İçeriğe geç

Ryanair Hakkında Her Şey / 1€’ya Uçak Bileti Satan Firma

Yazan: Cem Sert

Ryanir ile ceza ödemeden yaptığım uçuşumu anlattığım videomu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Güncelleme: 03.07.2022

Ryanair; bagaj boyutları, sürpriz cezaları (dikkat etmezseniz) ve aşırı ucuz bilet fiyatlarıyla tanınan, Avrupa’nın en çok uçağa sahip en popüler popüler düşük maliyetli (low-cost) havayoludur. Ryanair bünyesinde Laudamotion, Buzz, Malta Air, Ryanir Sun havayollarını da bulundurmakta. Pandemi süreci öncesinde ülkemizde Antalya, Dalaman ve Bodrum havalimanlarından başta Dublin olmak üzere Viyana ve Bratislava şehirlerine uçuşlar düzenlemekteydi ancak pandemi sürecinde ülkemizden sadece Dublin-Bodrum uçuşu yapılmakta. Şimdi Avrupa içinde neredeyse uçmadığı nokta bulunmayan Ryanair hakkındaki bilgilere ve bilet fiyatından neredeyse iki kat pahalı olan cezaları ödememeniz için dikkat etmeniz gerekenlere geçelim.

Türkçe kaynaklarda ve yazılarda genelde eksik veya doğru olmayan kötülemelerle karşılaştığım için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Ryanair’da her şeye ceza ödendiğiyle alakalı yanlış algıyı umarım kırabilirim. Avrupa içinde yaptığınız uçuşlarda güvenle Ryanair’ı tercih etmenizi öneririm. Unutmayın Ryanair’ın kurallarına uyarsanız bilette yazan fiyattan daha fazlasını ödemeden seyahat edersiniz. Türkiye’de de en kısa zamanda daha çok noktaya uçuş yaptığını görmeyi umuyorum.

Ryanair’la Yaptığım Uçuşlar ve Bilet Fiyatları

Ryanair bilet fiyatı konusunda gerçekten Avrupa’da, rekabeti oldukça kızıştıran bir havayoludur çünkü gerçekten çok komik fiyatlara bilet alabiliyorsunuz. Mesela Dalaman-Bratislava rotasında 5€’ya bilet gördüğümde neye uğradığımı şaşırmıştım.

Bu yazıyı 2019 yazında yaptığım 3 Ryanir uçuşu, 2020 yazı için aldığım ancak pandemi sebebiyle iptal olan 5 bilet ve 2021 sonunda yaptığım 2 uçuş ile edindiğim tecrübeler ışığında yazmaktayım. Yatığım uçuşların rotaları: Sofia-Eindhoven, Eindhoven-Rome Ciampino ve Rome Ciampino-Sofia şeklindeydi. Bu uçuşlarım 2019 haziran sonu ve temmuz başındaydı. Biletleri, Mart 2019 tarihinde almıştım ve 3 bilete ek bagajsız (bagaj politikasına aşağıda değineceğim) 6.02 Euro kuru üzerinden 622 TL ödemiştim.

2020 Haziran ortası, temmuz başı için de Paris Beauvais-Madrid, Madrid-Porto, Porto-Barcelona, Barcelona-Viyana ve Viyana-Bodrum olmak üzere 5 bilet aldım. Ancak bu uçuşlar pandemi sebebiyle iptal edildi. Bu 5 bileti de 6.50 Euro kuru üzerinden 752 TL’ye aldım. İadeler konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamadan, iptallerden 1 ay sonra idelerim yapıldı.

2021 Aralık ortasında yaptığım Amsterdam seyahatimde Hollanda’daki corona kısıtlamalarından Portekiz’e gitmeye karar vermiştim. Eindhoven-Lizbon, Lizbon-Eindhoven arasındaki yaptığım 2 uçuşa da 15.5 Euro kuru üzerinden 910 TL ödedim. Ancak bu biletleri uçuştan iki gün önce aldığımı da not düşeyim.

Gördüğünüz gibi Ryanair’ın yaz sezonunda da bilet fiyatları, yüksek kura rağmen oldukça uygun. Türkiye’deki bazı havayollarının tek yön yurt dışı bileti fiyatına, Ryanair’de 7-8 bilet alabiliyorsunuz.

Ryanair Biletleri Neden Bu Kadar Ucuz ve Ryanair Güvenli mi?

Gelelim bu biletlerin nasıl bu kadar ucuz olduğuna. Ryanair yukarıda bahsettiğim gibi düşük maliyetli bir havayoludur. Düşük maliyetli havayolu olarak ülkemizden Pegasus Havayolları’nı örnek gösterebiliriz ancak Ryanair bunu ciddi anlamda üst seviyeye çıkarmakta. Kendilerine masraf olacak her şeyi, ya internetten yapmanızı ya da kendinizin getirmesini isteyerek bilet fiyatlarını düşürmektedir. Aşağıda bahsettiğim dikkat etmeniz gereken kurallar da bu sebeple uygulanıyor.

Ayrıca Ryanair maliyetleri düşürmek için uçaklardan daha az ücret talep eden havalimanlarına uçmakta. Hava trafiği konusunda merkezi olan ve çok sayıda havalimanı olan şehirlere uçarken, Ryanair’ın hiç ismini duymadığınız bir havalimanına uçtuğunu görebilirsiniz. Bunun en güzel örneklerinden biri Paris. Türkiye’den Paris’e uçacak olursanız Türk Hava Yolları ile Charles De Gaulle Havalimanı’na, Pegasus’la uçacak olursanız Orly Havalimanı’na uçarsınız ki bunlar Paris’in en yoğun ve bilinen havalimanlarıdır. Ancak Ryanair, maliyeti düşürmek için şehre 90-100 km uzaklıktaki Beauvais-Tille Havalimanı’na uçmakta. Tabii buradan Ryanair her zaman şehre uzak, küçük havalimanlarına uçuyor gibi anlaşılmasın. Uçtuğu havalimanlarının çoğu diğer havayollarının da kullandığı ana havalimanları ama daha uygun uçak park ücreti olan havalimanı varsa onu tercih ediyor.

Düşük maliyetli bir havayolundan bilet aldıysanız, bu ucuza aldığınız biletin havayolu sisteminin check-in sırasında rastgele atayacağı koltuktan ibaret olduğunu unutmayın. Bu havayolları size havadaki hizmeti bilet fiyatı içinde, yani siz yerdeyken satmaz. Bilet fiyatı da bu yüzden bu kadar ucuzdur. Siz; ikram ve bagaj gibi ekstraları, ister uçuş öncesi bilet alırken, ister havada ikram servisi sırasında alabilirsiniz.

Güvenlik konusunda sizlere bir havacı kadar detaylı bilgi veremeyecek olsam da havacılıkla ilgilenen biri olarak kendi bilgilerimden aktarmaya çalışacağım. Ryanair Avrupa’da hizmet veren bir havayolu olarak EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) üyesidir ve denetimlerine tabidir. Ayrıca Ryanair Avrupa’da en çok uçağa sahip havayolu olmasına ve çok fazla noktaya uçmasına karşı hiç ölümlü kazası bulunmamaktadır. Ryanair’in uçakları tek tip olup, uçaklar da özellikle Türk Hava Yolları ile yapacağınız kısa süreli yurt dışı uçuşularında veya bir yurt içi uçuşunda %80 denk geleceğiniz dünyanın en popüler yolcu uçaklarından Boeing 737-800’dür.

Ryanair'da Uçuş Öncesi Ceza Ödememek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu kısım Ryanair’de en çok dikkat etmeniz gereken kısım. Ryanair’in kurallarına ve politikalarına uymazsanız 20€’ya aldığınız bilet bir anda cezalarla 80€’ya bile çıkabilir. Burada yazacağım başlıkların detayları havayolu tarafından değiştirilebilen şeyler olduğundan, sizlerin de bilet alırken dikkat etmesini öneririm. Elimden geldiğince ve Ryanair’le uçtukça da bu yazıyı revize edeceğim.

Ayrıca aşağıda yazdığım konuların denetimi, havalimanından havalimanına değişmektedir. Ben tüm kuralları ve deneyimlediğim denetimleri yazacağım ama sizlere önerim sürprizlerle karşılaşmamanız için bu kurallara uymanız.

Ryanair Vize Kontrolü

Normalde vizenizin kontrolü gümrük kapılarında yapılır ancak Ryanair kendisi de gümrükten geçmeden önce vatandaşı olduğunuz ülkeden vize isteyen bir ülkeye uçuyorsanız vize kontrolü yapmaktadır. Yani ister yeşil pasaportlu, ister bordo pasaportlu olun Ryanair ile uçuşunuzdan önce bagaj teslim yerinden vizenizi kontrol ettirmeniz lazım. Bu vize kontrolü schengen bölgesi içi gümrüksüz uçuşlarda yapılmamaktadır. Örneğin Eindhoven-Roma uçuşum iki Schengen ülkesi olan Hollanda-İtalya arasında olduğundan vize kontrolü yoktu.

Vize kontrolüne girecekseniz, eskiden aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi boarding passin sarı kısmında ”visa check” yazıyor ve bunu bastırıp check-in kontuarında damgalatmanız gerekiyordu. Ancak pandemi sonrasında Ryanair bu konuda değişiklik yaptı. Artık vize kontrolüne gireceksiniz, online chcek-in yaptığınızda size qr kod verilmiyor ve check-in kontuarına gitmeniz gerektiği yazıyor. Yani boarding passiniz kontrolden sonra check-in kontuarında veriliyor.

visa

Ryanair Bagaj Hakkı - Boyutları ve Ücretleri

Ryanair’in 3 farklı ek bagaj politikası bulunmaktadır ve ek bagajınızı biletinizi aldıktan sonra, chcek-in yapana kadar istediğiniz zaman alabilirsiniz. Yani bileti alırken, ek bagajınızı almak zorunda değilsiniz. Ryanair’in havalimanlarında bagajınızın boyutlarının kontrolü için kutuları bulunmaktadır ve Ryanair’in en katı olduğu noktalardan biri bagaj boyutlarıdır. Böyle dememe rağmen uçuş yaptığım Sofia, Eindhoven, Roma Ciampino, Lizbon, Nürnberg ve Krakow havalimanlarında hiçbir bagaj kontrolüne girmedim ancak bu konuda dikkatli olmanızı şiddetle öneririm çünkü havalimanından havalimanına değişiklikler olabiliyormuş.

Bilete Dahil Olan Kabin Bagajı

Aldığınız bilette sadece kabine alacağınız 40x20x25 boyutlarında bir çantaya izin verilmekte. Ben 1 haftalık olan gezimde bu çantayla gezdim ve içine sığabildim. 7 tişört, 3 şort, havlu, mayo, terlik, çoraplar, iç çamaşırları ve buna benzer şeyleri sığdırabildim ama örneğin bunların yanına aldığım ince bir sweatshirtü sığdıramadım. Sığamayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle ek bagaj almanızı öneririm ya da kıyafetlerinizi üst üste giyerek çantanızda yer açın. Ek bagajların da 3 çeşidi bulunmaktadır.

55x40x20 Ek Kabin Bagajı

Birinci ek bagaj tipi, size priority denen uçağa önce binme gibi öncelikler de sağlayan 2 kabin bagajı bulunan seçenektir. Bu seçenekte yukarıda bahsettiğim el çantasının yanında 55x40x20 boyutlarında bir bagaj daha alabiliyorsunuz. Bu seçeneğin fiyatı 6 €’dan başlamaktadır. Tarih yaklaştıkça ve ek bagaja diğer yolcuların talebi arttıkça bu fiyat 32€ya kadar artmakta. Bu bagajı almadan ek bagajla gelirseniz ya da boyutları aşarsanız havalimanında 69,99€ ceza ödersiniz.

55x40x20 Ek Check-In Bagajı

İkinci ek bagaj seçeneği ise 10kg chcek-in bag diye geçen 55x40x20 boyutlarında 10 kg limiti olan ve uçağın altına vereceğiniz bagaj seçeneğidir. Bu seçeneğin en büyük avantajı yanınızda sıvı götürebilecek olmanızdır çünkü kabine en fazla 100 ml şişelere bölünmüş 10 şişe (yani 1 litre sıvı) alabilmektesiniz. Bu bagaj seçeneğinde, bagajınızı uçağın aşağısına verileceğinden sıvı konusunda bir sınırlama yoktur. Ayrıca 40x20x25 boyutlarındaki çantayı yine kabine alabilmektesiniz. Bu bagajın ücreti de 12.99 €dan başlayıp, 35,99€ya kadar tarih ve talebe göre artabilmektedir. Kurallar uymazsanız 45,99€ ceza ödersiniz. UÇUŞTAN 40 DAKİKA ÖNCE CHECK-IN BAGAJ ALIMLARININ BİTTİĞİNE DİKKAT EDİN.

20 Kg Ek Check-In Bagajı

Üçüncü ve son bagaj seçeneği ise 20kg Chcek-In bag diye geçen bagaj tipidir. Bu bagaj tipinde boyut değil, kilo önemlidir. Ancak Sağlık ve güvenlik nedenleriyle Ryanair, 32 kiloyu aşan veya birleşik boyutları 81 cm’den (yükseklik), 119 cm’den (genişlik) ve 119 cm’den (derinlik) fazla olan herhangi bir bagajı, taşımayı kabul etmemektedir.  Ayrıca iki veya daha fazla kişiyseniz, birlikte satın aldığınız bagaj haklarını aynı uçuşta birbirinizle paylaşabilirsiniz. Örneğin, bir rezervasyonda 20 kiloluk iki kayıtlı bagaj varsa (toplam 40 kg), çantalardan birinin ağırlığı 15 kg, diğerinin ağırlığı 25 kg (toplam 40 kg) olabilir. Bu bagaj tipinin ücreti 20,99 €’dan başlayıp, 59,99’ya kadar artabilmektedir ve kilo sınırını aşarsanız kilo başına 9€ ceza ödersiniz. UÇUŞTAN 40 DAKİKA ÖNCE CHECK-IN BAGAJ ALIMLARININ BİTTİĞİNE DİKKAT EDİN.

Ryanair Online Check-In Yapma Zorunluluğu ve Check-In Kağıdının Bastırılması

Ryanair’da online check-in yapmak zorundasınız. Eğer ücreti karşılığı koltuk seçecekseniz, check-in uçuşa 60 gün kala, rastgele koltuk atanması yoluyla ücretsiz check-in yapacaksanız uçuşa 1 gün kala check-in açılmaktadır. Ryanair hesabınızdan, görünen uçuşlarınıza tıklayarak ve bilgilerinizi girerek check in yapabilirsiniz. Uçuşa 2 saat kala online check-in’in kapandığını unutmayınız. Yoksa havalimanında ceza ödeyerek check-in yapmak zorunda kalırsınız. Online check-in yapmazsanız 55€ ceza ödersiniz; online check-in yapar, check-in kağıdınızı bastırmazsanız 20€ ceza ödersiniz. Havalimanında telefonundan check-in belgesini okutan yolcular gördüm ancak Ryanair’in sitesinde check-in kağıdı bastırılmazsa 20€ ceza ödeyeceğiniz yazmakta. Priority sahibiyseniz check-in kağıdını bastırma konusundaki zorunlulukta bir değişiklik olabilir, ben priority almadığım için bilmiyorum. Onu bilet aldıktan sonraki kısımlardan kontrol ediniz.

Lizbon-Eindhoven arasındaki uçuşlarımda, arkadaşımla ek bagaj almadan uçtuk. Ben check-in kağıdımı bastırdım ancak arkadaşım kağıdı bastırmayıp Ryanair’ın mobil uygulamasından qr kodunu gösterdi ve ceza ödemedi. Mobil uygulamadan check-in yaparsanız kağıdı bastırmak zorunda olmayabilirsiniz ancak ben sizlere sürpriz bir cezayla karşılaşmamanız için kağıdı bastırmanızı öneriyorum.

Güncelleme: Haziran 2022’deki iki uçuşumda check-in kağıdı bastırmama rağmen telefondaki qr kodu okutarak uçağa bindim ve bir sorun yaşamadım. Ayrıca check-in kontuarına da sorduğumda telefondan göstererek binebilirsiniz dedi.

Online Check-In Yaptım ama QR Kod Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Pandemi sonrasındaki değişiklikten kaynaklı siz okuyucularımdan bu soruyu çok almaya başladım. Bundan dolayı bu başlığı yazıya eklemeye karar verdim. Öncelikle bu durumun sebebi vize kontrolüne girecek olmanız. Yani korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Ryanair, artık vize kontrolüne gireceklere check-in sonrası uçağa biniş için verilen qr kodu yollamıyor. Chek-in masasına gidip vizenizi kontrol ettirdikten sonra qr kodunuz veriliyor. Örnekle de açıklamak gerekirse: Türkiye pasaportunuz varsa ve Dalaman-Bratislava arası gidiş dönüş uçacaksanız Slovakya, Türkiye’den vize istediğinden gidiş uçuşunuz için online chek-in yaptığınızda qr kod göremezsiniz ve chek-in kağıdınızda check-in masasına gidin yazar. Dönüş uçuşunuzda ise Türkiye pasaportunuz olduğundan vize kontrolü olmaz ve online check-in yaptığınızda qr kodunuz direkt gelir. 

Pandemi sonrasındaki uçuşlarım Schengen bölgesi içinde olduğundan vize kontrolüm olmadı ve bu durumu deneyimlemedim. Bu konuda beni bilgilendiren okuyucularıma teşekkür ederim.

Ryanair Discovery Nedir

Ryanair’ın sahip olduğu ve pek bilinmeyen bir özelliği de Ryanair Discovery bilet arama motorudur. Bu bilet arama motoru, diğer havayollarından alışık olduğumuz kalkış-iniş havalimanları ile tarihleri girdiğimiz formattan farklı çalışmakta. Ryanair Discovery, bizlere Ryanair biletli arama konusunda tam bir özgürlük sağlıyor. Bu sistem; kalkış yapacağınız havalimanını seçtikten sonra, istediğiniz tarih aralığında (belirli bir aralık seçmeyip tüm takvimi seçebilirsiniz) belirlediğiniz bölgedeki havalimanlarına (her yer seçeneğiyle havalimanı belirlemeyebilirsiniz) en ucuz Ryanair uçuşlarını size sıralıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse: Sofia’dan herhangi bir yere ucuza uçup sonbahar-kış arasında tatil yapmak isteyen biri, kalkış için Sofia Havalimanı’nı seçip, tarih aralığını eylül-şubat arası belirledikten sonra (gidiş dönüş biletse kalacağı gün sayısını tahmini olarak girip), iniş yerini her yer seçerse sistem o tarih aralığındaki Sofia kalkışlı bütün uçuşları ucuzdan pahalıya sıralamakta. 

https://www.ryanair.com/flights/gb/en bu link üzerinden bilgisayar için olan bilet arama motoruna ulaşabilirsiniz.

Google Play uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

“Ryanair Hakkında Her Şey / 1€’ya Uçak Bileti Satan Firma” hakkında 79 yorum

 1. Merhaba. Yarın uçuşum var. Ancak boarding pass üzerinde QR kod yok. Bu sorun mu ? QR kod olmadan binilebiliyor mu ?

  1. Covid sonrasında vize kontrolüne girmeniz gereken uçuşlarda qr kodun kontrolden sonra verildiğini duymuştum. Benim pandemi sonrasında yaptığım uçuşlarda vize kontrolü olmadığından check-in yaptığımda qr kodlu boarding pass gelmişti. Siz online check-in yaptıysanız ve sistem koltuğunuzu atadıysa sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 2. Merhabalar…Faydali bir yazi yazmissiniz.. Sorum söyle: Sadece el bagaji opsiyonunu secerek Esim ,ben ve 2 cocugum(11 yas ve 5 yas) icin bilet aldim. .Acaba her bir bilet icin bir el bagaji veya sirt cantasi hakkimiz mi olmus oluyor? Yani 4 adet el bagaji hakkimiz mi var?

  1. Alınan her bilette 40x20x25 boyutlarındaki kabin bagajı bulunuyor. Uçağa 4 ayrı el/sırt çantasıyla binebilirsiniz.

  2. Merhaba öncelikle bu faydalı yazı için çok çok teşekkürler
   Bir sorum olacaktı 40x20x25 lik kabin bagajı için boyutlar mı önemli hacim mi? Yani 40x30x10 luk bir çantaya izin var mı acaba ?

   1. Normalde önemli olan boyut. Yazıda ve Youtube videomda gösterdiğim kutulara bagajın sığmasını istiyorlar ancak bugüne kadar hiç bagajı kontrol edilen görmedim. 40x30x10 boyutlarında bir çantayla gittiğinizde sırıtmayacağından sorun olacağını sanmıyorum.

  1. Fas, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Ondan Fas konusunda sorun olacağını düşünmüyorum ancak online check-in kağıdınızda visa check yazıp yazmadığını her ihtimale karşı kontrol edin. İrlanda konusunda ise transit geçişlerde İrlanda, vize istiyor mu bilmiyorum. Onu araştırın çünkü İrlanda, transit geçişlerde vize istiyorsa Fas uçağına binmenize izin vermezler ve sınır dışı edilirsiniz. Fas’ın aşı olmuş yolculardan da hala PCR testi istediğini unutmayın. PCR testiniz olmazsa uçağa %90 alınmazsınız.

 3. Cem bey öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Ben dalamandan slovakya ya uçmayı düşünüyorum. ailecek bir uçuş olacak. yeşil pasaport olduğu halde vize almak gerekiyor mu? böyle bir durum varsa vizeyi nereden almamız gerekiyor. konuyla ilgili bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. iyi çalışmalar

  1. Yeşil pasaportla Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilirsiniz. Slovakya da Schengen bölgesinde olduğu için vize almanıza gerek yok. Ryanair’ın vize kontrolü vatandaşlık bazlı yapıldığı için internetten online check-in yapıp sonrasında check-in masasına gidip yeşil pasaportunuzu gösterdiğinizde boarding pass qr kodunuz verilecektir.

 4. Merhaba ..
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Bu havayolu ile 3 kişilik bilet aldım
  3 sırt cantasi hakkı dışında kadın kol çantası yada bel çantası veya herhangi bir poşet izni yok mu?
  Bir de Yunan adası üzerinden İtalya uçuşunda Yunanistan pandemi kurallarını kaldırmış ise İtalya girişinde aşı/PCR/ülke giriş formu gibi prosedurler yine de uygulanır mı?

  1. Normalde uçağa tek çantayla binmenize izin veriliyor ancak havalimanından havalimanına kontrollerin sıkılığı değiştiği için kadın kol ya da bel çantasıyla binmenize izin verilme ihtimali de var. Ancak yine de risk yok diyemem. Yazının başındaki videomu izlerseniz orada 2. bir çantam vardı, sorun olmasın diye onu montumun içine giymiştim. İtalya, şu an için gelen yolculardan aşı ya da pcr testi istiyor. Schengen içi uçuş olsa da uçağa binmeden önce ya da havalimanı çıkışında kontrol olabilir. Benim Hollanda-Portekiz uçuşumda tüm yolcuların pcr testini görmeden havalimanından çıkarmamışlardı.

 5. merhabalar Almanya’ya girmek için aşı veya pcr isteniyor değil mi aşılıların test olmasına gerek var mı yani?

 6. Merhaba, aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler
  Aklımıza takılan 2 şey var. Acaba Ryanairin sitesinden Türk bankalarının kartlarıyla bilet alınabiliyor mu? 3D secure vs. veya Euro cinsinden ödemelerde sorun oluyor mu? Bir de yazınızda vizenizi Ryanair görevlisine gösterip biletinizi damgalatmanız gerektiğini yazmışsınız. Bizim yeşil pasaportumuz var, dolayısıyla vizesiz gidebiliyoruz. Böyle bir durumda sorun yaşar mıyız? Vaktiniz için çok teşekkür ederim.

  1. Türk bankaları ile yapacağınız ödemelerde sorun olmuyor. Kart ekstre tipinize göre banka aldığınız bileti direkt Euro ya da Türk Lirası karşılığını borç olarak yansıtıyor. Vize kontrolü vatandaşlık bazlı olduğundan yeşil pasaportlu olsanız da kontrole girmek zorundasınız. Check-in masasındaki görevli yeşil pasaportla Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebileceğinizi bilmiyorsa durumu açıklamanız yeterli olur.

 7. Merhaba,
  Yunan adasından İtalya ya gecicem İtalya suan pcr testi istemiyor fakat ryanairden check in yaparken pcr testi belgesi yüklemem için bir sayfa açılıyor. Bu zorunlu bir durum mu acaba yoksa ğct testi yaptırmasam da olur mu?

  1. Ryanair’a coronayla ilgli bir şey yüklemenize gerek yok. Eskiden kalan bir sayfa o kısım. Ben Portekiz’e uçtuğumda herkesten PCR istemesine rağmen Ryanair sistemine yüklememiştim ve sorun olmamıştı. Ayrıca Yunanistan da İtalya da yazdığınız gibi herhangi bir şey istemediğinden rahat olabilirsiniz. Keyifli seyahatler.

 8. Merhabalar, ben önce İstanbul’dan otobüsle Sofya’ya, oradan da bu havayolu şirketiyle Roma’ya uçacağım.Yeşl pasaportum var. Bulgaristan Schengen’e dahil olmadığından Bulgaristan- İtalya uçuşumda yeşil pasaportumun olması yeterli mi ? Aşı kartı yeterli mi? İtalya PCR istiyor mu ?

  1. İtalya da Bulgaristan da şu an için aşı ya da test istemiyor. Sadece pasaportunuzun olması yeterli. Şimdiden keyifli seyahatler.

 9. Merhabalar,
  ben Rynair’la uçacağım ve 10kg ek bagaj hakkı aldım. 50x40x20 bagaj hakkım var. Onu kamp çantası şeklinde çanta alarak kullanabilir miyim sizce, yoksa ek ücret öder miyim boyutlarından?

  1. Sanmıyorum. Kamp çantasıyla binen çok oluyor. 50x40x20 boyutlarının üzerine çok çıkmayın yeterli. Bu hafta iki uçuş daha yaptım ve yine bagaj kontrolü olmadı ancak yazıda da belirttiğim gibi riske atılmaması gereken bir konu.

 10. Merhaba .İyi günler. Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Benim 9 Temmuz da Sofyadan Barcelonaya uçağım var. Sofyaya İstanbuldan otobüsle geçeceğim. 2doz aşı oldum. Bu sırada benden PCR testi isteniyor mu yada aşılarım. Birde çanta boyutum yaklaşım 45*20*25 boyutlarında bir sorun olur mu? Ayrıca Alman vatandaşıyım. Bu geçişlerde daha kolaylık sağlarmı? Ücretsiz Online check in uçuş saatinden 1 gün önce başlayıp son 2 saate kadar devam ediyor değil mi ? ONdan önce check in yaparsak 6 7 8 vs gibi euro para ödememiz gerekli ? Çok teşekkürler

  1. PCR testi yaptırmanıza gerek yok. İspanya aşı istiyor olarak görünüyor ancak ne kadar kontrol ediliyor bilmiyorum. Geçen hafta Fransa’ya gittim, aşı istenmesine rağmen bir kontrol olmadı. Kesin konuşamayacak olsam da çanta boyutu Sofya’da aşırı sıkı bir şekilde kontrol edilmiyor. Çantanız 40x20x25 boyutlarını biraz aşsa da sorun olacağını sanmıyorum. Almanya vatandaşı olmanız kolaylık sağlayacaktır. Almanya vatandaşı olduğunuz için yazıda bahsettiğim Ryanair vize kontrolüne girmeyeceksiniz. Online check-in dediğiniz gibi uçuşa 24 saat kala açılıyor ve öncesinde online check-in yapmak isterseniz seçeceğiniz koltuğun ücretini ödemelisiniz.

 11. Merhaba, eşimle birlikte sofyadan romaya rynairdan uçak bileti aldık. Benim adıma qr kodlu koltuk atanmış olan boarding pass mail geldi, fakat eşim için checkin işlemi yapılamadı, havalimanında checkin yapınız diye uyarı görünüyor. Bu soruna sebep olur mu? Havalimanında nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Eşinize qr kodlu boarding passin gelmeme sebebi vize kontrolüne girecek olması. Ancak size qr kod gelip eşinize gelmemesine şaşırdım. Aklıma sadece sizin Avrupa Birliği pasaportuna sahip olup eşinizin Türkiye pasaportuna sahip olması ihtimali geliyor. Çünkü Türkiye pasaportuna sahipseniz size de qr kodun gelmemesi ve havalimanında check-in yapmanız gerekirdi.

 12. Merhabalar
  Yeşil pasaportum var,normalde vizesiz İtalyaya gidebililiyorum ve vize almadım. Yazınızda vize kontrolü yapılıyor demişsiniz de yeşil pasaportluların da vize alması gerekiyor mu? Sofyadan Venediğe gidecektim.

  1. Bahsettiğim vize kontrolü Ryanair’ın bir uygulaması. Yeşil pasaportunuz olduğu için vizesiz seyahat edebilirsiniz ancak Schengen bölgesine gümrük geçişli bir uçuş yapacağınız için Ryanair’ın vize kontrolüne gireceksiniz. Online check-in yaptığınızda qr kodlu boarding pass gelmeyecek ve check-in kontuarına gidin yazısı göreceksiniz. Kontuarda yeşil pasaportunuzu gösterdiğinizde qr kodlu boarding passiniz verilecek.

  2. Merhaba mümkünse bir şey sormak istiyorum. Ben ailemle Yunanistan Midilli adasına gideceğim Schengen vizesi aldım multi . Sonrasında Dalaman dan Slovakya ya bilet alıp gidebilirmiyiz acaba. Yoksa Slovakya için ağrı bir başvuru gerekiyor mu .? Teşekkürler 🙏

   1. Multi vizeniz ile vizenin size tanıdığı kalış süresini aşmadan, geçerli olduğu tarih aralığında Schengen bölgesine istediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmadan Dalaman’dan Slovakya’ya uçabilirsiniz.

 13. Merhaba bilgileriniz icin cok tesekkurler, bebek arabasi icin equpment kismindan ek olarak 15 euro ya bagaj aldim genede ucaga sokmakla ilgili sikinti yasarmiyim ?

 14. merhaba,
  barcelona-paris uçuşum var. kabin bagajına bez bir dağcı çantasını koyabiliyor muyuz acaba çanta decatlondaki büyük sırt çantalarından kumaş olduğundan 55x40x20 lik boyutlara sokuluyor. herhangi bir problem yaşanır mı sizce çok beklemek istemediğim için kabine almak istiyorum. Bir de havaalanında 5-6 saat önceden gisip kestirmeyi düşünüyorum uçuşum sabah 06.30 da çünkü herhangi bir sorun olmaz sanırım. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. 6€’dan başlayan ek kabin bagajını almadıysanız kabine alabileceğiniz çantanın boyutu 40x20x25. Söylediğiniz boyutlar bunu aşıp bahsettiğim ek bagaj boyutunda olduğundan ek bagaj almadıysanız sıkıntı çıkartabilirler. Barselona Havalimanı’nda kestirebilirsiniz sorun olmaz. Sadece geceleri yanlış bilmiyorsam 2. terminal kapanıyor olmalı. Ryanair da 2. terminali kullanıyor ondan gece saatlerinde gidecekseniz 1. terminalde zaman geçirebilirsiniz. Barselona hakkındaki yazılarımıza da link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://yinegidiyoruz.com/category/ispanya/barselona/

 15. Merhaba cem bey kardeşim benim bi sorum olacak Avusturya aktarmalı uçağım var İstanbul.avusturya.polonya avusturyadan polonyaya ryanair den bilet aldım ama uygulamada biletim çıkmıyor rezervasyon numarası dediği pnr kodu değilmi bi türlü biletimi çıkaramadm

  1. Merhaba. Dediğiniz gibi rezervasyon numarası ve pnr numarası aynı şey. Sistemsel bir sorun olabilir. Size biletle ilgili e-mail geldiyse sorun olacağını sanmıyorum. Biletiniz sistemde gözükmemeye devam ederse Ryanair’ın canlı yardım kısmından yazışarak destek isteyebilirsiniz.

   1. Teşekur ederim birde online check in yazınızda kağıt bastırmaktan felan bahsetmissiniz bu online check in yaptıktan sonra bileti pdf olarak yazıcıdan felan mı çıkartmak gerekiyor kağıt bastırma dediğiniz işlem nedir tam olarak

 16. Merhaba, guzel bilgilendirme yazınız icin minnetariz. Biz , ben-esim-kizim Dalaman’dan Bratislava’ya uçacağız. 10 kg Check-in bagaj satin aldik, uçak altı verecegiz. İlk sorum, ebatlar icin gorevliler ölçüm mü yapiyor gorselini ilettiginiz kutularla..yoksa sadece goz karari bakip bant ustunden agirlik mi kontrol ediliyor..ilaveten bebek arabamiz var bu ucretsiz taşınıyor diye biliyorduk yanlış mı?5 kg asmayan bebek ekipmani ucretsiz diye okuduk bu da bebek esyalari için bir canta mi demek? Cunku zaten kabin ici sirt cantalarimiz olacak esimle ..?
  Umarim acik ifade edebilmisimdir, vaktiniz ve yanitiniz icin cok teşekkürler.

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim faydalı olabildiysem ne mutlu. Yazıda bahsettiğim kutular kabine alınan bagajlar için. Uçağın altına bagaj vermediğim için ölçümleri nasıl yapıyorlar bir bilgim yok ancak yazıda da bahsettiğim gibi kabin bagajlarını kutulara sokup ölçtüklerini hiç görmedim. Bagaj verdiğiniz kontuarda nasıl bir uygulama var bir şey diyemiyorum ancak bariz bir şekilde kilo ya da boyutu aşmazsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bebek arabasıyla ilgili detaylı bilgiye https://help.ryanair.com/hc/en-me/articles/360017825078-Travelling-with-Infants bu adresten ulaşabilirsiniz.

 17. Merhabalar ben 2 adet sırt çantası ile giriş yapmayı deneyeceğim sizce kabul ederler mi? Sofya-Napoli-milano uçuşum

  1. Çok büyük risk. İkinci çantanız kadın el çantası boyutlarında bir şeyse belki göz yumabilirler ancak iki sırt çantası olunca büyük ihtimalle ceza ödersiniz.

 18. Merhaba. Ben Mecburen 20 Eur verip ekstra 55x40x20 ‘lik kabin bagajı aldım
  Ama benim elimdeki valizin boyutları 55x35x25 . Bi sorun çıkar mı.

  1. Herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Yazıda bahsettiğim kutulara bagajları sokup kontrol yaptıklarına hiç denk gelmedim. Sizin bagajınız da yaklaşık aynı boyutta olduğundan sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

 19. Didem yıldırım

  Merhaba bilet seçerken bir küçük çanta içeriyor fakat modify olarak tekrar seçtim iki ayrı small bag mi almış oluyorum her yolcu İçin çünkü ekli olduğundan emin olamıyorum ayrıca aile paketi seçmedim tek bir kişi için 20 kg bagaj seçtim bebek arabası içinde anladığım kadarıyla bir tanesi ücretsiz oluyır ayrıca eklemedim biraz stres sebebi ryanair şu an ☺️

 20. Merhaba şu an bilet alırken koltuk seçmeye zorluyor 4euro gibi bir rakama alıyorum 2 yetişkin bir çocukta bir tanesi ücretli oluyor. Siz böyle sözetmemiştiniz ama pas geçemiyorum o bölümü bilginiz var mı ? Ayrıca bebek arabası eklemeye gerek var mı anlayamıyorum bir uyarı çıkıyor ve sanırım ilki ücretsiz ayrıca bir tane daha seçerseniz o zaman eklemek gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Benim de çok bilgim olmayan bir konu ancak sivil havacılık kuralları gereği çocukların ailesiyle oturması gerekiyor ve Ryanair bu sebeple çocuklardan koltuk ücreti alıyor. Ondan atlayamıyorsunuzdur.

 21. Boarding pass yazdırmamız gerekiyor deniyor ama eğer boarding pass kontuardaki check-inden sonra geliyorsa nasıl yazdıracağız? Yani online check in yaptıktan sonra vize kontrolü olduğu için boarding pass verilmiyor. Biz boarding pass çıktı almazsak ceza öder miyiz? Bir de bu vize kontrolü uçağa binmeden önce Türkiye’de mi yapılıyor?

  1. Yazıda bahsettiğim gibi artık boarding pass bastırmayıp telefondan göstererek de ceza ödemeden uçağa binilebiliyor. Ben bir mağduriyet yaşanmaması için hala bastırılmasını öneriyorum. Yazıda da örnekle açıkladığım gibi vize kontrolü Türkiye’den vize isteyen bir ülkeye yapacağınız gümrüklü uçuşta uçuş öncesi oluyor. Türkiye’den Schengen bölgesine ya da İngiltere’ye uçacaksanız vize kontrolü uçağa binmeden önce Türkiye’de yapılacak ve qr kodlu boarding passiniz kontuarda verilecek.

 22. Bahadır cakmak

  Merhaba. Yazınızı keyifle okudum. Teşekkürler. Ryanair dan Dalaman Bratislava bileti aldım. Oradan İtalya’ya geçmeyi planlıyorum. Solavkya ve İtalya şuan aşı ve PCR testi istiyor mu acaba güncel bilgisiniz var mı ?

 23. Merhaba. Iki yetiskin 2 cocuk seklinde Dalaman-Brstislava ucusu yapmak istiyoruz. Yesil pasaportumuz var. 4 umuzu de yanyana oturturlar mi ek bir ucret odemeden? Bir de yeni.bir uygulM gelmis sanirim yarisini simdi yarisini sonra ode gibi. Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı acaba? Bilet iptalleriyle ilgili de kesin bir bilgiye ulasamadim. Tesekkur ederim simdiden.

  1. Merhaba. Daha önce çocuk ile bilet alan bir okuyucumun tecrübelerinden bildiğim kadarıyla, çocuk için ek koltuk ücretini direkt olarak çocuk biletine ekleyip çocuk; ebeveynle birlikte oturuyor. Sivil havacılık kanunlarına göre çocukla ebeveyn birlikte oturmak zorunda. Yarısını şimdi yarısını sonra öde uygulamasını ilk kez duyuyorum. Bir bilgim yok bu konuda. Bilet iptali konusunda eğer bileti siz iptal ederseniz sadece havalimanı vergisini alabilirsiniz. Ryanair tarafından bir iptalden bahsediyorsanız rahat olabilirsiniz. Pandemi zamanında 5 uçuşum iptal olmuştu ve Türkiye’deki havayollarından aylar önce Ryanair’dan iadelerimi çok kolay şeklide ve sundukları ekstra seçeneklerle beraber almıştım.

 24. Merve çağ moumin

  Merhaba cocuk yolcular için kabin boy bebek arabası hakkı var mı? Yoksa satın mı almalıyız? Satın almak gerekiyor ise havaalanında mı öncesinde mi almak avantajlı olur?

 25. Merhaba trenle Sofya ve sonrasında da henüz karar vermediğimiz bir shengen ülkesine geçmeyi düşünüyoruz.Rynair biletimizi hangi uygulamadan alalım,?Shengen vizesi için nasıl bir müracaat yapalım?Hangi ülkeden vize alalım?en kolay

  1. Ryanair’ın kendi sitesinden bilet alabilirsiniz. Seyahatinizde en uzun süre hangi ülkede kalacaksanız o ülkeden Schengen vizesi almak zorundasınız.

 26. Merve vatansever

  Mrb öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Ben eşim ve iki çocuğun için Pragta gezideyken Sofya üzerinde Ryanair ile Romaya bilet aldık. Hepimizin yeşil pasaportu var. Vize sorunumuz yok. Biletleri alırken ikematgah adresinde Türkiye çıkmadı. Biz de Bulgaristani işaretledik. Fakat ikamet Turliyede. Uçağa binerken sıkıntı
  Yaşar miyiz. İkamtegah bilgisiyle uçak bileti kontrolünün bir alakası var mıdır

  1. Normalde Türkiye’nin çıkması lazım belki görememiş olabilirsiniz. İkametgahın sorun olacağını sanmıyorum. Önemli olan pasaportuna sahip olduğunuz ülke seçimi. Orada Bulgaristan seçtiyseniz sıkıntı yaşama ihtimaliniz yüksek.

 27. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Bir sorum olacak. Kiwi üzerinden ryanair bileti aldim. Bir PNR numarası var fakat ryanair kendi uygulamasinda bu kodu kabul etmiyor. Kiwi uygulamasından check in yapsam havaalanında sorun yaşar miyim veya boarding pass için bi ücret öder miyim

  1. Bu konuda bir bilgim yok. Ryanair sisteminde biletinizin görünmemesi sorun olabilir. Ryanair’ın müşteri hizmetlerine durumu yazmanızı öneririm. Kiwi güvenilir bir site olsa da sistemsel bir sorun olduysa havalimanında ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 28. Betül BOLATKIRAN

  merhabalar öncelikle bu bilgilendirici ve faydalı yazınız için çok teşekkürler bir sorum olacak:
  benim paris’ten roma’ya rynair ile uçuşum var ve ikisi de Schengen bölgesine ayrıca pasaportum yeşil bu durumda check-in yaparken vize kontrolü olmuyor anladığım kadarıyla, yani online check-in yaptığımda gelen qr kodlu biniş kartıyla direkt gate’e geçebilir miyim

 29. Betül BOLATKIRAN

  merhabalar öncelikle bu bilgilendirici ve faydalı yazınız için çok teşekkürler bir sorum olacak:
  benim paris’ten roma’ya rynair ile bilet aldığımda pasaport id istemedi sadece isim soyisim bilgisi verdim daha önce yunanistana gitmiştim orda check-in öncesi bilet alırken pasaport bilgilerimi istemişlerdi bu bir sorun oluşturur mu

   1. Merhaba, bir kaç gün önce online check-in, havalanında check-in kontuarı, akabinde pasaport kontrolü doğru mudur? Bir de rast track aldım, bunu kullanırken havaalanında fast track için ayrılan yeri mi bulmayım, Ryan Air’in kontuarının yakınında olmaz değil mi?

    1. Gümrüklü uçuşsa 24 saat önce online check-in, check-in masasında vize kontrolü, pasaport polisi kontrolü. Gümrüksüz uçuşsa 24 saat kala online chek-in ve direkt kapıya gidiş. Fast track ile havalimanı kontrolünde sıra beklememeniz gerekmeyecek.

 30. Bilgileriniz çok kıymetli. ilk kölne geçip oradan yani Köln’den Varşova’ya bilet aldım. Schgen bölgesi olduğu için vize gösterecek miyim

Yorumlar kapalı.