İçeriğe geç

Atina Havalimanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Başlıklar

Yazan: Cem Sert/

Atina videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı; şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Atina’nın uluslararası havalimanıdır.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, metro ya da taksi kullanabilirsiniz. Şimdi detaylara geçelim.

Otobüsler

Atina Havalimanı’ndan kalkan 4 otobüs hattı bulunuyor. Bu otobüsler havalimanın 4 ve 5 numaralı kapılarının oradan kalkıyor ve 24 saat çalışıyor. Ücretleri ise tek yön yetişkin: 5,50€, öğrenci: 2,70€. 5 numaralı kapıdan çıkıp sola döndüğünüzde bilet gişesi ve otomat bulunuyor. Covid önlemleri sebebiyle şoför ve yolcuların olduğu alan arasına plastikten bir perde çekilmiş. Yani şoförden bilet alamazsınız. Ben de seyahatimde şehir merkezi – havalimanı arasındaki ulaşımımı X95 otobüsü ile yaptım. Hatlar ise:

  • X95: Havalimanı – Syntagma Meydanı   

Bu otobüs, şehrin merkezine gitmekte. Çok büyük ihtimalle kullanacağınız otobüs hattı bu olacak. Şehir merkezine yaklaşık 50 dakikada varıyor. 

  • X96: Havalimanı – Pire
  • X93: Havalimanı – Kifissos ve Liosion Intercity Otobüs Terminali
  • X97: Havalimanı – Elliniko Metro İstasyonu

 

Buraya tıklayarak hat seçip, otobüs saatlerine ve duraklarına bakabilirsiniz

Metro

Metro, otobüse kıyasla pahalı olduğu için kullanmayı hiç düşünmedim. Bu sebeple istasyon havalimanın neresinde kalıyor bilmiyorum ama bulmasının çok zor olmadığını düşünüyorum. Tek yön metro bileti ücreti ise yetişkin: 9€, öğrenci: 4,5€, çift yön bilet ise 16€. Çift yön biletinin geçerlilik süresi 30 gündür. Metro bileti ilk okutmadan itibaren tüm Atina toplu ulaşımında 90 dakika geçerli. Havalimanından 3 numaralı metro hattı geçiyor. Şehir merkezinde Atina Toplu Taşıma Rehberi yazımızda bahsettiğim fiyatlar geçerli. Ancak havalimanı-koropi istasyonları arasında yukarıda yazdığım fiyatlar geçerli.

Taksi

Atina için bazı bloglarda Türkiye’de olduğu gibi taksi dolandırıcılığı olabildiğini okumuştum. Bu sebeple taksi için Uber ya da Yunanistan’ın kendi Uber’i diyebileceğimiz Beat Taxi uygulamasını kullanmanızı öneririm. Şehir merkezine taksi ile ulaşım 35-45€ arası tutmakta.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel bakıp, rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir