İçeriğe geç

Vatikan Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi

Yazan: Cem Sert/

Ayrı bir şehir devleti olan Vatikan, Katolik Kilisesi’nin merkezidir. Papa burada yaşamaktadır ve seyahat günleriniz arasında pazar günü de varsa, Papa’nın vaazına denk gelmek için pazar günü gitmenizi öneririm. 

Vatikan’a ilk geldiğinizde sizi St Pietro Meydanı karşılamakta. Büyüleyici St Pietro meydanı, ismini İsa’nın 12 havarisinden Aziz Petrus’tan almıştır. Elinde cennet kapısının anahtarı olduğu inanılan Aziz Petrus, İsa’nın varisi ve ilk Papa’dır. Meydanda 284 sütünla beraber 140 azize ait heykeller vardır. Meydanın ortasındaki dikili taş İskenderiye’den (Mısır) getirilmiştir ve 4000 yaşındadır.  

Papa Francis'in pazar ayinindeki vaazından.

Vatikan'a Nasıl Gidilir

 Metro ile gitmeyi tercih ederseniz A hattını kullanarak Ottaviano İstasyonu’nda inip, St. Pietro Meydanı’na 5 dakikada yürüyebilirsiniz. Ayrıca 19 numaralı tramvay ile Villa Borghese’den Vatikan’a ulaşım da mümkün. Otobüsle gitmeyi tercih ederseniz 40 ve 64 numaralı otobüsleri Termini Tren İstasyonu’ndan Vatikan’a, 81 numaralı otobüsü Kolezyum’dan Vatikan’a gitmektedir. Ben konaklamamı Trastavere bölgesinde yaptığımdan evden yürüyerek gitmiştim.

Vatikan Gezilecek Yerler

 Dikkat: Gezilecek yerlere geçmeden önce şu önemli uyarıyı yapmam lazım. Vatikan sonuçta dini bir yer olduğu için erkek ya da kadın olmanız fark etmez kısa bir kıyafetle gittiğinizde alınmama ihtimaliniz var. Bizim de başıma geldi ve arkadaşım uzun bir tişört giymesi sayesinde şortunu baya belinin altına indirerek güvenliği kandırabildi. Vatikan’a gitmeden önce buna dikkat edin ve dizinizin 5-6 parmak üstünden kısa bir şey giymeyin ya da yanınızda bacaklarınızı örtebileceğiniz bir şey alın. 

St. Pietro Bazilikası

Vatikan’ın en meşhur yeridir. Vatikan’a gediğinizde ilk dikkatinizi çekecek yapıdır.X-ray ve güvenlik kontrolünden sonra içeri girebilirsiniz.  St Pietro Bazilikası; dünyanın en büyük kiliselerinden biri olup, Michelangelo, Bernini ve Raffaello tarafından tasarlanmıştır. Yapımı yüz yıl sürmüştür. Giriş ücretsizdir. Bu yapının muhteşem kubbesi 140 metre yüksekliğindedir ve yapımı Michelangelo öldükten 26 yıl sonra tamamlanmıştır. Kubbeye çıkmak isterseniz, asansörle 10€, merdivenle 8€’dur.  Büyüleyici bir atmosferi ve tavanı vardır. İçeride, hemen girişte sağ tarafta Michelangelo’nun 25 yaşındayken yaptığı, kucağında ölü İsa’yı taşıyan Meryem’i gösteren ve muhteşem bir heykel olan Pieta heykeli bulunmaktadır. Bu eser o kadar kusursuzdur ki bu heykelin, taşın içinde bulduğunu ve Michelangelo’nun sadece onu dışarı çıkarttığı söylenir. Bazilikada dikkatinizi çekecek bir diğer şey de Baldaken’dir. Aziz Petrus’un mezarının üstünü kapatan yüksek yapıdır. Bernini tarafından tasarlanmıştır.  İçeride daha sayarak bitmeyecek kadar eser bulunmaktadır.

Vatikan St Pietro Bazilikası
Michelangelo'nun Piata Heykeli

Bazalikada dikkatinizi çekecek bir diğer şey de Baldacchino’dur. Türkçesi Baldaken olup anlamı gölgeliktir. Aziz Petrus’un mezarının üstünü kapatan yüksek yapıdır. Bronzdan yapılan eserin ortasında Aziz Petrus’un tahtı bulunmaktadır. Michelangelo’nun kubbesinin tam altınada yer alır ve 20 metre yüksekliğindedir. Bernini tarafından tasarlanmıştır. 

Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli

Büyüleyici müzelerden biridir ve gezmesi 2 saat gibi bir sürede anca bitmektedir. İçerisi; Bernini, Michelangelo, Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle doludur. Michelangelo’nun en meşhur tablolarından biri olan Adem’in yaratılışı tablosu da bu müzede bulunmaktadır. Sistina Şapeli’nden çıktıktan sonra göreceğiniz spiral merdivenler, Guiseppe Momo tarafından tasarlanmıştır. En önemli özelliği, inenlerle çıkanların karşılaşmaması için çift sarmal olarak dizayn edilmiş olmasıdır. Burası Roma Pass biletine dahil değildir. Yani internetten veya gişeden bilet almak zorundasınız. Giriş ücreti 26€’dur. Buraya tıklayarak bilet alabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan biletinizi satın alabilirsiniz

Öğrenci indirimi 26 yaş altı her milletten öğrenci için geçeridir ve öğrenciler için ücret 8€’dur (2019 fiyatı). ISIC card veya E-devlet’ten öğrenci belgenizi göstererek indirimden faydalanabilirsiniz. Vatikan Müzeleri Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında her gün 09:00–18:00 arası açık ancak en geç giriş saati 16:00’dır. Ayrıca müze ayda bir kez Pazar günü de 09:00 – 14:00 arası açık, ancak burada da son giriş 12:30’da (her ayın son Pazar günü).

Sistina Şapeli, papalık seçimlerinin de yapıldığı yerdir. Bir papa öldüğünde ya da istifa ettiğinde (2 defa istifa olayı yaşanmıştır), dünyanın dört yanından kardinaller buraya gelir ve papalık seçimleri yapılır. Yapılan oylamadan sonra Sistina Şapeli’in bacasından; Papa seçilebilmişse beyaz duman, seçilememiş ve bir tur daha oylama yapılacaksa siyah duman çıkar.

Michelangelo’nun Ademi’in Yaratılışı Tablosu

Castel Sant'angelo

Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın 5 yıla yakın esir tutulduğu kaledir. Diğer ismi de Kutsal Melek Kalesi’dir. Papa’nın bir tehlike anında sığınma yeri de olduğundan, Vatikan’la yer altından tünellerle bağlıdır. Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo Müzesi’ne ev sahipliği yapan kale, aslında ilk başta İmparator Hadrian’ın mozolesiymiş. Ortaçağ’da bir kaleye dönüştürülmüştür. Roma’nın en güzel köprüsü Ponte Sant’ Angelo (Hadrian), kalenin önünde yer almaktadır. MS. 134’te yapılan köprü, Tiber Nehri’ni üç kemer ile geçiyor. Köprünün kenarlarındaki heykeller Bernini ve öğrencileri tarafından yapılmıştır. Müzenin giriş ücreti 14€’dur. Bilet almak için buraya tıklayın.

Castel Sant Angelo

Vatikan Korumaları / Muhafızları

Değinmeden geçmek istemediğimiz bir diğer konu da Vatikan’daki muhafızlardır. 500 yıldır, Papa’yı koruyan 110 kişilik bu minik ordu İsviçreli askerlerden oluşmaktadır. Bu görevi yapan İsviçreli muhafızlar; Katolik, bekar, İsviçre vatandaşı, askeri görevini yapmış, üniversite bitirmiş, 19-30 yaş arası, en az 174 cm boyundaki erkeklerdir. Görev yerleri sadece Aziz Petrus Bazalikası’dır.

En dikkat çekici yanları ise üniformalarıdır. Bu sarı, kırmızı, mavi renklerdeki geleneksel üniformalar 16. yy Michelangelo tarafından tasarlanmıştır. 

Vatikan İsviçre'li Muhafızlar

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

“Vatikan Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi” hakkında 2 yorum

  1. merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İsmim Selen Kaftan. Temmuz ayında Roma’ya gideceğim ve gitmeden 1 haftalık tatilimi planlamaya çalışıyorum. Yazınızda iscid card veya e-devletten gösterilen öğrenci belgesi ile indirimli bilet almanın mümkün olduğunu belirtmişsiniz. Daha önceki avrupa gezilerimde iscid kartımı çoğu ülke kabul etmedi (budapeşte, polonya, hırvatistan). Acaba sizin bu konuda bir tecrübeniz oldu mu diye sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. ISIC kart hiç kullanmadım ancak üniversite öğrenci kartımı kullanarak çoğu ülkede indirimlerden yararlandım. Çok yakın bir arkadaşım da e devletten öğrenci belgesini göstererek Vatikan Müzesi’ne indirimli girmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir