İçeriğe geç

Paris Charles De Gaulle Havalimanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Yazan: Cem SERT/

Paris videolarımızı izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Charles de Gaulle Havalimanı, Paris’in en büyük ve işlek hava meydanı. Çok sayıda terminalden oluşsa da iyi planlaması sayesinde gitmek istediğiniz yeri tabelaları takip ederek kolay şekilde bulabiliyorsunuz. Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan, AnadoluJet ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan SunExpress’le, Antalya Havalimanı’ndan Pegasus ile Paris’e uçacaksanız Charles De Gaulle’e ineceksiniz demek. Normalde Pegasus Sabiha Gökçen’den Orly’e uçuyor olsa da Orly Havalimanı’ndaki tadilat sebebiyle 28 Ekim 2023’e kadar olan uçuşlar da Charles de Gaulle Havalimanı’na yapılacak. 

Ağustos 2023’teki seyahatimde Milano’dan Charles de Gaulle Havalimanı’na uçtum. Paris videolarımı ya da Paris Gezi Rehberi yazımı okuduysanız Paris’e ilk gidişim olan Haziran 2022’de Orly Havalimanı‘na uçmuştum ve Orly’de olduğu gibi Charles de Gaulle Havalimanı’nda da çok bilinmeyen uygun fiyatlı ulaşım seçenekleri keşfettim. Şimdi bu seçeneklere geçelim.

350 Numaralı Belediye Otobüsü

Seçeneklerimize en uygun fiyatlı ve bana kalırsa en mantıklı seçeneklerden biri olan 350 numaralı otobüsle başlıyoruz. 350 numaralı otobüs; Charles de Gaulle Havalimanı’nda 1. – 2. terminallere ve Havalimanı içindeki Roissy Pole otobüs terminaline uğradıktan sonra, Paris’in 1. bölgesi içinde kuzeyde kalan Porte De La Chapelle’e gidiyor. Yolculuk yaklaşık 60-70 dakika sürüyor. Buradan başka otobüslere, Metro 12’ye ve T3b tramvayına aktarma yaparak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ayrıca T3b tramvayı ile iki durak giderseniz Metro 4’e de aktarma yapabilirsiniz. Kısacası Porte De La Chapelle’e geldikten sonra istediğiniz yere gitmeniz çok kolay. Gelelim bu otobüsün ücretine. 350 numaralı otobüse Paris Toplu Taşıma yazımda bahsettiğim T- ticket ile biniliyor. Yani bilet ücreti 2,10€. Hem de Porte de la Chapelle’de indikten sonra bu biletle, aktarma süresi içinde başka otobüse de binebilirsiniz. 

Bileti nasıl alacağınız konusuna gelirsek çok büyük ihtimalle otomat vardır ama otobüs durağında otomat var mı bakmayı unuttum çünkü önceki seyahatimden Navigo Kartım vardı ve Bonjour RATP uygulamasından kartıma istediğim bileti yükleyebiliyordum. Kartınız yoksa da uygulama üzerinden bilet alıp telefonunuzdan okutabiliyorsunuz. Detayları Paris Toplu Taşıma yazımdan okuyabilirsiniz. Diğer bir seçenek de SMS ile bilet almak ancak onun ücreti 2,50€ ve paketiniz yoksa sms ücreti de ödeyeceksiniz. Ayrıca bir şoförden de bilet alabiliyorsunuz diye duydum ancak ben seyahatimde şoförden bilet alan birini görmemiştim.

Havalimanı'ndaki otobüs durağı

351 Numaralı Belediye Otobüsü

351 numaralı otobüsün rotası hariç her şeyi 350 numaralı otobüsle aynı. 351 numaralı otobüs, Paris’in 1. bölgesinde doğuda kalan Place de la Nation‘a gidiyor. Buradan Metro 1, Metro 2, Metro 6, Metro 9, RER A ve çok sayıda otobüse aktarma yapabilirsiniz. RER trenlerine aktarma yapacaksanız öncesinde Paris Toplu Taşıma yazımı okumanızı öneriyorum. Sonra yanlış bilet almayın. Bu otobüsün de bilet ücreti T-Ticket ile bineceğinizden  2,10€. Tabii turist biletlerinden birini alırsanız onunla da binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 70-80 dakika sürüyor.

RER B

Paris’in toplu taşıması karmaşık olduğundan lafı yine Paris Toplu Taşıma yazıma getireceğim. RER B’yi açıklayabilmek için burada da kısaca toplu taşıma sistemini anlatacağım ama tam olarak ne dediğimi anlamanız için toplu taşıma yazımı da kesinlikle okuyun. Şimdi, RER trenleri Paris’in banliyö trenleri ve Paris 5 toplu taşıma bölgesine ayrılıyor. Merkezden yani 1. bölgeden uzaklaştıkça ödeyeceğiniz ücret artıyor. Charles de Gaulle Havalimanı ise 5. bölgede. Şehir merkezine, en hızlı ulaşım seçeneği olan RER B ile gitmek isterseniz yolculuk 25-30 dakika sürüyor. Yolculuk ücreti ise 11,45€. Eğer Paris Viste gibi turist biletlerinden 1-5 bölgeler arasında geçerli olacak şekilde alırsanız o zaman RER B’yi kullanmanız çok mantıklı olacaktır.  

Roissybus

Size tavsiye etmeyeceğim ulaşım seçeneği ise Roissybus. Roissybus, Charles De Gaulle Havalimanı’ndan Opera’ya gidiyor. Opera, 350 ve 351 numaralı otobüslerin duraklarına göre çok merkezi bir konumda ancak bu yolculuk da 65-75 dakika sürüyor. Yolculuk ücreti ise 16,20€. Opera’dan da çok büyük ihtimalle aktarma yapıp kalacağınız yere gideceğinizi düşünürsek 350 ve 351 numaralı otobüslerin daha iyi bir seçenek olacağını, hızlı ulaşım sağlamak istiyorsanız da RER B’nin daha iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum. 

Taksi ve Özel Transfer

Tabii ki her havalimanında olduğu gibi taksi ve özel transfer de seçeneklerden biri. Aşağıdaki kısımdan özel transfer seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Özellikle kalabalık gruplar için bazen özel transfer seçeneği çok uygun oluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir