İçeriğe geç

Airbnb Hakkında Her Şey / Güvenilir mi? Günlük Ev Nasıl Kiralanıyor?

Yazan: Cem SERT/

Airbnb, 2008 yılında kurulmuş; dünyanın çoğu şehrinde kısa süreli ev veya oda kiralayabileceğiniz bir platformdur. Açılımı ise Air Bed and Breakfast şeklindedir. Avrupa ve Amerika’da olduğu kadar popüler olmasa da Türkiye’de de oldukça kullanılan bir platformdur.

Sizlere bu yazımızda daha çok soru cevap şeklinde Airbnb’yi açıklayacağım. Airbnb’yi yurt dışı seyahatlerimizde edindiğimiz bilgiler ve tecrübeler ışığında anlatmaktayım. Blogumuzdaki gezi rehberlerinin konaklama kısımlarını okursanız çoğu şehirde Airbnb’yi tercih ettiğimizi fark edecekseniz. Şimdi bizlerin 8 ülkede 10 kereden fazla kullandığı Airbnb’yi soru cevap şeklinde anlatmaya başlayalım. Sizin başka bir sorusu olursa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.

Airbnb’de Ev veya Oda Nasıl Aranır?

Airbnb’nin sitesi üzerinden, şehir ve tarihleri seçerek arama işlemine başlanılıyor. Sonrasında karşınıza ev sahiplerinin yüklediği, girdiğiniz tarih aralığındaki uygun evler ve odalar konumlarıyla birlikte listeleniyor. Tabii ilk karşınıza çıkan listede girdiğiniz tarih aralığındaki uygun her ev bulunuyor. Sizler sayfanın üstünden istediğiniz kriterlere göre filtreleme yapabilirsiniz.

Budapeşte'de Kiraladığımız Ev

Airbnb’ye Kayıt Nasıl Olunur?

Airbnb’ye kaydolmak çok kolay. 18 yaşından büyükseniz, e-posta ve şifre ile kaydolabilirsiniz. Ancak kayıt sonrası güvenlik sebebiyle yapmanız gereken bazı işlemler bulunmakta. Bunlar kimliğinizin fotoğrafını yollayarak kimlik doğrulaması yapmak, e-posta doğrulaması yapmak ve telefon numarası doğrulamak gibi basit işlemler.

Airbnb’de Ev veya Oda Nasıl Kiralanıyor / Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Arama yapıp kiralayacağınız ev veya odaya karar verdikten sonra ev sahiplerinin isteğine göre kiralama sırasında farklı küçük prosedürler olabiliyor. Hemen şunu söylemeliyim ödemeyi her zaman güvenlik için Airbnb sistemi üzerinden yapıyorsunuz. Prosedürlere gelirsek kimi ev sahibi sadece ücreti yatırmanızı isterken kimisi de sizden evi neden kiralamak istediğinizi veya seyahat sebebinizi kısaca açıklamanızı istiyor. Ayrıca şunu unutmayın, ev sahibi; isterse rezervasyonunuzu kabul etmeyebilir ya da sizi onayladıktan sonra da rezervasyonunuzu iptal edebilir. İptal durumunda Airbnb hemen paranızı iade ediyor. Bizlerin şu ana kadar yaptığı 10’dan fazla rezervasyonun hiçbiri ev sahibi tarafından iptal edilmedi. Ancak başkalarından duyduğum iptal edilmiş rezervasyon örnekleri de yok değil.

Airbnb’de Ödeme Ne Zaman Yapılıyor?

Ödemeyi ilk kiralama anında yani rezervasyonunuzu yaptığınız zaman yapıyorsunuz. Kimi kiralamalarda taksit seçeneği de oluyor. Mesela ödemenin yarısını ilk kiralama anında, kalan yarısını kiralamaya belirli bir gün kala yapabiliyorsunuz.

Airbnb Güvenilir mi?

Bu soruya benim cevabım: Evet, güvenli. İlk Airbnb kullanışımız, ailecek yaptığımız 2016’daki Milano gezimizdeydi ve ilk kez Airbnb kullanan çoğu kişi gibi bizlerin de tereddütleri vardı. Ancak bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle Airbnb’yi hem ailem hem arkadaşlarımla 10’dan fazla kez Avrupa’da kullandım ve küçük bir iki aksaklık dışında hiçbir sorun yaşamadık. Bu aksaklıklar da internetin kesilmesi ya da ev sahibinin geç gelmesi gibi küçük aksaklıklardı.

Airbnb’de bir kiralama yaptığınızda, evden ayrıldıktan bir iki gün sonra hem siz ev sahibini ve evi puanlayıp yorum yapıyorsunuz, hem ev sahibi sizin evi nasıl kullandığınız ve evi nasıl bıraktığınız konusunda sizi puanlayıp yorum yapıyor. Bu özellik sayesinde Airbnb karşılıklı referanslarla işleyen bir platform diyebiliriz. Siz; bir evi kiralamadan önce, aynı evi kiralamış kullanıcıların yorumlarını okuyup fikir sahibi olabiliyorsunuz. Ev sahipleri de sizin önceki kiraladığınız evlerin sahiplerinin, sizin hakkınızda yazdıklarını görüp bir fikir ediniyor.

Airbnb’de Bir Aksilik Yaşarsam Paramı Nasıl Geri Alabilirim?

Bu konuda da içiniz rahat olsun çünkü Airbnb’nin sistemi bu konuda çok iyi. Siz ödeme yaptığınız zaman para Airbnb’nin hesabına yatıyor ve siz konaklamanızı bitirmeden paranızı ev sahibine yollamıyor. Yani konaklamanızda bir sıkıntı yaşamanız durumunda ve bunu Airbnb yetkililerine kanıtlarıyla bildirdiğinizde Airbnb, size direkt paranızı iade ediyor. Daha önce Amsterdam gezim için ev ararken çok uygun fiyatlı bir ev bulmuştum ancak evin fotoğrafları bilgisayar ekrandan çekilmişti ve ne ev için ne ev sahibi için bir yorum yoktu. Bir terslik yaşar mıyım korkusuyla Airbnb canlı destek kısmına bu durumu yazdım ve bana siz evi kiralarsanız ve ilan sahteyse biz, sizlerin mağdur olmaması için anında yeni bir eve yönlendiririz demişlerdi. Ama ben evi kiralamaya cesaret edemedim.

Roma'da Kiraladığım Ev

Airbnb’de Ev / Oda Ücretleri Neye Göre Belirleniyor?

Bu konu tamamen ev sahibinin karar vermesine göre oluyor. Airbnb’de küçük bir arama yaparsanız çok geniş bir aralıkta evlerin/odaların ücretlendirildiğini görürsünüz. Fiyatlar ev sahibinin evi için biçtiği değere göre değişiyor. Ayrıca bir diğer konu da ev/oda fiyatlarının, ilana tıkladığınızda rezervasyon ücretinin ilk gördüğünüz günlük fiyattan daha yüksek çıkıyor olması. Bunun sebebi de hizmet bedeli ve temizlik ücreti. Temizlik ücretini yine ev sahibi belirliyor. Avrupa için genelde temizlik ücretleri 10-40€ arası değişiyor. Kimi ev sahibi ise temizlik ücreti almıyor. Hizmet bedeli ise Airbnb’nin rezervasyonunuz sırasında aldığı ücrettir. Günlük ücretin %3’ü oluyor ama evden eve değişiklik oranlar bulunabiliyor.

Airbnb’de Rezervasyonumu İptal Edip Paramı Geri Alabilir miyim?

Bu konu da yine ev sahibine bırakılan bir durum. Kiralama yapmadan önce evin/odanın ilanındaki iptal koşullarını okumanız lazım. Kimi ev sahibi kiralama gününe kadar tam para iadesi yaparken kimisi bir ay kalaya kadar iade yapıyor, kimisi yarısını iade ediyor, kimisi hizmet bedelini veya temizlik ücretini iade etmeyip kalan ücreti iade ediyor, kimisi direkt hiçbir iade yapmıyor.

Airbnb’de Ev Sahibiyle Nasıl İletişim Kuruluyor?

Kiralamayı yapmadan önceki kısım tamamen Airbnb’nin konuşma kısmı üzerinden oluyor. Evi kiralayıp ödemeyi yaptıktan sonra ev sahibinin telefon numarası sizinle ve sizin numaranız ev sahibiyle paylaşılıyor. Kiralama sonrası iletişim şekli siz ve ev sahibine kalıyor.

Airbnb’de Kiralanan Eve Giriş (Check-In) Nasıl Oluyor?

Kimi evde ev sahibi sizi karşılıyor, kimi evde apartman görevlisinden anahtarı alıyorsunuz, kimi evde şifre sistemi oluyor kimseyle konuşmadan şifreyi girip eve yerleşiyorsunuz. Nasıl giriş yapacağınız evi/odayı kiralayacağınız sayfada yazıyor. Birkaç örnek verecek olursam: Amsterdam’daki kiralamamda eve 01.00am gibi varacağımızdan ev sahibi anahtarı posta kutusuna koymuştu, Budapeşte’de hem apartman hem ev kapısı şifreliydi ev sahibini hiç görmedik, Roma’da ev sahibi evde bizi bekledi ve anahtarı öyle teslim etti.

Amsterdam'da Kiraladığım Ev

Airbnb’de Kiralanan Evden Çıkış (Check-Out) Nasıl Oluyor?

Bu konuyu ev sahibiyle konuşup sizin netleştirmeniz gerekiyor. Girişi şifreli evlerde bu konu hiç sorun değilken kimi ev sahibi anahtarı elden teslim almak isteyebiliyor.

Airbnb’de Ev Kiraladığımızda Ev Sahibi Evde Oluyor Mu?

Ev kiraladığınızda ev sahibi evde olmuyor. Ev tamamen size ait oluyor. Ancak bazı ev sahipleri, kendi kaldıkları ev yakınsa sizlere bir isteğiniz, eksiğiniz var mı diye sormaya gelebiliyor.

Airbnb’den Oda Kiralamak Nasıl Oluyor?

Daha önce Airbnb’den hiç oda kiralamadım ama bildiklerimi aktarayım. Evin bir odasını kiralayıp tuvaletini duşunu ve mutfağını ortak kullanıyorsunuz. Tabii sizinle birlikte ev sahipleri ya da tamamen odaları kiralanan bir ev ise diğer odaları kiralamış kişiler oluyor. Mahremiyet açısından çok iyi olmasa da fiyat konusunda tek ya da az kişiyseniz ev ya da otel odasından daha uygun oluyor. Bazı oteller ya da hosteller de odalarını Airbnb’ye koyuyor. 4-5 kişi olduğunuz zamanlarda bir hostel odasını, otel odasına kıyasla çok uyguna kapatıp kiralayabilirsiniz.

Milano’da kiraladığım ev

Airbnb Türkiye’de Kullanılabiliyor mu?

Evet. Airbnb’yi Türkiye’de yasal olarak kullanabilirsiniz ama ben hiç Türkiye’de kullanmadım.

Airbnb Evlerinde Parti Yapılabiliyor mu?

Parti için kiralanan evler yok değil ama bugüne kadar kiraladığım evlerin hepsinde parti yapmak yasaktı. Ev kurallarını iyice okumanızı öneririm.

Airbnb İndirim Kodu Nasıl Bulabilirim?

Maalesef artık bulamazsınız. Aralık 2020’den itibaren Airbnb indirim koduna son verdi. Eskiden kod paylaşılarak ilk kez kaydolacaklara 20€ indirim sağlanabiliyordu ancak artık yok. Tekrardan başlayacak olursa bu başlığı silip yazının başına indirim kodu yerleştirmiş olurum.

“Airbnb Hakkında Her Şey / Güvenilir mi? Günlük Ev Nasıl Kiralanıyor?” hakkında 2 yorum

  1. merhabalar ben airbnbden ev kiraladım yurtdışından fakat ev sahibi kiraladığım site gibi yerin yöneticisine güvenlik sebebiyle vermek için pasaportumun fotoğrafını istedi emin olamıyorum bir sorun olur mu acaba

    1. İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Tuttuğunuz yer şahsa aitse paylaşmamanızı tavsiye ederim. Hatta durumu Airbnb’ye de bildirebilirsiniz. Ancak tuttuğunuz yer otel/hostel tarzı bir yerse o zaman paylaşmanızda sorun olmayacağı düşüncesindeyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir