İçeriğe geç

Koblenz Gezilecek Yerler / Gezi Rehberi

Yazan: Arzu Sert/

Cochem ve Moselle Vadisi gezimizden 3 yıl önce Almanya’da arkadaşlarımızla bir Koblenz ziyaretimiz olmuştu. O güne kadar adını sanını duymadığımız, Mosel ve Ren nehrinin buluştuğu bu şehri çok sevmiştik. Şehrin bir bölümü Ren Nehri, bir bölümü de Moselle Nehri kıyısında bulunuyor ve konumu nedeniyle demir yolu ve nehir taşımacılığında hep önemli bir merkez olmuş. 2000 yıllık tarihi geçmişi olan Koblenz, biz duymasak da Almanya’da yerli turistlerin ve nehir turu yapan gemilerin mutlaka uğradığı popüler bir lokasyonmuş. 4-5 saat içinde gezdiğimiz Koblenz’de görebildiğimiz yerler ise şunlar:

DEUTSCHES ECK (ALMAN KÖŞESİ)

Koblenz’in en sembolik ve önemli yeri burası. Farklı coğrafyalarda doğup, uzun yollar kat ederek gelen Ren ve Moselle nehirlerinin birleştiği bu nokta; Alman Köşesi olarak adlandırılıyor. Koblenz zaten kavşak, birleşme demekmiş. Gemi burnu şeklinde olan bu birleşme noktasında büyük bir Almanya bayrağı ile 16 eyaletinin bayrakları Alman Birliği’ni temsilen dalgalanıyor. 

Alman Köşesi-Deutsches Eck

Ayrıca Alman imparatoru Kaiser 1. Wilhelm’in yüksek bir kaidenin üzerinde devasa bir heykeli var. Heybetiyle bana ürkütücü gelen 14 metrelik heykel, 23 metrelik bir anıtın üzerinde duruyor.

Berlin Duvarı, Kasım 1989’da yıkıldıktan sonra buraya getirilen üç parçası da anıtın yanında sergileniyor. Berlin Duvarı’nın bu üç parçası ayrılmanın kurbanlarına ithaf edilmiş.

EHRENBREİTSTEİN KALESİ

Ren Nehrinden 118 metre yükseklikteki bu kale; Ren, Moselle, Koblenz ve özellikle Alman Köşesi’ni panoramik olarak görebileceğiniz en güzel yer. Avrupa’nın iyi korunmuş ikinci en büyük kalesi olan Ehrenbreitstein’ın 1000 yıllık bir tarihi geçmişi var. Savunma amaçlı yapılmış olan kale tarih boyunca birçok savaşta etkin bir rol oynamış. Top atışlarına dayanması için çok kalın duvarları olan kalenin içinde tüneller, yer altı geçitleri, hapishane hücreleri ve müzenin bulunduğu birçok yapı var. 

Yaz döneminde açık hava konserleri, tiyatro gösterileri ve sergi gibi etkinliklerin de yapıldığı büyük avlu ve seyir teraslarıyla ağaçlık bir tepede yer alan kale, mutlaka ziyaret edilmeli.

Kaleye gitmek için biz Alman köşesinin hemen yakınından teleferiğe bindik. Ren nehrinin üzerinden yavaş yavaş karşıya geçerken manzara muhteşemdi. Tabii teleferik de olaya apayrı bir güzellik katıyor.

ALTE BURG

Mosel kıyısında 13. yüzyıldan kalma bu kale aslen Von der Arken ailesinin ikametgahıymış. 2.Dünya Savaşından neredeyse hiç hasar görmeden kurtulan  bina, bir dönem Hitler gençliği bölge yönetimi tarafından da kullanılmış. Koblenz’de zamana meydan okuyan tek orta çağ yapısı olan Eski Kale şu anda şehir arşivi olarak kullanılıyormuş. Biz sadece küçük ve huzurlu bahçesinde gezebildik.

ALTSTADT BÖLGESİ (ESKİ ŞEHİR)

Nehir kenarından ara sokaklara girince eski şehir bölgesine geldik. Rastgele yürüdüğümüz yollar bizi tarihi belediye binası (Rathaus) ve şehir kilisesinin olduğu Jesuitenplatz meydanına getirdi. Meydanın ortasında Koblenz’de doğmuş olan ünlü fizyolog ve anatomist Johannes Müller’in 1899 dan kalma bir anıtı vardı. Bu tarihi meydanda sahne kurulmuş ve bir koronun konseri vardı. Biraz onları dinledik.

Jesuitenplatz

Klasik renkli Alman mimarisi evlerin olduğu sokaklarda dolaşırken Altengrasse ve Löherstrasse’nin kesiştiği noktada, Koblenz’in en popüler yerlerinden olan Vier Türme’ye (Dört Kule) geldik. 17. yüzyıldan günümüze gelen, ön cephesi çok ince ve estetik işlemeli 4 ayrı binanın olduğu bu köşe; bir tür şehrin merkezi ve buluşma noktası olarak kabul ediliyormuş. Eierstock Haus da denilen bu bölgedeki 4 ev, kültür anıtı kabul edilip koruma altındaymış.

Vier Türme

Dört Kuleden sonra Am Platz meydanına geldik. Burası da kafelerle çevrili oldukça hareketli kalabalık bir meydandı. Ortasında 1800 lü yıllarda halkın içme suyunu sağlayan tarihi çeşme ve çevresindeki tarihi binalarla oldukça güzel bir atmosferi vardı. Biz de burada Alt Coblenz adlı kafede bira molamızı verdik.

Alt Coblenz-Amplatz

Tarihi meydandaki keyifli sohbetimizden sonra Köln’e gitmek üzere Koblenz’den ayrıldık. Yarım gün de olsa, gezdiğimiz kadarıyla Koblenz’i çok sevdik. Hatta döndükten sonra da uzun süre dilimizden düşmedi.

Koblenz'de Konaklama

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com
Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir