İçeriğe geç

Paris Orly Havalimanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Yazan: Cem SERT/

Paris videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın 

Güncelleme: 21.02.2024

Öncelikle Paris Gezi Rehberi yazımda da bahsettiğim gibi Paris’te çok sayıda havalimanı var. Orly ve Charles de Gaulle Havalimanı, en işlek havalimanları olup Türkiye’den olan uçuşlar bu iki meydana yapılıyor. İstanbul’dan Pegasus ya da Ankara’dan Transavia ile uçacaksanız doğru yazıdasınız ancak Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Sun Express ya da Antalya’dan Pegasus’la uçuyorsanız bu havayolları Charles de Gaulle Havalimanı’na uçuyor.

Paris Orly Havalimanı’ndan ulaşım konusunda internette çok bilgi kirliliğine denk geldim. Bir iki Türkçe blog hariç uygun fiyatlı ulaşım yollarından bahsedilmemiş. Ben de aslında biraz şansa tecrübe ederek uygun şekilde ulaşım yolu buldum. Şimdi bu ulaşım şekillerine geçelim. Bahsettiğim ulaşım yollarını Louvre Müzesi’ne varacakmış gibi anlatıyorum çünkü Louvre, gezilecek yerlerin ve şehrin ortasında kalıyor. Ancak havalimanından çıkıp bahsettiğim tren/metro hatlarına vardığınızda kolayca her yere ulaşabilirsiniz.

Tramvay + Metro

Seçeneklerimize en ekonomik yolla başlıyoruz. YouTube’taki Paris videomun 1. bölümünü izlediyseniz benim de bu yolu tercih ettiğimi görmüşsünüzdür. Havalimanı terminalinde bilet alacak otomat bulamayınca bari tabelaları takip ederek tramvay durağına gidelim dedik. Tabii ben Antony bölgesinde konakladığımdan metroya geçmeyip aradaki bir durakta inip otobüse binmiştim. Aeroporto d’Orly tramvay durağına, Pegasus’un indiği terminalden yaklaşık 7-8 dakika yürüyerek ulaşıyorsunuz. Durakta bilet alabileceğiniz otomatlar var. 

Burada T7 tramvayının Villejuif – Louis Aragon yönüne binip yarım saatlik bir yolculukla son durağına gelirseniz, buradan Metro 7’ye aktarma yapabilirsiniz. Sonrasında da 20 dakikalık bir yolculukla Louvre Müzesi’ne yani şehir merkezine varabilirsiniz. Bu rota toplamda 1 saat sürüyor ve 2023’teki toplu taşıma zammından sonra fiyatı 4,30€. T7 tramvayına Paris Toplu Taşıma Rehberi yazımda bahsettiğim 90 dakika aktarma hakkı olan T-Ticket ile biniyorsunuz ve bu biletin ücreti 2,15€. Bu yolculuğun bilet fiyatına 4,30€ dememin sebebi T-Ticket ile RER ve metro / otobüs ve tramvay arasında aktarma yapabiliyor olmanız. Tramvay ve metro arasında aktarma yapamadığınız için bir T-Ticket daha almanız gerekiyor. Tabii siz Villejuif – Louis Aragon’dan otobüse aktarma yapacağınız bir rota izlerseniz bu yolculuk için tek T-Ticket ile 2,15€ ödersiniz.

YouTube’taki Paris videolarımın 1. bölümünü izlerseniz benim, Paris Toplu Taşıma yazımda detaylarını anlattığım Paris Visite Card ile tramvaya bindiğimi göreceksiniz. Bir süre önce havalimanındaki tramvay durağının toplu taşıma bölgesi 3’ten 4’e alındı. Bu sebeple benim gibi 1-3. bölgeler arası geçerli Paris Visite Card ile artık tramvaya Orly Havalimanı’nından binemiyorsunuz. 1-5 bölgeler arası Paris Visite Card alırsanız tramvaya binebilirsiniz ancak 1-5. bölgeler arası geçerli Paris Visite Card alırsanız OrlyBus’a da binebiliyorsunuz. 

OrlyVal + RER B

YouTube videolarımı izlediyseniz her bölümün başında Antony bölgesinde konaklayıp RER B’ye yürüdüğümü görmüşsünüzdür. İşte OrlyVal sizi Antony’de RER B’ye götüren makinistsiz tren. Bu treni kullanmadığımdan bilet alımı konusunda nasıl bir sistemi olduğunu tecrübe etmedim ancak yabancı kaynaklardan araştırdım. Şimdi, bu şekilde şehir merkezine ulaşmak isterseniz yolculuk Louvre Müzesi’ne 45 dakika sürüyor ve fiyatı 14,50€. Bilet sistemi ise şöyle: Paris Orly Havalimanı’ndan RER B’ye bineceğiniz Antony istasyonuna gidiş ücreti 11€, şehre geçiş ise Antony; toplu taşımada zone 3’te olduğundan tek binişlik biletle 2023’teki son zamdan sonra 3,10€ yani toplamda da 14,10€ oluyor. Eğer bu yolu tercih edip şehir merkezinde Paris Visite gibi günlük bilet kullanacaksanız sadece Antony’e kadarki 11€’luk OrlyVal’ın biletini alın çünkü Antony istasyonunda RER B’ye binmeden önce günlük biletinizi alabilirsiniz. Boşuna 3,10€ fazladan ödemeyin. Benim fikrimi sorarsanız bu ulaşım şekli çok mantıklı değil çünkü bir üstte bahsettiğim tramvay+metro seçeneğinde yol sadece 15 dakika daha uzun ve günlük bilet almadan tek binişlik biletle 10,3€ daha ucuz. Zaten günlük bilet alırsanız tramvay+metro ulaşımına ekstra ücret ödemiyorsunuz.

OrlyBus + RER B / Metro 4 / Metro 6

OrlyVal’e kıyasla bence daha mantıklı olan bir diğer ulaşım seçeneği OrlyBus kullanmak. Bu otobüs sizi direkt şehir merkezine götürmüyor olsa da toplu taşımada zone 1 içindeki Place Denfert-Rochereau istasyonuna götürüyor. Bu istasyondan RER B, Metro 4 ya da Metro 6’ya aktarma yapabiliyorsunuz. Aktarma seçeneklerinin çokluğu ve zone 1 içine ulaşmanızdan da görüldüğü üzere OrlyVal’e kıyasla daha avantajlı. Ayrıca Place Denfert-Rochereau istasyonu öncesinde Montsouris Tombe Issoire durağında da inerek Tramvay 3A’ya aktarma yapabilirsiniz. OrlyBus ile Place Denfert-Rochereau istasyonuna yolculuk 30 dakika sürüyor ve fiyatı 11,50€. Sonrasında metroya aktarma yaptığınızı düşünürsek T-Ticket’ın fiyatı 2,15€ olduğundan size toplam maliyeti 13,65€ olacaktır. 

Le Bus Direct

Şehir merkezine direkt ulaşım sağlayabileceğiniz Le Bus Direct hakkında bir şey yazmayacağım çünkü kaldırıldı. Havalimanında sürpriz yaşamamanız için buraya da eklemek istedim.

Taksi / Özel Transfer

‘’Cem anlattığın yolların hepsinde bir aktarma var, şehir merkezine direkt ulaşamıyor muyuz?’’ diye soruyorsanız maalesef size tek önerim taksi ya da özel transfer seçeneği. Taksi ücretleri, Seine Nehri’nin kuzeyine ya da güneyine gitmenize göre yaklaşık 30-40€ arası değişiyor. Paris’teki taksilerde de Türkiye’de olduğu gibi yolu uzatarak fazla para alma dolandırıcılığı olduğunu bazı yabancı bloglarda okumuştum. Bu sebeple aşağıya koyduğum özel transfer seçeneklerinden fiyatı sizin için uygun olanları tercih edebilirsiniz. Hem baştan ödemenizi yapmış oluyorsunuz hem de önceki kullananların yorumlarını okuyabiliyorsunuz. Özellikle kalabalık bir grupsanız, bagajınız çoksa ve tramvay+metro seçeneğini kullanmayacaksanız taksi ya da özel transfer kullanmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Özel transfer seçeneklerini görmek için buraya tıklayın.

Aşağıda bulunan transfer seçeneklerini inceleyip araç tutabilirsiniz

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Paris hakkındaki diğer yazılara ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki kısımdan Paris’teki etkinliklere ve müze biletlerine ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir