İçeriğe geç

Viyana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Yazan: Cem Sert/

Viyana Havalimanı, oldukça büyük ve çokça mağazaya sahip bir havalimanı. Özellikle dönüş uçuşunuzdan önce biraz daha erken gelip havalimanında zaman geçirebilirsiniz. Şimdi havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım yollarından bahsedelim. Viyana Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu kadar planlı ve yaşanılabilir bir şehrin havalimanından bahsettiğimiz için oldukça fazla ulaşım yolu var.

S Bahn (S7 Banliyösü)

S Bahn, Viyana Toplu Taşıma Rehberi yazımızda da bahsettiğimiz gibi şehrin banliyö trenleridir. S7 banliyösü; havalimanından şehir merkezine 05:18-00:18 saatleri arasında, şehir merkezinden havalimanına 04.36-23.36 saatleri arasında çalışıyor ve tren istasyondaki 1. ve 2. platformlardan kalkıyor. Havalimanından her saatin 31 ve 54 geçelerinde kalkar, Wien Mitte istasyonundan 16 ve 46 geçe kalkar. Kalkış platformu için sizler yine de aldığınız bilette yazana ve platformlardaki ekranlara dikkat edin. Biletinizi istasyondaki otomatlardan alabilirsiniz. Bu treni Avusturya Demir Yolları (OBB) işletiyor.

Viyana Havalimanı İstasyonu

Şimdi aktarma yapacağınız istasyon ve bilet fiyatlı kısmını anlatmaya başlayalım. S7 banliyösü, havalimanından Floridsdorf istasyonuna gidiyor. Bu istasyon nehrin öteki tarafında olduğu için şehir merkezine uzak kalmakta. Şehir merkezine direkt olarak gitmek istiyorsanız, metro hatlarına aktarma yapmanız gereken Wien-Mitte durağında inmelisiniz. Bu durağın alt katlarından U3 ve U4 metroları geçiyor ve bu metro hatları ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Toplam yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bilet fiyatına gelirsek S7 treninin bileti 1,70€ ama bu bilet sadece S7 treninde geçiyor. Yani metroya binmek için Viyana’da kullanacağınız toplu taşıma biletini almalısınız. Toplu taşıma biletlerini ve fiyatlarını anlattığımız yazımız için TIKLAYINIZ.

Bizim bindiğimiz S7 treni bu boyamalıydı

RailJet

RailJet, Viyana Havalimanı’ndan direkt şehir merkezindeki Wien Hauptbahnhof ve ayrıca Wien Meidling istasyonlarına gidebileceğiniz bir başka trendir. 06:33-23:03 saatleri arasında çalışan RailJet 30 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmekte. Wien Hauptbahnhof’tan U1, Wien Meidling’ten U6 metrosu geçiyor. Bu tren pandemi sebebiyle bu yazıyı yazdığım haziran ayında çalışmamakta ancak yazın turizm sezonun canlanmasıyla tekrardan çalışmaya başlayabilir. Yolculuk ücreti 4,20€. Şehir içinde toplu taşıma bileti almayacaksanız, S7 treninin bilet ücreti + tek kullanımlık metroda kullanacağınız bilet toplamda 4,10€ yapacağı için RailJet trenini kullanmanız yolculuk süreleri bakımından daha iyi olacaktır. Ancak şehir içinde 24 saatlik bilet gibi bir toplu taşıma bileti alacaksanız S7 treni daha avantajlı. İstasyondaki otomatlardan bilet alabilirsiniz. Ayrıca biletinizi internetten almak isterseniz https://www.oebb.at/en sitesinden de biletinizi alabilirsiniz.

City Airport Train (CAT)

Havalimanı – şehir merkezi arasında ulaşımınızı sağlayabileceğiniz bir diğer tren CAT’tir. 3. platformdan kalkan bu tren, S7 banliyösü gibi Wien Mitte istasyonuna gitmekte. Yolculuk S7’ye kıyasla yarı yarıya kısa olup 15 dakika sürmekte. Bilet fiyatları ise tek yön 12€, gidiş dönüş 21€. 14 yaşından küçükler ve tekerlekli sandalyeliler için bilet ücreti alınmamakta. Aşağıdaki kısımda biletinizi alabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan CAT biletinizi alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Otobüs

Airport Lines otobüsleri; 7 gün 24 saat, üç hat olmak üzere çalışmakta. Sizi şehir merkezine götürecek olan hat Morzinplatz / Schwedenplatz hattıdır ve yolculuk yaklaşık 25 dakika sürüyor. Bu otobüsün son durağı şehrin en turistik noktasında bulunuyor. Bilet fiyatı ise tek yön 8€, gidiş dönüş 13€. 6-14 yaş için bilet ücreti 4€ ve 6 yaş altından ücret alınmamakta. https://tickets.postbus.at/en/ticket sitesinden, havalimanındaki otomatlardan ve şoförden bilet alabilirsiniz. Otobüsler havalimanının çıkış kapısından, Mc Donalds’ın hemen yanından kalkıyor.

Taksi ve Özel Transfer

Havalimanı – şehir merkezi arasında taksi ücreti, gideceğiniz yere göre 20 – 30€ arasında değişmekte. Tabii siz yine de bir sürprizle karşılaşmamak için şoförle konuşup, gideceğiniz yere göre fiyat alın. Ayrıca aşağıdaki özel transfer seçeneklerini kullanabilirsiniz. 

Bilet Otomat Çeşitlerine Dikkat Edin

Otomatlara dikkat etmeyip havalimanına gidişimizde yanlış bilet aldığımızdan bu kısmı yazıyorum. Viyana’da iki tip otomat bulunuyor. Havalimanı ulaşımı için olan biletleri OBB otomatından alacaksınız. Dikkatlice otomatı inceleyip bilet alın. Viyana Toplu Taşıma Rehberi yazımızda bu kısmı detaylıca yazdık. Orayı da okumdan geçmeyin 

OBB Bilet Otomatı

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

“Viyana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” hakkında 2 yorum

  1. merhaba viyana havaalanından prag a gitmek için viyana merkez tren istasyonuna gitmek istiyorum ancak tek seferde oraya ulaşım sağlayan hat hangisi tam anlayamadım da yardımcı olur musunuz?

    1. Merhaba. Wien Hauptbahnhof ana tren istasyonu oluyor. RailJet ile direkt gidebilirsiniz. Pazar günü Prag videomu yayınlamayı planlıyorum ve Prag’a ben de Viyana Havalimanı’na uçup Wien Hauptbahnhof’tan trenle geçmiştim. Yayınladığımda oradan da izlemenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir