İçeriğe geç

Atina’da Öğrenci Kartı Çıkarmak

Yazan: Cem Sert/

Atina videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Atina, öğrenci kartıyla çok uygun fiyatlara toplu taşıma kullanabileceğiniz bir şehir. Atina Toplu Taşıma Rehberi yazımızı okuduysanız orada da göreceğiniz gibi öğrenciler için tek biniş ücreti 0.50€ ve İzmir’de olduğu gibi 90 dakika boyunca bineceğiniz diğer toplu taşıma araçları da ücretsiz. Ben, dört günlük seyahatim boyunca havalimanı ulaşımı dahil toplu taşımaya toplam 11,40€ ödedim. Amsterdam gibi şehirlerde, sadece şehir içinde kullanabileceğiniz günlük biletin bile 8.5€ olduğunu düşünürseniz Atina tam bir öğrenci dostu şehir. Şimdi öğrenci kartı çıkarmak için yapmanız gerekenlere geçelim.

Kimler Öğrenci Kartı Çıkarabilir

25 yaşını geçmemiş üniversite öğrencileri, üniversite öğrenci kartı ve pasaportlarını ibraz ederek kartlarını alabilir. Hangi ülkede okuduğunuzun öğrenci kartı çıkarmak için önemi yok. Sizlere her ihtimale karşı üniversite kartınızın yanında e-devletten çıkaracağınız öğrenci belgenizi de götürmenizi öneririm. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri sadece pasaportlarından 7-18 yaş arası olduklarını göstererek indirimli kartlarını alabilirler. Diğer indirimli kart çıkarabilecek ya da ücretsiz toplu taşıma hakkından yararlanabileceklerin listesi için buraya tıklayın.

İndirimli Kartı Nereden Çıkarabilirim

Aslında çok basit bir konu ama benim başıma elimdeki e-posta olmasa, çözmekte çok zorlanacağım bir terslik geldi. Atina seyahatine çoğunuz havalimanından başlayacaktır. Ben, kartımı havalimanın 5 numaralı kapısından çıkınca hemen solda kalan OASA bilet ofisinden çıkardım. Ancak ilk başta görevli bana ‘’Buradan kişiselleştirilmiş kart çıkartılmıyor, şehir merkezine tam ücret ödeyerek gidip Syntagma Meydanı’ndaki ofisten kart çıkartman gerek’’ dedi. Ben de ‘’Buradan kart çıkartıldığını biliyorum’’ diyerek ısrarcı oldum ve Atina’ya gitmeden önce OASA ile olan e-postalarımı gösterdim. Sonrasında üniversite kartımı ve pasaportumu alıp fotoğrafımı çekti ve kişiselleştirilmiş öğrenci kartımı bastı. Yani Atina’ya gitmeden önce OASA ile e-posta üzerinden konuşup bilgileri teyit etmemiş olsam, görevli yüzünden şehir merkezine tam bilet fiyatı ödeyip gidecektim. Sizlere tavsiyem, gitmeden önce oasa@oasa.gr mail adresi üzerinden OASA ile konuşup elinizde e-postayla gidin. Çok kısa sürede dönüş yapıyorlar. Ayrıca diğer kişiselleştirilmiş kart çıkartabileceğiniz ofislerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü gibi maskem çenemdeyken bir anda webcamle fotoğrafımı çektiler

İnternetten Kişiselleştirilmiş İndirimli Athena Kart Başvurusu Yapmak

Atina’ya gitmeden önce internetten başvuru yapabileceğim bir sayfa bulmuştum. Ancak sadece Atina’daki adresinize posta yoluyla teslim edilebiliyor sanıyordum. Ondan yukarıda da bahsettiğim gibi direkt bilet ofisinde belgelerimi vererek kart çıkarttım. Ancak bu yazıyı hazırlarken internetten de başvuru yapabileceğiniz ve bilet ofisinden kartınızı alabileceğiniz başvuru şeklini buldum. https://www.athenacard.gr/request.dev isterseniz bu link üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

Yukarıda parça parça bahsettim ama daha derli toplu görünmesi için burada da listelemek istedim

  • Üniversite öğrenci kartı (Zorunlu)
  • Pasaport (Zorunlu)
  • E-Devlet’ten öğrenci belgesi (Olsa iyi olur)
  • Vesikalık Fotoğraf (Bilet ofisinde çekiyorlar ama işimizi riske atmayalım)

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

“Atina’da Öğrenci Kartı Çıkarmak” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba, öncelikle teşekkürler gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş. Biz gemi turu kapsamında günübirlik Atina’ya geleceğiz ve Pire limanından Akropolis’e geçmek istiyoruz. En mantıklısı metroyla Monastiraki’ye gidip ordan yürümek olacak sanırım. Size bir kaç sorum var. Pire limanından metroya yürümek dışında başka bir alternatif var mı acaba? Günübirlik gezi için günlük bilet yeterli olur mu sizce yoksa öğrenci kartı çıkarmalı mıyım? Bir de verdiğiniz link üzerinden öğrenci kartı çıkarmak için QR kod oluşturdum. Pire metro istasyonunda kartı alabileceğim bir ofis var mı ve kart için ekstra bir ücret ödüyor muyuz? Şimdiden teşekkürler.

    1. Merhabalar. Pire Limanı’nın oradan X40 numaralı otobüs Syntagma Meydanı’na gidiyor. Ben Pire’ye gittiğimde bu otobüsü kullanmıştım. Gemi, sizi tam olarak limanın neresinde indireceğini bilmediğimden metro istasyonuna ve X40’ın durağına olan uzaklığa göre karar verebilirsiniz. Günlük gezi için öğrenci kartı çıkartmanızı öneririm. Günlük biletin fiyatı 4.10€. Öğrenci kartı ile 8 binişe denk gelir ve günübirlik bir turda o kadar topu taşımaya bineceğinizi sanmıyorum. Öğrenci kartı çıkartmak için bir ücret ödemiyorsunuz. Öğrenci kartınızı teslim alabileceğiniz yerlerin listesinin bulunduğu sayfanın linki yazıda bulunuyor.

  2. Merhaba, öncelikle çok faydalı bir yazı ve çok keyifli bir vlog olmuş paylaştığınız çok teşekkürler. Benim öğrenci kartımla ilgili bir sorum olacak. Totalde 11.40 Euro ödediğinizi söylemişsiniz. Herhangi bir bilet tarifesi seçtiniz mi ya da direkt karta para mı yüklediniz?

    1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim, faydalı olduysam ne mutlu. Karta para yükleyerek kullandım. 11.40€ toplu taşımaya her binişimde ödediğim 50 Centlerin ve havalimanı otobüsüne verdiğim ücretin toplamı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir