İçeriğe geç

Volendam – Edam Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi

Yazan: Cem Sert

Amsterdam videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Volendam ve Edam, Amsterdam’ın hemen kuzeyinde bulunan iki şirin balıkçı kasabasıdır. Turistler tarafından oldukça ilgi çeken Volendam ve Edam, Amsterdam’a yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Çoğumuzun bildiği Edam peynirinden de tahmin edebileceğiniz üzere, yemek ve peynir konusunda muhteşem yerlerden biri. Amsterdam’a yolu düşenlerin kesinlikle uğraması gereken bu iki şirin kasabayı ayrı ayrı anlatmaya başlayalım.

VolendamVolendam’a Nasıl Gidilir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Volendam, Amsterdam’ın kuzeyinde bulunmakta ve 30-40 dakika arası bir yolculukla ulaşılmaktadır. Amsterdam Centraal’den kalkan 316 numaralı otobüsle buraya direkt olarak ulaşabilirsiniz. Bu otobüse binmek için, Amsterdam & Regional Ticket almalısınız. Amsterdam Toplu Taşıma Kartları ve Ücretleri yazımızda bu biletten ve diğer bilet tiplerinden detaylıca bahsettik, okumanızı öneririz. Ayrıca aynı yazıda bahsettiğimiz GVB’nin uygulaması veya sitesi üzerinden, Amsterdam çevresindeki bölgelerden de nasıl Volendam’a ulaşabileceğinize bakabilirsiniz.


Volendam Gezisi

Volendam, sokaklarında kaybolmanız gereken bir kasaba. Tabii öncesinde Haven Caddesi’nde, deniz kenarında bir tur atmalısınız. Bir yelkenci olarak denizdeki tekne kalabalığı, beni hayrete düşürmüştü. Marina ve denizdeki klasik tipli yelkenliler de kasabaya güzel bir hava katmakta. Volendam’ın, Katoliklerin ağırlıkta olduğu bir bölge olduğu, mimariden de anlaşılmaktadır. Bu güzel tek katlı evlerin eşliğinde, deniz kenarında yürümek çok keyifliydi. Ayrıca her zaman açık mı bilmiyorum ama iki gidişimde de kasaba meydanı gibi bir alanda, her şeyin satıldığı bir pazar kuruluydu. Hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız, Amsterdam merkezine göre fiyatlar daha uygun.


Volendam’da Yemek

Şimdi gelelim en keyifli ve Volendam’ın oldukça iyi olduğu kısımlardan birine. Amsterdam Gezi Rehberi yazımın yemek kısmında ‘’Burasının da yemekleri ve fiyatları süper diyebileceğim bir yer bulamadım’’ demiştim. Ancak Volendam yemek konusunda gerçekten çok iyi seçenekler sunmakta. Balıkçı kasabası olduğu için deniz mahsülleri mükemmel derecede lezzetli. Buraya geldiğinizde aşağıda resmini koyduğum seyyar büfeden Kibbeling yemeden dönmeyin. Kibelling; tartar sosla verilen, fish and chips diyebiliriz. Volendam’a iki gidişimde de otobüsten indiğim gibi, ilk buraya balık yemeye gittim.

Diğer bir önerim de Volendam’da sıcak midye yemenizdir. 2019’daki ikinci gidişimde deneyimlediğim bu lezzet, sahildeki birçok bar ve restoranda servis edilmekte. Ancak buradaki midyeler bizlerin Türkiye’de alışık olduğumuzdan farklıdır. Şarap, bira ve acı sos gibi, yan ürünle veya içecekle marine edilerek servis edilmektedir. Ben, sahildeki HavenGat barda midye yedim ve oldukça başarılıydı fakat fiyatı 20€ civarlarında olduğundan 4 kişi bir tencere yiyebilmiştik.

Sahil boyunca bulunan kafelerde ve barlarda, deniz manzarası eşliğinde yemek yemek ya da bir şeyler içmek, özellikle sıcak havalarda çok keyifli olmakta.

Volendam’a geldiğinizde, yemeniz gereken bir diğer şey de meşhur Hollanda peynirleri. Burada peynir müzesi ve çok sayıda peynir dükkanı bulunmakta. Dükkanlarda peynir tadımı ücretsizdir. İstediğiniz peyniri tadabilirsiniz. Aklınıza gelemeyecek kadar çeşit peynir bulunmakta. Lavanta gibi bitkilerle lezzet katılan peynirler beni çok şaşırtmıştı. Ayrıca smoked diye geçen, tütsülenmiş peynirler her damak zevkine uymasa da benim favorim olmuştu.

Edam


Edam’a Nasıl Gidilir?

Edam ve Volendam, birbirine oldukça yakın kasabalardır. Edam’a, Amsterdam Centraal’den kalkan 314 numaralı otobüsle gidebilirsiniz. Bu yolculuk da Volendam gibi 30-40 dakika sürmektedir ve bu otobüs için de Amsterdam & Regional Card almalısınız.

Volendam’dan, Edam’a gitmeyi düşünürseniz de 110 veya 316 numaralı otobüslerle, 15 dakikalık bir yolculukla Edam’a geçebilirsiniz.


Edam Gezisi

Edam, kanallarla dolu bir kasabadır. Kendimi Edam’da yürürken Amsterdam’ın merkezinde, turistlerin çok olmadığı sakin bir muhitinde yürüyor gibi hissetmiştim. Meşhur Edam peynirine ismini veren kasaba olmasından da anlaşılabileceği gibi, peynirin ana merkezi burasıdır. Sokaklarda bol bol peynir dükkanı bulunmaktadır ve bu dükkanlarda da Volendam’da olduğu gibi ücretsiz tadımlar yapılmaktadır. Dört arkadaş bir dükkanda peynir tadımının biraz dozunu kaçırınca, bir görevli gelip ‘’Aradığınızı bulamadınız galiba, yardımcı olmamı ister misiniz?’’ diye sordu. Bunun üzerine öğrenci olduğumuzu söyleyip sadece tadıyoruz dedik. Sonrasında şimdi atılıyoruz diye düşünürken görevli, o zaman bunları tatmadan geçmeyin diye bize başka peynir çeşitleri tavsiyelerinde bulundu. ‘’Türkiye’de olsak şu an atılmıştık sizlere teşekkür ederiz.’’ diyerek başka dükkanlarda peynir tadımlarımıza devam ettik.

Volendam ve Edam’a turla gitmek isterseniz aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir