İçeriğe geç

Atina Yemek, Restoran ve Bar Önerileri

Yazan: Cem Sert/

Atina videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Yunan mutfağı, bizlerin damak zevkine çok uygun yemeklerle dolu. Aslında Anadolu mutfağıyla -özellikle Ege- aynı yemeklere sahip desek daha doğru olacak. Zaten yıllardır o bizim şu bizim diye didişip duran iki ülkeyiz. Şimdi tavernalarıyla, deniz mahsulleriyle, gyrosuyla ünlü Atina’daki lezzet noktalarını anlatmaya başlayalım. Yazacağım bazı yerleri not edip deneyimlemedim, bunu yerin açıklamasında da belirtmiş olacağım. Restoranları hakkındaki bilgilere ulaşmak için isimlerine tıklayarak Tripadvisor sayfasına bakabilirsiniz.

Atina Gezi Rehberi yazımızda da bahsettiğim meşhur Plaka merdivenlerinde bulunan Palio Tetradio, bize muhteşem bir gece yaşattı. Yunan müzikleri eşliğinde, Plaka merdivenlerinde oturup kalamar yiyip ev yapımı şarap içtik. Sahipleri ve çalışanları çok samimi insanlar. Bir akşam buraya gitmenizi kesinlikle öneririm. Özellikle müzisyenler çok iyiydi. Fiyatlar ise Atina ortalamasının bir tık üzerinde ama kesinlikle fahiş değil. Canlı müziği ve ortamı ile fiyat performans açısından başarılıydı. Deniz mahsulleri açısından Yunanistan, denize saygılı avlanma yaptığı için bize göre çok daha çeşitliliğe sahip. Ancak pişirme teknikleri açısından da Türkiye’deki restoranların daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yediğimiz kalamar lezzetliydi ama neredeyse tüm Yunanistan’da Türkiye’deki gibi detaylı bir balık ve deniz mahsulü temizliği yok. Belki bu sebepten kalamarlar, biraz daha Türkiye’ye göre sert oluyor ya da bana hep öyle denk geldi. Balıkları temizleme konusu sıkıntı yaratacak şekilde değil. Zaten Yunanlılar bizden kat ve kat daha fazla balık tüketiyor.

Burası da Plaka merdivenlerinde bulunuyor. Deneyimlemediğim bir yer ancak yorumları güzeldi. Tripadvisor’dan inceleyebilirsiniz.

Savvas, hemen Monastiraki meydanının yanında bulunuyor. Burası iki ayrı konseptle hizmet veriyor. Çok katlı olan Savvas; üst katlarda Akropolis manzarası eşliğinde restoran olarak hizmet verirken, girişinde ise kaldırımdaki masalarda oturarak ya da ayakta yiyeceğiniz şekilde Gyros satıyor. Biz 2 gece buraya geldik. Gyros, Yunan döneri demek. Bizden farklı olarak pita ekmeğine içinde caciki ve patates kızartmasıyla servis ediliyor. Cacikiye bayılan biri olarak benim çok sevdiğim bir lezzet. Gyrosun fiyatı 3€ ve çok lezzetli. 33’lük bira ise 1,6€.

Kostas, Atina’nın en ünlü souvlakicisi. Aslında burayı gyrosçu sanınyordum hatta gyros ve souvlakinin farkını da sonradan öğrendim. Gyros, hemen yukarıda bahsettiğim dönerken; souvlaki, aynı pitanın içinde şiş kebap ve domates sosu olan şekli. Kostas’ın souvlakisinin lezzeti gerçekten muhteşem. Önünde her zaman uzun kuyruk oluyor ama sıra gözünüzü korkutmasın çabuk ilerliyor. Souvlakinin fiyatı 3€. Bira ve kola 1,5€ – 2€ arası.

Anafiotika’da bulunan Restaurant Scholarchio, Tripadvisor’da çok yüksek puan almış bir yer. Bir gece burada yemek yemeyi planlasak da yer olmadığı için oturamayıp Plaka’ya Palio Tetradio’ya gittik. Fiyatları uygun. Lezzet ve hizmet konusunda da yorumları çok iyiydi.

Külahta deniz mahsulü satan bir yer. Deniz mahsulü çok sevdiğim için not etmiştim ama deneyimleme şansım olmadı.

Beneth, bir zincir pastane. Sakız’da sabah kahvaltısı için her zaman gittiğimiz bir yer. Yunanistan’ın neredeyse her yerinde bulunuyor. Kahveleri, tatlıları ve kahvaltılıkları çok başarılı.

360 Cocktail Bar

Savvas ve Monastiraki meydanının yanında çok hoş bir kokteyl bar. Özellikle yaz akşamları, Akropolis manzarası eşliğinde burada bir şeyler içmek çok keyiflidir ancak kokteyllerin fiyatları 10€’lardan başlıyor.

Atina’nın en meşhur likörcüsü. Şarap tadımı da yapabileceğiniz bir yer. Özellikle akşamları çok kalabalık oluyor ve yer bulmak zor oluyor.

Psyri bölgesinde bulunan hoş bir taverna. Özellikle şarapları uygun fiyatlı.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel bakıp, rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir