İçeriğe geç

Amsterdam Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Yazan: Cem SERT/

Amsterdam videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Hollanda’nın en meşhur şehri olan Amsterdam, özellikle gençlerin Avrupa seyahatleri için düşündüğü ilk yerlerden biri. Halkın neredeyse hepsinin bisiklet kullandığı ver her yerde bisiklet yolları olan bir şehir. Oldukça hareketli gece hayatı, şehrin kozmopolitliği ve çevresinde gezilebilecek, gidilebilecek çok yer olması Amsterdam’ın turistler tarafından bu kadar tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden. Amsterdam; her çeşitten, her toplumdan, her kafadan insanın beraberce birbirinin farklılıklarından rahatsız olmadan yaşamakta-tatil yapmakta- olduğu bir şehir. 2016, 2019 ve 2021 yıllarında olmak üzere üç defa gitme şansım olan bu güzel şehrin görülecek yerlerini yavaş yavaş anlatmaya başlayalım. Ayrıca Zaanse Schanz ve Volendam-Edam yazılarımıza tıklayarak bir otobüsle yarım saatte ulaşabileceğiniz yerleri de okuyabilirsiniz.

Amsterdam Centraal

Türkiye’den Amsterdam'a Gidiş

Amsterdam çok popüler bir destinasyon olduğu için Türkiye’den ulaşım konusunda oldukça fazla seçenek bulunmakta. Öncelikle Hollanda’ya olan uçuşları, sonrasında da Amsterdam’a geçebileceğiniz diğer ülkelerdeki yakın havalimanlarını yazacağım. Bütçenize ve zamanınıza göre seçim sizindir.

İlk olarak Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan direkt Amsterdam Schipol Havalimanı’na uçabilir ya da Rotterdam Havalimanı’na uçup trenle ya da otobüsle Amsterdam’a geçebilirsiniz. Anadolu Jet de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Amsterdam Schipol Havalimanı’na uçmaktadır. İkinci seçenek ise benim size önereceğim ve bilet fiyatları daha uygun olan Pegasus Havayolları ile direkt Amsterdam Schipol Havalimanı’na uçmak  ya da Eindhoven Havalimanı’na uçup trenle veya otobüsle Amsterdam’a geçmenizdir. Buraya tıklayarak Eindhoven Havalimanı’ndan Amsterdam’a Ulaşım yollarıyla ilgili detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul dışından direkt uçuşlar içinse öncelikle yaşadığım şehir İzmir’den başlayacağım. İzmir’den SunExpress havayolları her mevsim Amsterdam’a direkt uçmaktadır. Pegasus Havayolları ise yaz döneminde haftada bir ya da iki gün İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, Amsterdam Schipol Havalimanı’na direkt uçmaktadır. Türk Hava Yolları’nın da İzmir’den direkt uçuşları bulunmakta ancak pandemi sebebiyle sitesinden detaylı bilgiye ulaşamadım. Ayrıca Pegasus Havayolları Konya’dan da Amsterdam’a direkt uçmaktadır.

Şimdi gelelim ‘’Amsterdam’a uçmak istiyoruz ama baktığım dönemde biletler çok pahalı ne yapacağım?’’ sorusunun cevabına. Amsterdam’a ulaşım için diğer ülkelerdeki meydanlardan en meşhuru Almanya Düsseldorf Havalimanı’dır. Buradan otobüsle Amsterdam’a kolayca geçebilirsiniz. Ayrıca Almanya-Köln, Belçika-Bürüksel gibi oldukça yakın meydanları da tercih edebilirsiniz.

Amsterdam Centraal’deki piyanoda The Doors – Roadhouse Blues performansım. 2016

Amsterdam Gezilecek Yerler

Dam Meydanı ve Madame Tussauds Müzesi

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en merkezi yerlerinden biri. Red Lights’a, Amsterdam Centraal tarafından (Kuzey Tarafı) yürümeye başlarsınız, 10 dakika yürüdükten sonra Dam Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız, Amsterdam Centraal önünden; 14-17-4-13 numaralı tramvaylarla da ulaşabilirsiniz. (Toplu taşıma biletleri yazımız için TIKLAYINIZ) Güney-Orta Avrupa (İtalya-Fransa-İspanya) meydanlarından farklı olan Kuzey Avrupa meydanlarında, meydan içinde kafeler ve restoranlar bulunmamaktadır ve Dam Meydanı da tipik bir Kuzey Avrupa meydanıdır. Meydan’a geldiğinizde sizi ilk olarak Konninklijk Sarayı karşılamakta. Bir dönem kraliyet sarayı olarak kullanılan saray günümüzde özel günlerde kullanılmaktadır. Meydanın merkezinde bulunan Ulusal Anıt, II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Hollandalılar için 1956 yılında yapılmıştır. Ayrıca ünlü insanların bal mumu heykellerinin bulunduğu, Dünya’nın en meşhur bal mumu heykel müzesi Madame Tussauds müzesi de bu meydanda bulunmakta. Madame Tussauds müzesi bilet fiyatı 22€’dur. Buraya tıklayarak avantajlı ve ekstraları olan biletleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Madame Tussauds biletini, gideceğiniz tarihi seçerek aşağıdan alabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide
Amsterdam-Dam Meydanı
Dam Meydanı- Amsterdam

Amsterdam Kanalları

Hollanda, genel olarak suların üstüne kurulmuş bir ülke olduğu için kanallar oldukça fazla. Haritadan da baktığınızda, Venedik’i andıran ve her yerde bulunan kanallar dikkat çekmektedir. Amsterdam Centraal önünden başlayan kanal turları bulunmaktadır. Ben; kanal turu yapmadım, kanalları yürüyerek gezmeyi tercih ettim. Genelde turların ücretleri 15-20€ aralığında değişmekte. Kişi sayısı ve gruplara göre farklı paketler bulunuyor (yemekli ve içkili turlar da bulunmaktadır). Kanal turu yapmak istiyorsanız, başka bloglardan bu turu deneyimleyenlerin yazılarını okumanızı da öneririm. Buraya tıklayarak bazı kanal turlarını inceleyebilirsiniz.

Amsterdam Kanallar

Aşağıda bulunan farklı kanal turlarını inceleyip satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Red Lights Distric (Kırmızı Fener Sokağı)

Amsterdam’ın bu kadar meşhur olmasının sebeplerinin başında gelen yerdir. İsmini cadde boyunca bulunan, kırmızı ışıklandırılmış odalardan alır. 1200-1300’lü yıllarda, Damrak’a liman yapılmasından sonra yavaş yavaş ünlen Red Lights, Amsterdam’ın en çok turist çeken konumlarından biri. Red Lights, Amsterdam’ın ana ulaşım merkezi olan Amsterdam Centraal İstasyonu’na oldukça yakındır ve buradan çıktıktan sonra 5-10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. İstasyondan çıktıktan sonra yolun(kanalın) hemen karşısına geçip soldaki sokaklara girerseniz Red Lights’a gelirsiniz. Red Lighs, geceleri daha hareketli olsa da günün her saati gezebilirsiniz. Burası ayrı bir bölge olmayıp, normal bir cadde olduğundan kimse sizi rahatsız etmez ve rahatça gezebilirsiniz. Sadece dolu odaların fotoğraflarını çekmek yasaktır. 

Vondelpark

Vondelpark, Amsterdamlıların ve turistlerin doğayla buluştuğu yer. Müzeler bölgesine oldukça yakındır. Muhteşem bir doğaya ve yeşilliğe sahiptir. Gününüzün bir kısımda, burada küçük bir mola vermeyi kesinlikle unutmayın. Amsterdam Centraal’den kalkan 52-12-2 numaralı tramvaylarla buraya ulaşabilirsiniz. İkinci gidişimde uğrayabildiğim bu parkta, yaz aylarında müzik, tiyatro gibi sanat etkinlikleri olmakta.

Rembrandtplein

Ünlü Hollandalı, ışığı tablolarında muhteşem bir şekilde kullanan ressam Rambrandt’tan ismini alan bu güzel meydan, çevresindeki barlar ve coffeeshoplar ile çok renkli bir gece hayatına sahip. Meydanda, Rembrandt’ın ünlü tablosu Night Watch’ın heykeli bulunmaktadır. Bir tabloyu üç boyutlu olarak görüp, tablonun içinde yürüyebilmek farklı ve ilginç bir deneyimdi. Meydandaki çim alanda da oturup keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Rembrandtplein -Amsterdam

Van Gogh Museum

Müzeler bölgesinde bulunan Van Gogh Museum, dünyanın en büyük Van Gogh koleksiyonuna sahiptir. Van Gogh’un 200’den fazla tablosu ve 500’den fazla çizimi bu müzede bulunmakta. Sıra beklemek istemiyorsanız, biletinizi internetten almanızı öneririm. Kişi başı 19 € olan müze bileti, 18 yaş altına ücretsizdir. Buraya tıklayarak biletinizi alabilirsiniz. Tabii biletinizi almadan önce, toplu taşıma kısmında bahsettiğim Amsterdam Card’ı okumadan geçmeyiniz. Buraya ulaşımınızı Amsterdam Centraal’den kalkan 52-12-2 numaralı tramvaylarla Rijksmuseum veya Vijzelgracht durağında inerek sağlayabilirsiniz. Çok merkezi yerler olduğundan durağı kaçırmanız düşük bir ihtimal.

Aşağıdaki kısımdan müze biletinizi satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Rijksmuseum (Devlet Müzesi)

Meşhur I Amsterdam yazısının önünde bulunduğu Rijksmuseum, çok büyük bir Felemenk sanat koleksiyonuna sahip. Müzede, yukarıda da bahsettiğim Rembrandt’ın çokça eserinin yanında, ünlü Night Watch tablosu da bulunmakta. Müze ayrıca Asya Sanat Koleksiyonu’na da ev sahipliği yapıyor. Müze ve sanat galerisi gezmeyi sevenler için gezilerine kesinlikle ilk sıralarda yazmaları gereken yerlerden biri. Biletinizi yine internetten almanızı öneririm. Buraya tıklayarak da biletinizi alabilirsiniz. Müze ücreti kişi başı 19€ olup, 18 yaş altına ücretsizdir. Burası da müzeler bölgesinde bulunduğundan Van Gogh Museum gibi Amsterdam Centraal’den kalkan 52-12-2 numaralı tramvaylarla Rijksmuseum veya Vijzelgracht durağında inerek buraya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Rembrant- Night Watch(Gece Devriyesi)

Aşağıdaki kısımdan müze biletinizi satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Anne Frank Evi

Öncelikle Amsterdam’a gitmeden önce kesinlikle Anne Frank hakkındaki filmi izlemelisiniz ya da kitabını okumalısınız. Anne Frank, ailesiyle beraber II. Dünya Savaşı zamanında, Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi bir kız. Almanya’dan kaçtıktan sonra şu an müze olan Amsterdam’daki evde, kütüphanenin arkasındaki gizli odada iki yıl boyunca hiç dışarı çıkmadan saklanmıştır. Bu süreçteki, 1942-1944 yılları arasında her gününü de günlüğüne yazmıştır. Gestapo tarafından yakalandıktan sonra ilk Auschwitz toplama kampına, Kasım 1944’te de ablası Margot ile Auschwitz’ten Bergen-Belsen toplama kampına gönderildiler. Birkaç ay sonra burada muhtemelen tifüsten hayatlarını kaybettiler. Buraya tıklayarak bilet alabilirsiniz. Yetişkinler için bilet 14€, 10-17 yaş arası için 7€, 0-9 yaş arası için 1€’dur. Önünde çoğu zaman sıra olduğundan bileti internetten almanızı öneririm. Buraya ulaşımınızı da Amsterdam Centraal’den kalkan 13 ve 17 numaralı tramvaylarla Westermakt durağında inerek sağlayabilirsiniz.

Anne Frank Evi

Anne Frank Müzesi 

Aşağıdaki kısımdan müze biletinizi satın alabilirsiniz

Begijnhof

Maalesef gittiğimde kapalı olduğundan gezemediğim yerlerden biri. Manastır yemini etmedikleri halde, rahibe hayatı yaşayan Katolik Kardeşler Birliği’ne ev sahipliği yapmış Begijnhof, kentin mimari açıdan en güzel yerlerinden bir tanesidir. Saat 09.00-17.00 saatlerinde gezilebilmektedir. Gezerken sessiz olmanız gerekmektedir. Het Houten Huis isimli, Amsterdam’ın en eski evi olduğu düşünülen yapı da buradadır.

Heineken Experience

Ünlü Hollandalı bira markası Heineken’in tarihinin ve bira yapım şekillerinin anlatıldığı Heineken Experience, bira sevenler için ilgi çekici bir yer. İçeride Heineken’in eski bira reklamlarını izlerken bir yandan da bira tadımları yapılmaktadır. Buraya tıklayarak bilet alabilirsiniz. Bilet ücreti 18€’dur. İnternetten almak daha ucuz ve sıra beklemeyeceğinizden hızlıdır. Buraya Amsterdam Centraal’den kalkan 52 numaralı tramvayla Vijzelgracht durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Heineken Experience ve kanal turu bulunan biletlerden satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Oude Kerk (Eski Kilise)

Red Lights’ta bulunan Amsterdam’ın en eski yapılarından olan bu kiliseye giriş ücreti 15€’dur. Toplu taşıma biletleri ve ücretleri yazımda bahsettiğim I Amsterdam karta ücretsizdir. Aralarında donanma kahramanı Jacob van Heemskerck ve Rembrandt’ın ilk eşi Saskia van Uylenburg’un da bulunduğu 20 binden fazla kişinin ebedi istirahatgahı konumundaki kilisenin en önemli kısımlarını Büyük Org, Brokarlı Sütunlar, Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı, Kule Külahı ve Merhamet Sandalyeleri oluşturuyor.

Kalverstraat

Dam meydanının yanından başlayan Kalverstraat, Amsterdam’ın alışveriş sokağıdır. Yolun iki tarafı da cadde boyunca ünlü markaların mağazaları var. Bu caddedeki 92 numaralı, eğri olan binada Tarih Müzesi bulunuyor. 

Amsterdam Toplu Taşıma Biletleri ve Ücretleri

Bu başlığı ayrı bir yazımızda ele aldık. Aşağıdaki başlığa tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Amsterdam’da Konaklama

Öncelikle şunu söylemem lazım, Amsterdam merkezi konaklamak için gerçekten pahalı bir bölge. Tabii ki bütçenize göre AirBnb üzerinden uygun bir ev, oda ya da booking.com üzerinden de uygun bir otel bulma şansınız yok değil ama genel olarak merkezde fiyatlar yüksek. Benim size önerim ise Amsterdam çevresindeki yerlerde ev veya otel bakmanız. Ben iki gidişimde de Zaandam’da kaldım. 2016’da ilk gidişimde Zaandam Ibis Budget Otel’de, 2019’da ikinci gidişimde ise AirBnb evinde kalmıştım. AirBnb’de kaldığım ev, şu an kiralanmadığı için linkini koyamıyorum. Kalacak yere bakarken, hangi toplu taşıma biletiyle ulaşıldığına ve şehir dışındaysa, toplu taşıma biletine vereceğiniz ekstra ücrete rağmen kalacağınız yerin hala ucuz kalıyor olmasına dikkat ediniz. Amsterdam’da toplu taşıma bilet ve fiyatları için tıklayınız.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden arama ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Amsterdam’da Yemek ve İçmek

Öncelikle Amsterdam merkezinde iki gidişimde de ‘’Burasının da yemekleri ve fiyatları süper.’’ diyebileceğim bir yer bulamadım. Amsterdam’da lüks ve güzel restoranlar olmasına rağmen, genelde külahta satılan patates kızartması, dilim pizza ve hotdog gibi fastfoodlarla bir iki öğününü geçiştirilmekte. Red Lights’tan, Dam Meydanı’na yürürken geçeceğiniz DamStraat caddesi yolun iki yanında da restoranlarla doludur. Bir akşam yemeğimizde arkadaşlarıma bu caddedeki Argentina Grill restoranında et yedik. Porsiyonları doyurucu olan etler genelde 8-10€ civarlarında değişmekteydi. Ayrıca yine bu yoldaki Pizerria Steakhouse Amsterdam restoranın pizzası da lezzetliydi ancak fiyatlar yüksek olduğundan bir pizzayı 4 kişi yedik. Hemen karşısında bulunan New York Pizza ise daha uygun fiyatlara dilim pizza satmaktadır ve ortalama lezzettedir. Ayrıca aşağıda sizlere DamStraat’ta olmayan, Tripadvisor’dan keşfedip haritama kaydettiğim ancak gitmeye zaman ya da bütçenin engel olduğu restoranları da yazdım. Bu restoranları ve barları deneyimleme şansım olmadığını, sadece yapılan yorumlardan etkilenerek kaydettiğimi not düşmek isterim.

Restoranlar: House Of Bols, Hoppe, Cafe Gollem Raamsteeg, Cafe Sonneveld, Frank’s Smoke House,

Amsterdam Kaç Günde Gezilir

Bu sorunun cevabı, müzelerde geçireceğiniz zaman ve çevrede gideceğiniz yerlere göre değişmektedir. Eğer o kadar geldik, her yeri görelim diyorsanız 3-4 günlük bir program size rahat rahat yetecektir. Merkez ve gece hayatı odaklı gidiyorsanız ve çevredeki yerlere gitmeyecekseniz 2 günde Amsterdam’ı gezip bitirebilirsiniz.

Amsterdam’a Hangi Mevsimde / Ne Zaman Gidilir

Amsterdam, dört mevsim gidilebilecek bir şehir. Ancak kışın gitmenin bazı dezavantajları var. Amsterdam, Türkiye’ye kıyasla oldukça kuzeyde olduğu için kış aylarında günler Türkiye’ye kıyasla kısadır. Hava çok çok soğuk denemeyecekse de günlerin kısa olması büyük bir dezavantaj. Bu sebeple yaz aylarını tercih etmenizi öneririm. Akşam on birde bile hava hala tam kararmamış olup günü oldukça verimli değerlendirebilirsiniz. İlk gidişim haziran başı ikinci gidişim de haziran sonu olduğu için günü oldukça verimli değerlendirebilmiştim. Üçüncü gidişim ise aralık ayındaydı. Geceleri hafif üşütecek bir hava vardı ancak gezmeme engel olmadı.

Amsterdam’da yapabileceğiniz diğer etkinliklere bakmak için aşağıdaki seçeneklere bakabilirsiniz.

“Amsterdam Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler” hakkında 14 yorum

  1. Almanya’ya kadar gittim imkanım olduğu halde neden bilmiyorum Hollanda’ya geçmedim. Oysaki Amsterdam ve Rotterdam ‘da bir çok akrabam var ve görmeyi çok istediğim yerlerin başında geliyor 🙂 Birgün mutlaka ama mutlaka gideceğim. Detaylı bir anlatım olmuş içerik için çok teşekkürler.

  2. En sağlam iiçerik seninkii olmuş 🙂 Ben Giethoorn’na da gitmek istiyorum. Amsterdam kalkal trende amsteerdam kartı kullanabiliyor muyum.

    1. Öncelikle teşekkür ederim. Yolum daha Geithoorn’a düşmediği için çok bir bilgim yok ancak mesafeden dolayı geçerli olacağını sanmıyorum. GVB’nin uygulamasından yol tarifi alıp baktığınızda (Sadece GVB’nin işlettiği taşıma seçeneğini kapatmayı unutmayın) seçenekler çıkıyorsa büyük ihtimalle gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir