İçeriğe geç

Bernina Express – Alplerde Panoramik Tren Yolculuğu

Yazan:Arzu Sert/

İlk blog yazımda Bernina Ekspress rotamızı anlatmak istedim. Hem bizim için en unutulmayacak gezilerden biri olması, hem de hayali olanlar için yol gösterici olması açısından seçtim. Nasıl bilet alınır, hangi mevsim gidilir, başlangıç noktasına nasıl ulaşılır, yolculuk nasıl geçiyor hepsini bu yazıda bulabilirsiniz.

Bernina Ekspres

İnternette sürekli seyahat ile ilgili bir şeyler araştırdığım için ‘’ Dünyanın en iyi tren rotaları ‘’ diye bir yazıyı okurken karşıma çıktı Bernina Ekspress. Fotoğraflar, manzaralar büyüleyiciydi ve çok da uzak değil Avrupa’daydı bu rota. Mutlaka bir gün gitmeliyiz, bu fotoğraf karelerinin içinde olmalıyız diye o gün karar vermiştim ama nedense hemen birinci sıraya koymadım bu rotayı, tam bir yıl aklıma geldikçe ara ara araştırdım, okudum, harita inceledim. O zaman tecrübelerinden faydalanacağım blog da bir ya da iki taneydi.  Başlangıç noktası belli, ya Chur ya da Tirano olacak ama hangisinden başlamalı, oralara ulaşım nasıl olmalı, yolculuk öncesinde ve bitince nerede kalmalı, Türkiye’ye dönüş en kolay hangisinden olur, hangi mevsimi tercih etmeliyiz ve en önemlisi tabii ki en ekonomik planlama nasıl olur? gibi bir sürü soruyu araştırmam epey zamanımı aldı. Araya başka seyahatler girdi, açıkçası Bernina süründü de süründü benim kafamda. Pegasus’un bir kampanyasında, yine gidilecekler listemdeki Alsace şarap yolu seyahati için Basel’e bilet alalım diye düşünürken; bu rotanın arkasına ekleme fikri aklıma gelince, yukarıda saydığım soruların çoğunun cevabı bir anda belirginleşti.  Basel gidiş, Bergamo dönüş biletler alınıverdi bir anda.

BERNİNA EKSPRESS ROTASI

1896 yılında yapımına başlanan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu rota İsviçre’nin Chur kasabasında başlayıp, İtalya’nın bir sınır köyü olan Tirano’da son buluyor. Panoramik kırmızı bir trenle, 156 km.lik yaklaşık 4 saat süren bu yolculuk boyunca 196 viyadük ve 55 tünelden geçiyor, Alp dağlarının eşsiz manzarasında 2253 metre yüksekliğe kadar çıkıp sonra İtalya’ya doğru inişe geçiyorsunuz. Bu rota ayrıca dünyanın en dik tren yolu olarak kabul ediliyor. Adı ekspres olsa da tren saatte 45 km hızla gidiyor hatta bazı yerlerde manzarayı doyasıya izleyebilin diye daha da yavaşlıyor. Yolculuk boyunca geçilen yerlerle ilgili sürekli tanıtım anonsları da yapılıyor.

Bernina Ekspres Rotası

NE ZAMAN GİTMELİ?

Daha çok ilkbahar ve sonbaharda tercih edilen bu yolculuğu biz mayıs ayında yaptık. Benim tavsiyem de ilkbahardan yana olacak. Kışın her yer bembeyaz karlarla kaplıyken de mutlaka çok güzeldir ama baharda yemyeşil dağlar ve vadilerle başlayan yolculuk tren Alplerde yükseklere tırmandıkça, hala karlı olan dağlar ve buzul gölleriyle size her mevsimi yaşadığınız inanılmaz manzaralar sunuyor. Kışın yoğun kar yağışı ve kar fırtınası yüzünden seferlerin iptal olma olasılığı da olabiliyormuş, ben bu hayal kırıklığı riskini göze alamadım açıkçası.

Aşağıdaki kısımdan içinde Bernina Express yolculuğu olan turlardan satın alabilirsiniz

BERNİNA EKSPRESS İÇİN NASIL BİLET ALINIR VE BİLET FİYATI NE KADAR?

Artık tarih ve başlangıç noktası belli olmuştu, Chur’dan başlayacağımız için ona göre araştırmaya başladım. Bernina Ekspress’in kendi sitesine girip direk biletinizi alabilirsiniz ama bu şekilde  oldukça pahalı oluyor. Bilet ücreti 70 İsviçre Frangı ve üzerine bir de Chur’a ulaşımı da eklemeniz gerekiyor ki o da …. Frank. Hep yol göstericim olan seyahat bloglarından birinde en ekonomik yolun Deutsche Bahn’dan, Freiburg -Tirano arası bilet alıp; Chur’da aktarma yaparak Bernina’ya binmek olduğu yazıyordu. Biz de öyle yaptık. Zaten bu tren Chur’dan kalkıyor, her şekilde oraya gitmek gerekiyor, o zaman en pratik yol da böylesi oluyor zaten. Bu şekilde Deutsche Bahn’dan kişi başı 39€’ya biletlerimizi aldık. En ucuz 29€ ya bilet oluyor ama ben onu denk getiremedim. Tren Freiburg-Basel-Zürih-Chur-Tirano rotasında toplam 4 aktarmayla gidiyor.

Peki bilet alma işlemini nasıl yaptık? Freiburg ve Tirano arasında devamlı tren seferleri var, hangi saati seçerseniz seçin lokal trenlerle de olsa bu yolu katedersiniz ama bizim gibi ille panoramik trenle seyahat edeceğim derseniz, dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı var. Deutsche Bahn’da bilet almak için Freiburg-Tirano rotasını yazdığında karşınıza birçok sefer saati çıkıyor, bunlardan 01.52 kalkış (bu saatte kalkan iki tren görünüyor, varış saatine ve ayrıntıları açtığınızda Chur’dan kalkış saatine çok dikkat edin.), 12.49 Tirano varış olanı seçerseniz, saat 08.32 de Chur’da aktarmada Bernina Ekspress’e binebilirsiniz. Ayrıntıları incelediğinizde Panoramawagen ve rezervasyon zorunlu diye bir uyarı göreceksiniz zaten, bu da fark ödeyerek ve koltuk seçerek Bernina Ekspresse ikinci bir biletleme demek oluyor. Biz o zaman kişi başı ekstra 14 İsviçre Frangı ödeyerek, gidiş yönünde sağ tarafta ve arka vagonlarda koltuklarımızı rezerve etmiştik.

Bernina Ekspres Bileti

Alsace bölgesi dönüşü Basel’e geldik, bir gün Basel’de gezdik, geceyi tren garına yürüme mesafesinde Ibis Budget Basel City otelde geçirdik ve sabah saat 5.00 civarlarında istasyondaydık. Biletin çıktısı elimizdeydi, telefonda uygulamada da oluyor bilet ama benden size tavsiye bir tane kağıda basılmış barkodlu biletiniz de bulunsun yanınızda, ne olur ne olmaz telefonun başına bir şey gelir, oralara kadar gitmişken bütün planlar alt üst olmasın. Bu arada söyleyeyim tüm aktarma yaptığımız trenlerde ve Bernina’da bilet kontrolü yapıldı. İstasyonda tabeladan trenimizin hangi peronda olduğuna bakıp, gidip yerimizi aldık. Burada dikkat etmeniz gereken şey; bindiğiniz trenin Zürih treni olduğu, henüz Bernina’nın adının geçmediğidir. Bir saat kadar sonra Zürih tren istasyonundaydık. Burada aktarma süresi çok kısa. Hızlı hareket ederek hemen Chur treninin kalkacağı peronu tabeladan bulup, görevliye sözlü olarak da teyit ettirip trenimize bindik. Yaklaşık bir buçuk saat sonra Chur’daydık ve Bernina Ekspress istasyonda yolcularını bekliyordu. Trenin kalkmasına yarım saat kadar bir süre vardı, bu arada istasyondan çıkıp, Chur sokaklarında dolaştık. Yolculuğumuz başlamadan önce birer kahve alıp trene bindik.

Chur İstasyonu-Bernina Ekspres

BERNİNA EKSPRESS YOLCULUĞU

 Hem manzarayı hem de içinde olduğumuz trenin kıvrıla kıvrıla gidişini izleyebilmek için arka vagonlarda ve gidiş yönünde sağ tarafta olan koltuklarımıza büyük bir heyecanla yerleştik. Panoramik camlar neredeyse kesintisiz ve koltuk seviyesinden başlayıp tavana da döndüğü için vagonun içi inanılmaz aydınlık ve ferahtı, açık havada seyahat ediyor gibi hissediyorsunuz, zaten bu yolculuğunuza büyük bir fark katıyor. Trende dünyanın birçok yerinden bu rotayı görmek için gelmiş   Hintli, Çinli, Japon hemen hemen her ülkeden yolcu vardı. Bütün koltuklar ve vagonlar dolu değildi, bu da bize manzaraya göre sürekli koltuk ve vagon değiştirme imkanı verdi. Trenin içi oldukça sıcak. Yiyecek ve içecek servisi var ama yanınızda getirdiklerinizi de yiyip içebilirsiniz bir şey demiyorlar. Panoramik camlar açılmıyor, her yerde yazdığı gibi fotoğraf çekerken yansıma yapıyor ama benim için bu hiç önemli olmadı, varsın parlasın ben yolculuğun keyfini çıkarmaya baktım ama ille de net fotoğraf diyorsanız vagon aralarındaki pencereler açılıyor, oradan çekebilirsiniz. Eşim yolculuğun bir kısmını bu pencerede geçirdi.

Veeee güneşli pırıl pırıl bir sabahta uzun süredir aklımda olan yolculuğumuz başladı. Bizim nesilin iyi bildiği çocukluğumuzun kartpostallarında gördüğümüz anlatamayacağım kadar güzel yerlerden geçmeye başladık. Küçük küçük köyler, tepelerin arasında minik göller, Heidi’nin kollarını açarak koştuğu rengarenk çiçekli vadiler, yemyeşil ağaçlar, dağlar, irili ufaklı birçok şelaleler, yukarılara tırmandıkça karlarla kaplı tepeler ve görünce nasıl yapmışlar diye insanı hayrete düşüren taş köprüler, viyadükler. Aslında sayfalarca gördüklerimi anlatmak istiyorum ama bir türlü o en güzel ifadeyi bulamıyorum, muhteşem, muhteşem ötesi. Gözlerinizin önünden harika bir film akıyor ve siz onun içindesiniz, müthiş bir duygu bu. Siyah beyaz izlesek de beynime renkli kaydettiğimi fark ettiğim Heidi’nin dağlarındaydık işte. Hiçbir şeyi kaçırmayalım diye hangi taraftaki manzaraya bakacağımızı şaşırdık.

Yolculuğumuzun başlamasından yaklaşık iki saat sonra iyice zirveye yaklaşmaya başladığımızda daha çok karlı dağların, tepelerin arasında, ulu çam ağaçları, uçurumlar ve yükseklerden akan nehirler arasında gitmeye başladık. Sonra uzun bir süre Lago Bianco gölünün etrafında yol aldık, içi buzullarla dolu, renkler, yansımalar müthişti. Kışın bu göl tamamen donduğunda üzerinde buz pateni yapılıyormuş. Kısa bir süre sonra Ospizio Bernina durağında tren bir süre durdu ve anonsla burasının denizden 2253 m. yükseklikte, trenin ulaştığı en yüksek nokta olduğu anonsu yapıldı. Biraz daha yol aldıktan sonra Bernina Ekspress tek mola durağı olan Alp Grüm’e ulaştı. Burada içinde kafesi olan bir istasyon binası ve 2091 metre rakımdan karlar altındaki Alpleri izlemeniz için kurulmuş büyükçe bir platform var. Biz de hemen trenden indik, çevrede dolaştık, Alplerin tertemiz havasını içimize doldurduk, bol bol fotoğraf çektik.

Alp Grüm
Alp Grüm-Bernina Ekspres
Lago Bianco

Bu noktadan sonra tren İtalya’ya doğru inişe geçti, kar manzaraları bitti, yine yeşillikler arasında yol almaya başladık. Uzun bir süre Poschiavo gölünün kenarında gittik. Bir süre sonra geçeceğimiz son viyadük olan, 360 derece dönüşü olan Brusio viyadüğüne yaklaştığımız anonsu yapıldı, tren iyice yavaşladı, salına salına üstünden geçerek başladığımız viyadüğün en son altından geçerek Alplerden inimişimizi tamamladık ve Tirano’ya doğru yolumuza devam ettik. Kısa bir süre sonra da bu rüya gibi yolculuk Tirano istasyonunda bitti.

Nasıl geçtiğini anlamadığım, eşsiz manzaralarıyla büyülendiğim, hayatımızda iyi ki geldik dediğimiz yerler arasında yerini alan bu muhteşem rota hiç unutamayacağımız, aklımızda kalmayıp heybemize attığımız çok güzel anılardan biri oldu.

Brusio Viyadüğü
Poschiavo Gölü

TİRANO SONRASI...

Tirano istasyonunda inince yine önceden biletini alğım Lecco treninin kalkacağı peronu bulup hemen ona binip yerimizi aldık. Lecco, Como Gölü kıyısında küçük, şirin bir kasaba. Planlamamızı yaparken günün kalan kısmını ve geceyi Lecco’da geçirip, Como gölünde gün batımını izlemeyi kararlaştırmıştık. Bir saat kadar süren o günkü dördüncü tren yolculuğumuzla Lecco’ya ulaştık. Önce Airbnb’den tuttuğumuz güzel evimizi bulup eşyalarımızı bıraktık sonra da kendimizi sokaklara attık.  O gün Lecco’da dünyanın her yerinden motorcuların katıldığı bir organizasyon varmış, her yerde müzik, eğlence, bir aktivite vardı. Günümüzün kalan kısmı düşündüğümüzden daha güzel geçti, yüksek ve dik tepelerin arasındaki Como’nun bu bölgesinde göl kenarında yürüyüş yapıp, gün batımını izledik.

Ertesi sabah trenle Bergamo’ya gidip, oradan Türkiye’ye uçtuk.

Lecco- Como Gölü

“Bernina Express – Alplerde Panoramik Tren Yolculuğu” hakkında 22 yorum

 1. Teşekkürler. İZ TV de izleyip,planladığım bilgilerin üzerine ,müthiş bir krema oldu.

  1. Bernina Express her gün kalkıyor ancak DB üzerinden daha uygun fiyata bilet alacaksanız tarih ve saatleri kontrol etmenizi öneririm.

 2. Merhaba, gezi yazınız gerçekten yol gösterici. Ama DB’den bakınca biraz kafam karıştı.
  Biz zürih’e ineceğiz ve bernina’ya zürih’ten binmek istiyoruz.
  DB’den bileti yine freiburg olacak şekilde mi aratmamız lazım? Nasıl bir rota izlemeliyiz?

 3. Rumeysa Baykal

  Merhabalar biz de isviçre seyahatimizde bernina express’e binmek istiyoruz ancak vaktimiz az ve görmek istediğimiz yerler çok. Acaba illa chur-torino arası mı binmek gerekiyor? Aradaki bir durakta inip karşı perona geçip chur’a geri dönmek mümkün olabiliyor mu bilginiz var mı?

 4. Merhaba..tren yolculuğuna tirano dan başlayacak olsam yine ekonomik fiyatlı hangi trenleri tercih etmeliyim acaba?

   1. Merhaba,
    75,80 € dan daha uyguna bilet gözükmüyor bilginiz güncel midir?

    1. Merhaba,
     Bir süredir DB Freiburg-Tirano arasındaki seferlerin fiyatları ve saatleri değişti. Ben de baktığımda 124,90€’dan daha düşük fiyatlı bilet göremiyorum. Bu biletleri de online satın almak maalesef mümkün olmuyor. Biletinizi postayla yollama seçeneği var ama bir takipçimiz bu şekilde aldı ve bileti eline ulaşmadı. O yüzden hiç tavsiye etmiyorum. Baktığınız seferde Chur’dan kalkan trenin kodu IC 951 ise Bernina Ekspres’tir.

 5. bernina express sadece churden mi kalkıyor İtalya dan ( milanodan ) nasıl gidilebilir

 6. Merhaba, Lecco’dan trenle Bergamo ne kadar sürüyor acaba? Biz de Zürih gidiş Bergamo dönüş düşünüyoruz ama Bernina Expressten sonra Bergamo’ya ulaşım ile ilgili bilgi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. ayrıca biliyorsanız, bernina express sonrası Bergamo’ya başka nereden gidilebilir onu da yazarsanız mutlu oluruz.

  2. Merhaba, Biz Tirano’dan Lecco’ya geçip, ertesi gün de trenle Bergamo’ya geçmiştik. Yol ne kadar sürmüştü şimdi hatırlayamıyorum. Bileti Trenitalia sitesinden almıştık.

 7. Merhaba. Öncelikle bu yararlı paylaşım için çok teşekkür ediyorum. Bernina express in kendi sayfasına baktığımda chur-tirano seferi görünümüyor. paranomik trenle bu yolculuğa nasıl ulaşabilirim acaba. teşekkürler.

 8. Cem Bey merhaba. şimdi DB internet sitesinden bakıyorum varış saati 12.49 Tirano olan 2 adet sefer var ancak kalkış 01.52 değil de 05.28 ve 05.32 olarak görünüyor. Seferler bunlar sanırım. Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Her gün farklı bir kalkış saati var. Siz sadece Chur’dan kalkan trenin IC 951 kodlu ve açıklamada Panoramik tren yazmasına dikkat edin.

Yorumlar kapalı.