İçeriğe geç

Viyana Toplu Taşıma Rehberi / Bilet, Kart Ücretleri

Yazan: Cem Sert/

Öncelikle Viyana, yıllardır en yaşanılabilir şehirler arasında olmasından da tahmin edebileceğiniz gibi toplu taşıma açısından çok iyi planlanmış bir şehir. Özellikle raylı sistem açısından çok gelişmiş. Her yere giden bir metro, tramvay ya da otobüs bulunmakta. Metro U Bahn, tramvay Strassenbahn, banliyö trenleri ise S Bahn olarak geçiyor. Viyana’da metro, tramvay ve otobüs hatları ile havalimanı ile şehir merkezi arasında işleyen CAT trenleri Wiener Linien adlı firma tarafından işletiliyor. Aldığınız toplu taşıma biletleri havalimanı ulaşımları hariç hepsinde geçerli. Viyana şehir merkezi Zone 100 olarak adlandırılıyor. Metro ve tramvayların hepsi bu alan içinde çalışıyor. S Bahn’ın uzak istasyonları ise Zona 100 dışında olabilir, o zaman 2,40 €’luk tek binişlik bilete ilave bilet almak gerekiyor.

Metro Hatları (U Bahn)

Viyana merkezde 5 tane metro hattı çalışıyor ve hemen hemen her yere ulaşmanız mümkün. Metroya binerken bilet kontrolü olmuyor. Sadece aldığınız bileti, ilk kullanımda makineye okutup, üzerine tarih ve saat basılmasını sağlamalısınız. Daha sonra bilet hep yanınızda bulunsun yeterli. Nadiren de olsa kontrolde biletinizi gösteremezseniz 105€ ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kentin metro haritasının yanınızda olması size gideceğiniz yön, ineceğiniz durak konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Telefon uygulamasıyla da bunu kolaylıkla halledebilirsiniz. Metro haritası ve hatların başlangıç ve bitiş duraklarının listesi aşağıda.

  • U1 (Kırmızı): Leopldau – Oberlaa
  • U2 (Mor): Seestadt – Karlsplatz
  • U3 (Turuncu): Simmering – Ottakring
  • U4 (Yeşil): Hütteldorf – Heiligenstandt
  • U6 (Kahverengi): Siebenhirten – Neue Donau

U5 hattının yapımı devam ediyor.

Tıklayarak PDF formatına ulaşabilirsiniz

Tramvay

Metro hattının tamamlayıcısı tramvay da oldukça geniş bir ağa sahip. Ulaşım sırasında etrafı da görebildiğimiz için biz tramvayı daha çok tercih ettik. Özellikle 1 ve 2 nolu hatlar eski şehri çevreleyen Ringstrabbe caddesinden ilerleyerek büyük bir tur atıyor. Bu hatlar Opera binası, Karlsplatz ve Tuna nehri kıyısına gidiyor. Biz her iki tramvaya da binip son duraklarına kadar giderek uzun keyifli bir Viyana turu yaptık.

Toplu Taşıma Biletleri

Toplu taşıma bilet ücretleri de ne ucuz ne pahalı diyebiliriz. Diğer Avrupa başkentleriyle kıyaslarsak Roma’dan biraz daha pahalı, Amsterdam’dan oldukça ucuz. Bilet tiplerine ve fiyatlarına geçmeden önce 15 yaş altı her kişi için toplu taşımanın hafta sonları ve resmi tatillerde ücretsiz olduğunu not düşelim. Ancak VOR biletleri, City Airport Train ve Özel airport otobüsünde bu 15 yaş altı için ücretsiz seyahat hakkı bulunmamakta.

Bilet Otomatları

Wiener Linien Bilet Otomatı
OBB Bilet Otomatı

Yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz üzere Viyana’da iki ayrı bilet otomatı bulunmakta ve bu biraz kafa karıştırıyor. Wiener Linien otomatı şehir içinde kullanacağınız toplu taşıma biletlerinin satıldığı otomat. OBB ise Avusturya Demiryolları’nın biletlerinin satıldığı otomat. OBB otomatından da Viyana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım yazımızda bahsettiğimiz S7 veya RailJet biletlerini alabilirsiniz. OBB otomatını şehir içinde çok görmeyecek olsanız da özellikle tren istasyonlarında iki otomat da bulunuyor. Bilet almadan önce iki otomatı da inceleyip alacağınız biletin doğru olduğundan emin olun.

Biniş Sayısı veya Saat Sınırlı Biletler

Tek Binişlik Bilet: 2,40€ (Çocuklar için 1,20€ – 65 yaş üzeri için 1,5€)

İki Binişlik Bilet: 4,80€

Gün Bileti: 5,80€. Bu bilette dikkat etmeniz gereken 24 saat geçerli olmayıp kullandığınız günden sonraki gün saat 01.00’de bitiyor olması. Yani bu biletin ilk kullanımını gece geç saatlerde yapmayın.

24 Saatlik Bilet: 8€

48 Saatlik Bilet: 14,10€

72 Saatlik Bilet: 17,10€

Vienna Card

Vienna Card, size sınırsız toplu taşıma kullanma hakkı ve çoğu yerde de indirim sağlayan bilet tipidir. Ama aşağıda bahsettiğim Vienna Pass biletiyle karıştırılmamalıdır. Bu bilet size çoğu yerde ücretsiz giriş değil 1-5€ arasında indirim sağlamakta. Vienna Card’ın avantajı sizlere sadece müzelerde değil bazı restoran ve mağazalarda da indirim sağlaması. Ayrıca bu biletle 15 yaşından küçük çocuğunuz da aynı haklardan sizinle beraber ücretsiz faydalanabilir. Bu biletin de farklı türleri bulunmakta şimdi onlara ve fiyatlara geçelim.

Vienna Card: Bu en sade ve ucuz olan Vienna Card tipi. Sınırsız toplu taşıma kullanma hakkı ve indirimli aktiviteler sağlar. Bir günlük 17€, iki günlük 25€, üç gün 29€. 15 yaşa kadar olan bir çocuk yanınızda aynı haklardan ücretsiz yararlanır. Bu bilette havalimanı ulaşımı bulunmamaktadır.

Vienna Card + Transfer: Yukarıdaki bilgilere ekstra olarak bu bilette havalimanı ulaşımı bulunmakta ve 15 yaşa kadar olan yanınızdaki iki çocuk için aynı haklar geçerli. Bir günlük 34€, iki günlük 42€, üç günlük 46€.

Vienna Crad + Tur: Bu bilette ise havalimanı transferi olmayıp 24 saat Hop On Hop Off turist otobüsü turu bulunmakta. Yanınızdaki 15 yaş altı 1 çocuk aynı haklara sahip. Bir Günlük 43€, iki günlük iki günlük 51€, üç günlük 55€.

Vienna Card + Tur + Transfer: Bu bilete de her şey dahil. Bir günlük 60€, iki günlük 68€, üç günlük 72€.

Buraya tıklayarak Vienna Card’ın sayfasından daha detaylı bilgi alabilir ve online bilet alabilirsiniz.

Vienna Pass

Geldik her turistik Avrupa başkentini vazgeçilmez ne yapmak istiyorsan yap, kim tutar seni biletine. Fakat bu bilet tahmin edileceği gibi cebinizdeki Euroları tutmanıza engel olacak çünkü en pahalı bilet tipi. Pahalı olsa da müzelere gireceğim, saray turlarına katılacağım diyorsanız almanız gereken bilet Vienna Pass. Bu kart sınırsız toplu taşıma kullanma hakkı ve 60’tan fazla yere ücretsiz giriş hakkı tanıyor. 6 yaşından küçükler için bu kartı ücretsiz olarak, 6-18 yaş arası için de indirimli olarak alabilirsiniz. Bu kartta da dikkat etmeniz gereken kartın ilk kullandığınız andan itibaren o günü sonunu 1 gün sayması. Yani gece geç saatlerde bu kartı ilk defa kullanırsanız bir günlük hakkınız boşa gidecek demek. Fiyatlara gelecek olursak:

1 Günlük: Tam: 79€ / 6-18 yaş: 39,5€

2 Günlük: Tam: 99€ / 6-18 yaş: 49,5€

3 Günlük: Tam: 159€ / 6-18 yaş: 79,5€

Aşağıdaki kısımdan gideceğiniz tarihi seçerek Vienna Pass‘inizi alabilirsiniz. 

Powered by GetYourGuide

Ulaşım İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Uygulamalara geçmeden önce bu uygulamaları kullanmak için internete ihtiyacınız var. Buraya tıklayarak e-sim teknolojisini ve nasıl 1,5$’a 1GB internet alabileceğinizi anlattığım yazıma da ulaşabilirsiniz.

VOR uygulaması sizlere gitmek istediğiniz yerlere ulaşım konusunda çok yardımcı olacaktır. Buraya tıklayarak Google Play uygulamasına, buraya tıklayarak App Store uygulamasına ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz Viyana’daki toplu taşımayı işleten Wiener Linien firmasının da uygulamasını kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak Google Play uygulamasına, buraya tıklayarak App Store uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bu uygulama hakkında kötü yorumlar da bulunuyor. Ben gittiğimde notlarımla toplu taşımayı kullandığım için mobil uygulama kullanmamıştım.

Buraya tıklayarak da Wiener Linen’in sayfasından toplu taşıma rotalarına bakabilirsiniz.

Viyana hakkındaki diğer yazılarımıza aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir