İçeriğe geç

Amsterdam Toplu Taşıma Kartları ve Ücretleri

Yazan: Cem SERT/

Amsterdam videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Güncelleme: 14.02.2023

Amsterdam, turistik bir şehir olduğu için çok sayıda toplu taşıma bileti çeşidi bulunmakta. Bu biletler kullanabileceğiniz alan bakımından değişiyor. Bu sebeple Amsterdam Gezi Rehberi, Zaanse Schans Gezi Rehberi ve Volendam / Edam Gezi Rehberi yazılarımı okuyup nereleri gezeceğinize karar vermenizi, sonrasında da hangi bileti alacağınıza karar vermenizi öneririm. 

Maalesef Amsterdam’da toplu taşıma çok pahalı. Çoğu listede, Avrupa’nın en pahalı şehri olarak gösterilen Cenevre’de bile toplu taşıma Amsterdam’dan ucuzdu. Bu sebeple nereleri gezeceğinize karar verip hangi bileti alacağınız iyi karar verin. Çünkü yanlış bilet alırsanız bu sizin için maliyetli olacaktır. Şimdi bu bilet tiplerine geçelim.

I Amsterdam Card

Kanal turu, müze gezisi ve toplu taşımanın hepsini içinde bulunduran bu kart; hakkını verecekler için çok uygun ama 1-2 müze gezip arada toplu taşıma kullanacaklar için oldukça pahalı. 24-48-72-96-120 saatlik şekilleri var ve fiyatları: 24 saat 60€, 48 saat 85€, 72 saat 110€, 96 saat 125€, 120 saat 135€. Aşağıdaki kısımdan kartınızı alabilir ve nerelere giriş hakkınız olacağını inceleyebilirsiniz. Eğer Amsterdam Gezi Rehberi yazımda bahsettiğim müzelere girecekseniz bu kartı almak ciddi avantajlı oluyor. Yaklaşık iki müze bileti fiyatına sınırsız toplu taşıma kullanma hakkıyla müzelere giriş yapabiliyorsunuz.

72 saat ve üzeri kart almadığınız sürece Amsterdam Schipol Havaalanı treni, karta dahil değil ve Amsterdam’da bütün kartlarda olduğu gibi bu karttı da toplu taşımadan inerken okutmanız gerekmekte. Kartın yanında verilen broşürde detayları yazmakta. İlk kullanımınızdan itibaren bilet saat sınırınız işlemeye başlar.

Aşağıdaki kısımdan gideceğiniz tarihi yazarak I Amsterdam kartı inceleyip sonrasında satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

GVB Kart

Bu kart, sadece toplu taşıma için olup, sadece Amsterdam merkezindeki toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz. Bu bileti Amsterdam, Diemen, Duivendrecht, Amstelveen, Schiphol ve Weesp’te kullanabilirsiniz. Şehir merkezinde kalıyorsanız ve çevredeki yerlere gitmeyecekseniz bu bilet sizin için idealdir. Ama yine de Zaanse Schans ve Volendam-Edam yazımızı okumadan bu bileti almaya karar vermeyin. GVB kartın bir ve yedi gün arasında seçenekleri bulunmaktadır ve ilk kullanımınızdan itibaren süre işlemeye başlamaktadır. 1 günlük 9€, 2 günlük 15€, 3 günlük 21€, 4 günlük 26.5€ şeklinde fiyatlar devam etmektedir. Buraya tıklayarak 1-7 gün arası tercih edeceğiniz GVB kartınızı satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan GVB kartınızı satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Amsterdam Travel Ticket

Bu kart da GVB kart ile temel olarak benzerdir ancak bu kart ekstradan GVB dışındaki taşıyıcı firmaların, belirli ulaşım araçlarına da binmenizi sağlar (Amsterdam içinde tamamen GVB çalışmaktadır). Amsterdam Travel Ticket, Schiphol ve Amsterdam arasında çalışan tren (NS demiryolu işleticisidir), Amsterdam Airport Express (397 numaralı otobüs) ve Niteliner N97 (Connexxion İşleticisi) ile birlikte tüm GVB tramvayları, gündüz otobüsleri, gece otobüsleri ve metrolar için sınırsız seyahat sağlar. Bu bilet; ilk kullandığınız andan itibaren, geçerli son günün ardından sabah 04: 00’e kadar geçerlidir. Örnekle açıklarsak: Çarşamba günü 00,00’dan itibaren 2 günlük biletle, çarşamba gününün hangi saatinde bileti valide ederseniz edin, biletiniz Cuma sabahı 04: 00’e kadar geçerli olacaktır. Yani bu bileti aldıktan sonra ilk kullanımınızı gece geç saatlerde yaparsanız, bir günlük kullanım hakkınız boşa gitmiş olur. Fiyatları ise: 1 gün 18€, 2 gün 24€, 3 gün 30€ şeklindedir. Aşağıdaki kısımdan 1-3 gün arası tercih edeceğiniz Amsterdam Travel Ticket alabilirsiniz.

Haritaya tıklayarak pdf formatına ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki kısımdan Amsterdam Travel Ticket satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Amsterdam & Region Travel Ticket

Öncelikle iki gidişimde de bu bileti aldım. Bunun sebebi her iki gidişimde de Zaandam bölgesinde kalmam ve Amsterdam çevresindeki muhteşem yerleri de gezebilmekti. Bu bilet ile GVB, Connexxion, EBS, NS firmaları tarafından işletilen; Amsterdam ve bölgesindeki otobüs, tramvay ve metroda sınırsız seyahat edebilirsiniz. Yani bu bilet ile kafanız rahat istediğiniz araca binebilirsiniz. Bu bilette dikkat etmeniz gereken Amsterdam Travel Ticket gibi 00: 00’da başlar ve ertesi gün 04: 00’da biter. Örneğin günlük bilet aldıysanız, Cuma günü 00.00-23.59 saatleri arasında biletinizi ilk olarak hangi saatte kullanırsanız kullanın Cumartesi sabah 04.00’da biletinizin kullanımı bitecektir. Yani bu bileti de gece geç saatlerde ilk defa kullanmanız demek bir gününüzün boşa gitmesi demektir. Fiyatları ise: 1 günlük 21€, 2 günlük 31,5€, 3 günlük 40,5€’dur. Aşağıdaki kısımdan 1-3 gün arası tercih edeceğiniz Amsterdam & Region Travel Ticket alabilirsiniz. 

İlk gidişimde Euro kuru 3’lerde olduğundan çok fazla içime oturmasa da ikinci gidişimde kur 6.6’larda olduğundan 36.5€’yu öderken içime oturmuştu ancak her yeri gezmek istiyorsanız bu fiyatın hakkını veriyorsunuz.

2019 yılı Amsterdam Region Travel Ticket. Fiyat 36,5€'ydu

Aşağıdaki kısımdan Amsterdam Region biletinizi alabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide
Biletin geçerli olduğu alan
2016 yılında verilen biletin şekli. O zamanlarda günlük bilet 13,5€'ydu.

GVB Mobil Uygulaması

Amsterdam’a gitmeden önce telefonunuza GVB’nin mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın.  Çok kolay bir arayüzü var ve yolunuzu bulmanızı aşırı kolaylaştıran bir uygulama. Ancak uygulamayı kullanmak için internete ihtiyacınız var. Amsterdam, wifi bulma konusunda Avrupa’daki en kolay ülkelerden biri. Neredeyse her otobüste ve trende wifi var ancak siz yine de internet alayım kafam rahat olsun diyorsanız buraya tıklayarak e-sim teknolojisini anlattığım yazımdan nasıl 1,5$’a 1GB internet alabileceğinizi okuyabilirsiniz.

GVB Google Play uygulaması için TIKLAYINIZ.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir