İçeriğe geç

Zaanse Schans Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi

Yazan: Cem Sert/

Amsterdam videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Zaanse Schans, Amsterdam’a yolu düşenlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden biri. Amsterdam’ın hemen kuzeyinde bulunan bu şirin yere, 30-35 dakikalık bir otobüs veya tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam Gezi Rehberi yazımızda da bahsettiğim gibi, Zaandam bölgesi konaklama açısından, Amsterdam merkezine göre oldukça uygun. İki gidişimde de (2016 ve 2019) Zaandam’da konaklamış biri olarak sizlere de konaklamayı ucuza getirmek istiyorsanız Zaandam’ı öneririm. Şimdi de Zaanse Schans’ı anlatmaya başlayalım:

Amsterdam Gezi Rehberi yazımız için TIKLAYINIZ

Amsterdam Topu Taşıma Biletleri ve Ücretleri yazımız için TIKLAYINIZ

Volendam ve Edam yazımız için TIKLAYINIZ

Zaanse Schans
Zaanse Schans


Zaanse Schans’a Nasıl Gidilir:

Zaanse Schans’a gitmek için biz otobüs kullandık. 391 numaralı otobüs, Amsterdam Centraal’den kalkıp, Zaandam’a uğradıktan sonra Zaanse Schans’a gitmektedir. Bu otobüs gündüz saatlerinde 15 dakikada bir kalkmaktadır.

İkinci ulaşım şekli ise Alkmaar yönüne giden tren ile Zaandam istasyonuna gidip, tren istasyonun 5 dakikalık mesafesinde olan otobüs durağından, Krommenie Station yönüne giden 69 (Connexxion) numaralı otobüs ile Zaandijk Zaanse Schans durağına gitmektir.

Zaanse Schans’a gitmek için almanız gereken otobüs bileti Amsterdam Regional Ticket’tır. Amsterdam’daki bilet tipleri ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.


Zaanse Schans’ta Gezilecek Yerler

Zaanse Schans, Hollanda’nın meşhur yel değirmenleriyle ve eski evleriyle oldukça ilgi çeken bir bölge. Buradaki yel değirmenlerinin bir kısmının amacı, sular üstüne kurulmuş yerleşimlerdeki -Amsterdam gibi- su seviyesini ayarlayarak, elde edilen tarım alınlarının, deniz yükselmesiyle kaybedilmesinin önüne geçmek ve suyun altındaki ahşap ve odun desteklerin hava ile temasını engelleyerek çürümesinin önüne geçmektir. Burada ayrıca meşhur Hollanda peynirlerini tadabileceğiniz üretim yerleri de bulunmakta.  

Buradaki eski Hollanda evlerinin ve yel değirmenlerinin birçoğu, hediyelik eşya dükkanı ve müze olarak çalışmakta. Burada gezerken, önceki yüzyılların Hollanda’sında küçük bir tur atıyormuş gibi hissediyorsunuz. Zaanse Schans’ta küçük kanalların arasında, minik köprülerden geçerek keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca Zaanse Schans, yel değirmenlerinin olduğu bir bölge olduğu için, doğal olarak rüzgarlı bir yer. Bu yüzden giderken, yaz olsa da hava durumunu kontrol edip yanınıza bir ceket almanızı öneririm. Şimdi bu evlerden ve yel değirmenlerinden gezilebilenler hakkındaki bilgilere geçelim.


De Huisman Değirmeni

De Huisman değirmeni, girişi ücretsiz olan ve içeride hardal üretimi yapılan bir değirmen. 1786 yılında yapılan bu değirmen, diğerlerine kıyasla biraz daha küçük. Ayrıca içeride hardal satışı da yapılmakta. Biz de buradan bir kavanoz hardal almıştık ve oldukça lezzetliydi.

De Huisman Değirmeni


De Kat Değirmeni

Diğer ünlü değirmenlerden biri de De Kat isimli, 1782 yılında yapılan değirmendir. Burası da boya üretimi yapılan bir değirmen ve giriş ücreti 4€’dur. Biz içine girmeyip sadece dışarıdan gözlemlemiştik.

De Kat Değirmeni


Tahta Ayakkabı Atölyesi

Zaanse Schans’ta gidilmesi gereken yerlerden biri de tahta ayakkabı atölyesidir. Hollanda; topraklarının büyük kısmını denizi doldurarak elde etmiş dümdüz bir ülke olarak, yıllarca dönem dönem suların yükselmesiyle savaşmış. Sular yükseldiği zamanlarda, ayaklarının ıslanmaması için tahta ayakkabılar üretmişler. Artık su yükselmesi sorunun önüne geçilmiş olduğu için bu ayakkabılar giyilmemekte ancak bu üretim atölyesi hala turistlerin uğrak noktalarından biri. Hediyelik eşya olarak istediğiniz boyuttaki tahta ayakkabılardan alabilirsiniz.

Zaanse Schans ve çevresini turla gezmek isterseniz aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

“Zaanse Schans Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir