise 4,46€. Ayrıca 400 numaralı otobüs de havaalanından Eindhoven Centraal istasyonuna gitmekte. Flixbus’ın, Eindhoven-Amsterdam otobüsünün bilet fiyatı ise 8€’dan başlayıp dönemsel olarak değişmektedir. Flixbus, Amsterdam’a yaklaşık 1 saat 40 dakikada varmakta. Ben haziran ayında gittiğimde bilet fiyatı 10€ idi. https://global.flixbus.com/ sitesi üzerinden bilet alabilir ve bilet fiyatlarına bakabilirsiniz. Eindhoven, küçük ve trafiği fazla olan bir havaalanı olduğu için rötar ihtimalini düşünerek otobüs bileti alınız. Biz rötar olabilir diye bileti Eindhoven’a inince, internetten alırız demiştik ve rötar yüzünden otobüsü yakalayamamış, bu sebeple aşağıda bahsettiğim tren ile Amsterdam’a gitmiştik.

401 numaralı Eindhoven Airport-Eindhoven Centraal otobüsü

AirExpressBus ise Eindhoven Havaalanı’ndan kalkıp, Utrecht şehrine uğradıktan sonra Amsterdam’a gitmektedir. Gittiğim zaman bu otobüsten haberim yoktu çünkü bütün planımızı otostop veya Flixbus ile gitmek üzerine yapmıştım. AirExpressBus, Havaalanı otoparkı P1 zemin kattan kalkmakta. Haftanın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında çalışan AirExpressBus Amsterdam’a yaklaşık 1 saat 45 dakikada varmakta. Bilet fiyatı 22.5€’dur.  https://www.airexpressbus.com/ üzerinden bilet alabilirsiniz.

Eindhoven Centraal-Amsterdam Centraal arasında devamlı olarak tren çalışmakta. 401 numaralı otobüs ile havalimanından, Eindhoven Centraal istasyonuna gidebilirsiniz. 401 numaralı otobüsle ilgili detaylar Flixbus kısmında yazıyor. İlk tren sabah 07.04’te, son tren 23.34’te kalkmakta ve trenleri NS firması işletmektedir. Trenler genellikle 15-25 dakika aralıklarla kalkmakta ve tren bileti ücreti 21.10€’dur. Biletinizi internetten alırsanız 1€ daha ucuz. Bileti istasyondan alacaksanız yanınızda kredi kartı götürüp biletinizi kartla almanızı öneririm çünkü istasyondaki otomat, nakit para olarak kağıt para kabul etmiyor ve sadece bozuk para ile bilet alabiliyorsunuz. Tren yolculuğu yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmekte ve bineceğiniz tren İntercity treni olarak geçiyor. https://www.ns.nl/en sitesi üzerinden bilet alabilirsiniz.

Eindhoven Centraal

Türkiye’den yolculuğumuza başlayışımızın 33. saatinde Eindhoven’dan, ilk konaklama noktamız Amsterdam’a giderken. 

Otostop

Bir diğer ulaşım ise benim en sevdiğim ulaşım şekli olan otostop. Yaklaşık yarım saat otostop denemiş olsak da başarılı olamadık. Havaalanından çıkıp otoyol birleşim yerine gittik ve elimizde Amsterdam yazan bir kartonla şansımızı denedik ancak üç dört umut verici araba yavaşlaması dışında duran araba olmadı. Amsterdam’a 23.30 gibi varacağımızdan ve AirBnb’den tuttuğumuz evimize varışımız on ikiyi geçeceği için çok fazla bekleyerek zaman kaybetmek istemedik ve bu sebeple uzun süre otostop deneyemedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir