İçeriğe geç

Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi – 24 Saatte Amalfi

Yazan: Arzu Sert/

Her seyahate maksimum getiri mantığıyla çıktığımız için Roma gezimizi planlarken bir günümüzü Amalfi kıyılarına ayırmaya karar verdik. Roma Gezi Rehberi yazımız için tıklayabilirsiniz. Yine fotoğraflarından keşfettiğim  İtalya’nın bu kıyıları uzun zamandır mutlaka gidilecekler listesinde hep aklımızdaydı. 24 saatin yetmeyeceğini, içimizde kalacağını biliyorduk ama ertelemek de istemediğimiz için, kısa da olsa değer deyip planlamamızı ona göre yaptık ve iyi ki de yaptık, gerçekten değermiş.

John Steinbeck’in ”Gerçek olamayacak türde, rüya gibi bir yer.” dediği, Wagner’in ünlü operası Parsifale ilham kaynağı olan ve birçok filmin çekildiği Amalfi kıyılarını; efsaneye göre Herkül sevgilisi su perisi Amalfi, çok genç yaşta ölünce, onun sonsuz uykusunu dünyanın en güzel yerinde uyuması için inşa etmiş. İtalyanların ‘’tatlı rehavet’’ diye tanımladıkları, UNESCO dünya mirası listesindeki bu bölge yıllardır hem turistlerin hem de jet sosyetenin en gözde tatil beldelerinden. Sophia Loren, Greta Garbo, Humprey Bogart ve Klark Gable içinse gözlerden uzak tatilin adresi olmuş.

AMALFİ KIYILARI NEREDE?

Amalfi kıyıları güney İtalya’da Campania bölgesinde, Salerno ve Sorrento arasındaki yamaçlarda birçok kasabanın olduğu 56km.lik kıyı şeridinin genel adı. Bütün kıyıyı baştan sona kat eden bu daracık ve çok virajlı yolun, bir tarafında Tiren Denizi ile gökyüzünün bütünleştiği sonsuz bir mavilik, diğer tarafında ise yemyeşil limon bahçeleri ve üzüm bağları arasında küçük kasabalar ve harika plajlar var.

AMALFİ’YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Yağmur çamura denk gelmediği sürece bence her mevsim gidebilirsiniz. Biz ekim sonunda gittik. Hem aşırı turist kalabalığı yoktu hem de sıcaktan bunalmadan rahat gezdik. Arada kısa bir yağmur geçişi yaşasak da o arayı Amalfi meydanda kahve molasıyla değerlendirdik. Genel olarak güneşli ve ılıktı. Oğlum ve arkadaşları temmuz ayında gittiler, onlar da bol bol denize girip keyifle gezmişler. Kısacası Amalfi’ye bence her zaman gidilebilir.

AMALFİ KIYILARINA NASIL GİDİLİR?

Bu bölgeye gelebilmek için öncelikle Salerno’ya ya da Sorrento’ya gitmeniz gerekiyor. Biz Salerno tercihini kullandığımız için size o yolu anlatacağım. Roma’dan Salerno’ya gideceğimiz için ben gitmeden önce Trenitalia’dan, Roma-Salerno biletimizi aktarmasız olarak yaklaşık iki ay kadar önceden gidiş -dönüş kişi başı 22,80€’ya, oldukça ucuza aldım. Tarih yaklaştıkça bilet fiyatları çok arttığı için size de böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Roma Salerno tren bileti

Sabah 6.00 civarı Roma-Termini istasyonundaydık ve trenimiz tabii ki tam saatinde hareket etti. Yaklaşık 3 saat süren bu keyifli yolculuk Napoli’ye yaklaştıkça, deniz manzaralarıyla daha da güzelleşiyor. Napoli ve Salerno arası ise neredeyse tamamen Vezüv yanardağının heybetli manzarasıyla geçiyor ve trenden de olsa ilk defa bir yanardağ görmüş olduk.

Vezüv Yanardağı

SALARNO'DAN AMALFİ'YE NASIL GİDİLİR?

Şimdi de ayrıntılarıyla Salerno’ya geldikten sonra Amalfi’ye nasıl gidilir kısmına başlayalım. Biz Sita otobüsünü kullandık. İstasyondan çıkınca hemen sağda göreceğiniz duraklardan Sita otobüsüne binebilirsiniz ama bölgeye mevsime göre talep arttığından ayakta kalma ihtimaliniz var. Biz otobüsün gidiş yönünde sol tarafta oturup, muhteşem manzaranın keyfini çıkarmak üzere plan yapıp geldiğimiz için, üşenmeyip ilk durağa yürüdük ve boş otobüste istediğimiz koltuğu seçtik. İlk durak istasyona çok yakın, gitmek isteyenler için kendi notlarımdaki tarifi yazıyorum: İstasyondan çıkınca sola doğru yürümeye başlıyorsunuz, yol daha büyük bir cadde ile birleşiyor, aynı yönde devam edin. Köprüden geçip, yüksek duvarın dibinden ilerleyince duvarın bitiminde sola doğru demiryolu altından geçen bir tünel var.  Tünelden çıkınca biraz ilerdeki kavşaktan sağa dönünce az ileride sağda otobüsleri ve ana durağı göreceksiniz.

Sita otobüsünün ilk durağının konumu

AMALFİ BÖLGESİNDE TOPLU TAŞIMA

Sita Otobüsleri

Sita otobüsleri, Salerno-Sorrento arasında gün boyu sefer yapıyor. Varış noktasına göre biletler 1,30 -1,80 -2,40 € olarak değişiyor ve ayrıca 24 saat geçerli bilet 8€. Biz çok indi bitti yapacağımız için bu bileti aldık. Kıyı şeridi ulaşım konusunda, Salerno–Amalfi ve Amalfi-Sorrento olarak ikiye ayrılmış, yani her iki yönde de Amalfi’den daha ileri gidecekseniz otobüs değiştirmeniz gerekiyor. Sanırım bunu trafik yoğunluğunu azaltmak için yapmışlar. Bu ana durakların haricinde arada birçok ara durak var.

Sita Otobüs Biletleri

Salerno’dan başlayacak olursak sırayla kasabalar şöyle: SALERNO -Vietri Sul Mare -Maiori -Minori -Atrani -Ravello -Scala –AMALFİ -Conca dei Marini -Furore -Praiano -Positano -Tramonti -Priora –SORRENTO. Ravello, Scala ve Furore kıyı şeridinde değil, yüksek yamaçlardaki kasabalar. Ayrıca yine bölgede çok gözde üç tane ada var: Capri, Ischia ve Procida. Sita otobüsleri sefer saatleri ve ücretler için buraya lütfen www.sitasudtrasporti.it .

Travel Mar Feribotu

Diğer bir ulaşım şekli de Travel Mar feribotu. Amalfi sahillerinin denizden keyfini çıkarmak için harika bir alternatif. Salerno -Maiori -Minori -Amalfi -Positano iskeleleri arasında gün boyunca aralıklarla seferler oluyor. En uzun rota Salerno -Positano arası 70 dakika sürüyor ve 12€, Salerno -Amalfi arası 35 dakika 8€, Amalfi -Positano arası 25 dakika 8€. Oğlum ve arkadaşları, Amalfi’ye kadar bu tekneyle gidip, Sita otobüsü ile dönmüşlerdi. Bu şekilde her iki ulaşımın da tadını çıkarmışlardı. Güncel sefer tarifeleri ve ücretler burada www.travelmar.it .

Travelmar Feribot Sefer ve Ücret Tarifeleri

Araba Kiralama

Araba kiralamayı düşünürseniz yaz sezonunda hem trafik hem dar yollar, hem de park yeri sorunu yüzünden pek tavsiye edilmiyor. Yüksek sezon dışında bir nebze daha rahat olabilir.

Otobüs yolculuğu okuduklarımdan ve hayal ettiğimden de güzeldi. Gerçekten manzaralar ve doğa muhteşemdi ama yol o kadar dar ve virajlı ki bazı noktalarda iki araç karşılaşınca, biri geri gidip yolu açmak zorunda kalıyor. Yaz sezonunda yol uzun süre tıkanıp kalabiliyormuş.  Sürücüler bu duruma   alışmışlar, zaten başka çareleri de yok. Ne korna ne stres, bir şekilde aşıyorlar bu sıkışıklığı. Otobüs şoförümüz de çok rahattı. Biz yoldan tedirginken, onun yol da virajlar da hiç umurunda değildi. Korktuk ama tecrübelerine güvenip manzaranın tadını çıkarmaya baktık. Bu arada İtalyan rallicilerin bu yollarda tecrübe kazandığına kanaat getirdim.

Amalfi Yolları

AMALFİ’DE KONAKLAMA

Check-in yapıp, valizlerimizi bırakmak için otelimizin bulunduğu Maiori’de otobüsten indik. Otelimiz Residence Due Torri ise bu gezinin tam bonusu oldu. Residence Due Torri, deniz kenarında yüksek bir kayanın üzerinde, kartal yuvası gibi bir yerdeydi. Kocaman camlı balkonuyla odanın içindeyken bile kendinizi denizin ortasında gibi hissediyorsunuz. Sabah böyle bir maviliğin içinde uyanmak harika oldu. Balkondan Amalfi’ye kadar bütün koy görünüyordu. Zaten nereye gitsem denize bakınca da bizim kartal yuvasını gördüm. Oteli www.booking.com’da buldum, deniz manzaralı stüdyo olarak geçiyordu. Sanırım yüksek sezon olmadığı için fiyatlar uçuk değildi, biz geceliği 39€ ya kaldık. Residence Due Torri’nin Booking linki için tıklayın.  

Residence Due Torri

Konaklamak için kıyı şeridi boyunca her yerde kalınabilir çünkü hem mesafeler yakın, hem ulaşım kolay. Amalfi ve Positano’da popüler oldukları için fiyatlar çok daha yüksek oluyor. Maiori ve Minori hem daha sakin ve kıyıda çok güzel plajları olduğu için bence tercih edilmeli. AirBnb’de de çok güzel manzaralı alternatifler var.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden arama ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

AMALFİ KIYILARINDA GEZİLECEK YERLER

AMALFİ

Biz ilk olarak Maiori’ye, tek sıra şeklinde yürüyüp (yan yana yürüyecek kadar bile alan yok), oradan otobüsle Amalfi’ye gittik. Amalfi; sahilde küçük bir limanı olan, labirent gibi sokaklarıyla küçük renkli bir kasaba. Her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Şehrin küçük meydanı Piazza Duomu ise en hareketli yeri. Birçok kafe, restoran ve dondurmacının bulunduğu meydanda; Fontana Sant’Andrea çeşmesi ve yüksek merdivenlerin tepesinde heybetli görüntüsüyle The Duomo  Sant’Andrea  katedrali var. Arap ve Romanesk desenlerle süslü ön cephesi, göz alıcı çan kulesi ve 11. yy.da İstanbul’da yapılıp buraya getirilmiş bronz kapısı görenleri kendine hayran bırakıyor. Birçok moda çekiminin yapıldığı bu merdivenler ve katedral neredeyse bütün Amalfi resimlerinde mutlaka görüntüleniyor. Merdivenleri çıkıp katedralin içini de gezebilirsiniz.

Amalfi Duomo
Amalfi- The Duomo San't Andrea

Biz tam burada kısa süreli ama şiddetli bir sağanak yağmura yakalanınca katedralin tam karşısında Bar Francese’nin büyük şemsiyelerinin altına oturup, kahve ve limonlu pasta eşliğinde molamızı verdik ve oldukça keyifliydi.

Meydandan yukarılara doğru yürüdükçe sağlı sollu, bölgenin sembolü limon temalı değişik ürünleri ve özellikle Limoncello satan birçok hediyelik eşya dükkanı var. Antichi Sapori D’Amalfi, Limoncelloyu ilk üreten yermiş. Duomonun hemen yanında bulunmakta. Almasanız da mutlaka ziyaret edin. Ayrıca külahta deniz ürünleri satan, ayak üstü işletmeleri es geçmeyin derim. Biz en çok tavsiye edilen C.I.C.A.da denedik, porsiyon küçüktü ama lezzetliydi.

Amalfi Limanı
Amalfi Sokakları

Meydandan yokuş yukarı yaklaşık 10 dakika yürürseniz, Via Delle Cartiere 23 numarada Kağıt Müzesi var. 14. yy.da kağıt ve fligran fabrikası olan Museo Della Carta, bugün müze haline dönüştürülmüş ama hala üretim de yapılıyor. Eski makinaların çalışmasını, kağıdın üretim aşamalarını görmek isterseniz çok iyi bir fırsat burası. Hediyelik eşya dükkanlarında da Amalfi kağıdından yapılmış; takvim, harita, notluk gibi birçok ürün satılıyor.

ATRANİ

Amalfi’de birkaç yürüyüş rotası var. Biz Atrani’ye doğru olanı tercih ettik. Hazırlandığım rotayı takip edemedik çünkü kısa süre sonra kaybolduk ama çok güzel yerler keşfedip yine Atrani’ye ulaştık. Duomo’nun sağ tarafındaki merdivenlerden girip labirent gibi yollarda ilerlerken, evlerin teraslarından geçtik ve uzunca bir tünele vardık. Ne cesaret bindiğimizi hala düşündüğüm, tünelin içinde 1€ atınca çalışan asansörle iyice tepeye çıktık. Bazen tırmanıp bazen inip sonunda da Atrani’ye geldik.

Atrani Yolları

. Atrani güney İtalya’nın en küçük kasabası. Harika bir plajı var ve herhalde bu bölgenin en çok fotoğraflanan yeri burası. İster bizim gibi kaybolarak tepelerden, isterseniz deniz kenarında yoldan yürüyerek gidin ama bence Atrani’ye mutlaka uğramalısınız.

Atrani

POSİTANO

Atrani’den Amalfi’ye dönünce, Positano’ya gitmek için limanın yanından kalkan Sita otobüsüne bindik. Burası dik yamaçlara tutunmuş, begonvillerle süslenmiş, üst üste rengarenk evleriyle tablo gibi bir kasaba. Otobüs şoförü Positano’ya gelince, tepelere tırmanmaya başlamadan bir yol ayrımındaki durakta (Positano Sponda), bizim gibi turistik amaçla gelenleri uyarıp indirdi. Yüksekte, şahane deniz manzaralı, kenarı korkuluklu Via Cristoforo Colombo caddesinde Positano’ya doğru yürümeye başladık.

Via Cristoforo Colombo

Bu yol üzerindeki La Sirenuse otel; kasabaya gelen ziyaretçilere, Positano’nun güzelliğini terasından izlemeye izin veriyor. Sakın bir şey derler mi diye çekinip vazgeçmeyin, bu otel için artık bir gelenek olmuş. Bunu bildiğimiz için biz de otele girdik, resepsiyondakileri selamlayıp doğru karşıdaki terasa yöneldik. Terastan gördüğünüz manzara şöyle: Sağ tarafta tepeden aşağı birbirinin üzerinde sıralanmış rengarenk evler. Önünüzde çatısı sarı yeşil klasik İtalyan çinisi -mojalica- ile kaplı Chiesa di Santa Maria Assunta kilisesinin kubbesi. Karşıda masmavi bir deniz ve Sirenuse adaları. Bir süre buradan manzarayı seyredip, bol bol fotoğraf çektik

La Sirenuse Otelinin Terasından Positano
Positano

Positano, dikey yerleşimli bir yer olduğu için sonrasında hep yokuş ve merdiven tırmanarak tepelere kadar çıktık. Yol boyunca her yer kafe, restoran, dondurmacı, yöreye özgü seramik mağazaları ve butiklerle rengarenk ve çok hareketliydi. Positano’nun simgesi haline gelmiş Chiesa di Santa Maria Assunta kilisesini de ziyaret ettik ve bir evlilik törenine denk geldik. Kilisenin bahçesinde yerlerde cok güzel mojalica örnekleri vardı.

Chiesa di Santa Maria Assunta Kilisesi
Yerdeki Mojalicalar

Manzarayı izleyebileceğimiz terası olan bir kafede nefis bir pizza ve birayla mola verip, dönüş için tekrar otobüsten indiğimiz durağa doğru bu sefer başka sokaklar keşfederek gittik. Positano’da plaj ve deniz de şahane, aklımız kaldı.

Positano Sokakları

MAİORİ

Positano’dan sonra artık hava da karardığı için otelimize geri döndük. Otele gitmeden önce otobüsten Maiori’de inip, biraz da orada dolaştık. Burası bölgenin en uzun plajının olduğu ama turist kalabalığının daha az olduğu bir kasaba. Denizi ise kum ve sığ. Sahil boyunca ağaçlı güzel bir yürüyüş yolu ve yan yana sıralanmış birçok kafe ve restoran var. Biz en merkezi yer olan Corso Reginna’da dolaşıp, hediyelik eşya satan dükkanları gezdik. Burası iki tarafında pastel renkli, panjurlu balkonlu evlerin olduğu alışveriş caddesi. Daha sonra deniz kenarından otelimize kadar yürüdük.

Maalesef zamanımız az olduğu için her yere gidemedik. Özellikle deniz seviyesinden 400m. yükseklikteki, bütün Amalfi sahilini kuş bakışı görebildiğiniz Ravello kasabası ve bütün dünyadan ünlü sanatçıları, yazarları ve devlet adamlarını ağırlamış olan ve Roma İmparatorluğu döneminden beri sayfiye yeri olan Capri Adasına gidemedik. Ne yapalım bu da bize bir daha gitmek için bahane olur diyoruz.

Ravello-Sonsuzluk Terası
Capri Adası

Bir de Amalfi’yi aklıma düşüren ilk fotoğrafta gördüğüm yer olan Fiordo di Furore’ye yağmur yüzünden gidemedik ama otobüsle geçerken şoföre görmeyi çok istediğimi söyleyince oradan geçerken yavaşladı ve otobüsten de olsa gördük. Gitmek isteyenler için Sita otobüsünden ineceğiniz durağın adıda Fiordo di Furore.  Via Smeralda 59 durağından bir sonraki durak ve Q8 akar yakıt istasyonundan hemen sonra.

Fiordo di Furore

Sabah otelimizden ayrılıp, yine Sita otobüsüyle Salerno’ya gittik. Trenimizin kalkmasına daha zaman olduğu için çarşısında ve deniz kenarında biraz yürüdük.

Filmlere, müziklere, şiirlere konu olmuş İtalya’nın bu yer yüzü cenneti kıyılarını da aklımızdan çıkartıp gerçekleştirdiğimiz seyahatlerimizin arasına  ekledik. Tekrar mutlaka geliriz deyip, vedalaştık Amalfi ile.

Amalfi bölgesinde yapabileceğiniz tur ve etkinliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir