İçeriğe geç

Atina Toplu Taşıma Rehberi / Bilet, Kart Fiyatları

Yazan: Cem Sert/

Atina videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Atina, toplu taşıma açısından uygun fiyatlı ve kolay bir şehir. Atina’da şehir içi ulaşım için metro, tramvay ve otobüs bulunuyor. Toplu taşımayı OASA isimli şirket işletiyor. Aslında Atina’daki gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın olduğu için çok toplu taşıma kullanmanız gerekmiyor. Ancak ben şehir merkezine 2 km uzakta kaldığım için ve Pire’ye gittiğim için baya toplu taşıma kullandım. Şimdi toplu taşıma hakkındaki bilgilere ve bilet fiyatlarına geçelim.

Metro

Atina’da 3 metro hattı bulunuyor. Metrolar Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine göre oldukça temiz ve düzenli. Metro, 5.30 ile 00.30 arasında çalışıyor. Cuma ve cumartesi günleri ise 02.30’a kadar seferler devam ediyor. Hatlar ise:

 • Metro 1 (Yeşil): Pire – Kifisia (Monastiraki’den geçiyor)
 • Metro 2 (Kırmızı): Anthoupoli – Eliniko (Syntagma Meydanı ve Akropolis’ten geçiyor)
 • Metro 3 (Mavi): Havalimanı – Aghia Marina (Syntagma ve Monastiraki’den geçiyor)

Biz hep 1 ve 2 numaralı metro hatlarını kullandık. Atina Havalimanı Ulaşım yazıma bakarsanız, havalimanından metroyla ulaşımın normal biletlerden daha pahalı olduğunu fark edersiniz. 3 numaralı metro hattında Koropi-Havalimanı istasyonları arasında ayrı fiyat tarifesi uygulanmaktadır. Şehir içinde kullandığınız biletinizle havalimanına gidemezsiniz.

Tramvay

Tramvayların başlangıç noktası Syntagma meydanı. Biz otelimize gitmek için çok tramvay kullandık. Tramvaylar şehrin güneyine, sahil şeridine gidiyor. Tramvayların çalışma saatleri de metro ile aynı.

Athena Kart ve Athena Bilet

Atina’da toplu taşıma kullanmak için Athena Bilet ya da Athena Kart almanız lazım. İkisi arasındaki tek fark Athena karta para yükleyip kullanabiliyorsunuz. Biletlerde, günlük biletlerden almadıysanız her binişiniz için yeni bilet almanız lazım. Bizim gibi toplu taşımayı öğrenci indirimi ile kullanmak istiyorsanız Atina’da öğrenci kartı çıkarmakla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarındaki bilet otomatlarına biletinizi ya da kartınızı sadece binerken okutuyorsunuz. Benim gibi Türkiye’de yaşayanlar, bu bilgiye ne gerek vardı diyebilir ama bazı Avrupa şehirlerinde inerken de kart okutmanız gerekiyor. Bu dediğim metro için geçerli değil çünkü metrodan çıkarken kartınızı/biletinizi okutmazsanız kapılar açılmıyor. Ondan tek kullanımlık biletinizin süresi dolmuş olsa da metrodan çıkmadan atmayın. 

Biletinizi/Kartınızı metro istasyonlarındaki otomatlardan, tramvay istasyonlarındaki otomatlardan ve şehrin turistik noktalarında bulunan bilet ofislerinden alabilirsiniz. Toplu taşımalarda en çok dikkatimi çeken şey çoğu kişinin bilet/kart okutmaması oldu. Ya çoğu kişi kaçak biniyor ya da aylık biletlerden kullanıyor. Biz hiç kontrole denk gelmedik ama kaçak binmenizi asla önermiyorum. Cezaları çok yüksek oluyor.

Athena Kart ve Athena Bilet alabileceğiniz yerlerin haritası için buraya tıklayın.

Bilet Tipleri ve Fiyatları

Bilet Tipleri ve Fiyatları:

 • 90 Dakika Geçerli Bilet: Tam: 1,20€ – İndirimli: 0,50€
 • Günlük Bilet: Tam: 4,10€ – İndirimli: Yok
 • 5 Günlük Bilet: Tam: 8,20€ – İndirimli: Yok
 • 3 Günlük Turist Bileti: Tam: 20€ – İndirimli: Yok

3 günlük turist bileti havalimanı otobüsleri ve 3 numaralı metro hattında Koropi – Havalimanı arasındaki duraklarında geçerliyken diğer bilet tipleri havalimanı otobüslerinde ve 3 numaralı metro hattında Koropi – Havalimanı arasında geçerli değildir. Havalimanı otobüsleri ve Koropi – Havalimanı arası 3 numaralı metronun fiyatları için buraya tıklayın. Bu bilet tiplerini ister Athena Kart, ister Athena Bilet ile kullanabilirsiniz (İndirimli biniş için kişiselleştirilmiş Athena Kart gerekmektedir).

Bu biletlerin güncel fiyatlarını kontrol etmek için ve aylık kartların ücretlerine bakmak için https://www.oasa.gr/en/tickets/prices-of-products/ üzerinden OASA’nın sayfasına bakabilirsiniz.

Atina Toplu Taşıması İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Atina’nın meydanlarında ücretsiz wifi bulunduğu için telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalarla, gideceğiniz yerlere hangi toplu taşıma araçlarıyla ulaşacağınıza bakabilirsiniz. Uygulamalara geçmeden önce internet alarak her yerde yolunuzu çizmek isterseniz buraya tıklayarak e-sim teknolojisini ve nasıl 1,5$’a 1GB internet alacağınız anlattığım yazıma ulaşabilirsiniz. 

Sizlere kendi kullandığım iki uygulama önereceğim. Normalde gittiğim şehirlerde, o şehrin toplu taşımasını işleten firmanın uygulamasını kullanırım ancak Moovit, Atina’da OASA’nın uygulamasına göre çok daha kullanışlıydı. Moovit ile önceden planlamadığımız yerlere giderken yolumuzu çok rahat bulduk. OASA’nın uygulamasını yine de indirmenizi öneririm. OASA’nın uygulamasında önceden baktığınız hatların rotaları çevrimdışıyken de (her zaman olmasa da) görünüyor. Ayrıca internete bağlıyken otobüslerin de konumları görünüyor.

Moovit Google Play uygulaması için buraya, App Store uygulaması için buraya tıklayın.

Oasa Google Play Uygulaması İçin buraya, App Store uygulaması için buraya tıklayın.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel bakıp, rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Atina hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz

“Atina Toplu Taşıma Rehberi / Bilet, Kart Fiyatları” hakkında 10 yorum

 1. Merhaba bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Önümüzdeki hafta atinaya gideceğiz öğrenci kartı yaş sebebiyle bize uymuyor. 3 günlük turist kartlarının her yerde geçerli olduğunu belirtmişsiniz fakat 5 günlük kartlarda aynı şekilde her yerde ( otobüs, metro , tramvay, havalimanı ulaşım) geçerli mi acaba bilginiz var mı ?

  1. Merhaba, yaklaşık 1 hafta önce pire limanında arkadaşımla kontrole denk geldik ve tek bilet çıkardığımız için arkadaşım metroda ceza aldı. Bunu online olarak nereye ödememiz gerektiğini bilmiyoruz. Şu an döndük. Türkiye deyiz. Yardımcı olabilir misiniz

 2. Oldukca arastirmama ragmen bulamadim sizde bilgi var mi diye sormak istedim, 5 yasinda cocuk ve 2 yetiskin olarak Atinayi ziyaret edecegiz. 5 yaşa da 3 gunluk turist almamiz gerekir mi?

  1. 6 yaş altına Atina’da toplu taşıma ücretsiz. Bunun için kart çıkartmanız gerekiyor mu onu bilmiyorum. Metro istasyonlarındaki ya da havalimanındaki OASA ofisinden öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir