İçeriğe geç

Paris’te Yemek ve Restoran Önerileri

Yazan: Cem Sert/

YouTube videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Paris; restoranları, kafeleri ve mutfağıyla dünyaca ünlü bir şehir. Çoğu Parisliyi yola dönük sandalyelerde oturmuş, kahve içerken ya da happy hourda içki içerken göreceksiniz. Gerçekten şehirdeki restoran ve kafeler bu sektörde çıtayı çok yükseltmiş. Ancak fiyatlar da bu sebeple diğer Avrupa başkentlerinin çoğundan yüksek. Ben size deneyimlediğim uygun fiyatlı, turistik olmayan restoran ve kafeleri anlatacağım. Diğer bloglardan Cafe de Flore gibi Paris’in turistik ünlü kafelerini okuyabilirsiniz. Bu yazıda herkesin bilmediği yerler olacak. Hadi başlayalım.

Bistrot Victories

Bistrot Victories, Paris’te en keyifle yemek yediğim yerlerin başında geliyor. Et ve şarap konusunda aşırı iyi bir menüleri var ve fiyatlar Paris ortalamasına göre gayet uygun. Paris ortalaması dediğime dikkat edin çünkü diğer Avrupa şehirleriyle kıyaslarsanız fiyatlar normal kalıyor. Biz gittiğimizde günün eti ve bir kadeh Fransız şarabı tercih etmiştik. Günü eti 10,9€, 15cl şarap ise 3,40€. Et gerçekten çok lezzetliydi. Yanında gelen patatesle birlikte doyurucuydu. Balık tercih ederseniz günün balığı da 10,9€. Etin pişme derecesini biz iyi pişmiş tercih ettik. Kendi etinizi ya da ana yemeğinizi tercih etmek isterseniz onlar da 10-15€ civarında değişiyor. Kırmızı şarapta ise şişe fiyatları 18€’dan başlayıp 50€’ya kadar devam ediyor. 15 ya da 25 cl kadeh şarap fiyatları da 3,40’tan başlayıp 11€’ya kadar devam ediyor. Ayrıca burada krem brule de yedik ve aşırı lezzetliydi.

Papilla

Papilla, Pantheon’un yanında bulunan bir İtalyan restoranı. Burada pizza yiyip aperol içmiştim. Pizzası gerçekten çok büyüktü. Herhalde uzun zaman sonra yediğim bir pizzayı bitiremedim. İki kişi için bir pizza söyleyebilirsiniz, doymazsanız devamını söylersiniz. Pizza fiyatları 12-18€ arasında değişirken, makarnalar 15-17€ arasında, kadeh şarap 6 – 7,5€ arasında değişiyor. Aperol ise 10€. Tabii bizim gibi hapy hourda giderseniz aperol 6€. Yılbaşından sonra zam geldiyse bilmiyorum ancak fiyatların 50 cent-1€’dan fazla değişeceğini sanmıyorum. Burayı Paris videomun 3. bölümünde de izleyebilirsiniz.

Broadway Cafe

Yazının kapak resminde de gördüğünüz Broadway Cafe, Paris’te oturarak pizza yiyebileceğiniz en uygun fiyatlı yer. Burayı Instagram gönderilerinde çok görmüş ve haritama kaydetmiştim. Pizzası için çok lezzetli diyemeyecek olup keserken aşırı zorlansak da 6€’ya Paris’te oturarak doyurucu bir pizza yediğimden gitmenizi tavsiye ediyorum.

IMG_2037

Joe Burger

Joe Burger, öğrenciler için çok avantajlı bir yer. Pantheon’un yanında bulunan Joe Burger’de hamburger + patates + tatlı 8€. Türkiye’deki fiyatları düşünürsek Türkiye’deki bazı hamburgercilerden bile daha uygun fiyatlı.

Johana’s Fish & Chips

Burayı deneyimleyecek zamanım maalesef olmadı ancak benim gibi denizden babam çıksa yerim diyenler için burayı yazmadan geçmek istemedim. Fish&Chips, balık burger gibi yemeklerin yanında tavuk burger de yapıyorlar. Fiyatlar için uygun diyemeyecek olsam da fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla porsiyonlar tatmin edici. Fish&Chips fiyatı 15,9€, balık burgerin fiyatı ise 16,9€.

Bouillon Chartier

Bouillon Chartier, fiyatları Paris standartlarına göre makul güzel bir Fransız restoranı. Salyangoz yemenin nasıl bir tecrübe olacağını merak ettiğim için burayı haritama işaretlemiştim ancak gidecek zamanım olmadı. 6 adet salyangozun fiyatı 7,40€.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Paris hakkındaki diğer yazılara ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki kısımdan Paris’teki etkinlik ve müze biletlerini inceleyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir