İçeriğe geç

Viyana’da Yemek ve Restoran Tavsiyeleri

Yazan: Cem Sert/

Avusturya mutfağı; daha çok et ve tatlı ağırlıklı, çeşitli kültürleri barındıran bir mutfak. Özellikle yemek konusunda Almanya’dan ve İtalya’dan hatta kahve konusunda Osmanlı’dan etkilenmişler. Ayrıca Viyana’daki Türk nüfusu oldukça fazla olduğu için Türk mutfağından da çok fazla yemeği bulabilirsiniz. Özellikle de her köşebaşında bir kebapçıya veya dönerciye denk gelmeniz çok normal. 

Bu yazımızda sizlere gezimizdeki 4-5 günde deneyimlediğimiz ya da notlarımıza eklediğimiz restoranlardan bahsedeceğiz. Böylesine dolu bir mutfağa sahip şehirde tabii ki çok fazla alternatif iyi restoran var. Tripadvisor gibi sitelerden de kendi damak zevkiniz ve bütçenize göre restoran araması yapabilirsiniz.

Schnitzelwirt 52

Avusturya’nın en ünlü yemeği şinitzel konusunda en iddialı olan yerlerden biri Schintzelwirt 52. Yediğimiz şinitzel oldukça lezzetliydi. Burası şinitzelin yanında yerel birası ve patates salatası ile de meşhur. Fiyatlara gelirsek şinitzel ve patates salatası 10€ civarında. Hem çok sıra beklemeyeceğiniz hem de lezzet yönünden çok başarılı bir restoran olduğu için sizlere gönül rahatlığıyla öneriyoruz.

Figlmüller

1905 yılından beri Viyana’nın en meşhur şinitzel restoranı diyebileceğimiz Figlmüller’in iki restoranı bulunuyor. Asıl yerin adı Figlmüller Wollzeile, diğeri 200 metre ilerideki şubesinin adı Figlmüller Backerstrasse. İki yer de lezzet olarak aynı ve ikisinin de önünde her zaman sıra olmakta. Rezervasyonsuz giderseniz uzun süre bekleme ihtimaliniz var. Fazla ticari ve turistik olduğuyla ilgili söylentiler nedeniyle bizler bir üstte yazdığımız Schnitzelwirt 52’yi tercih ettik. Lezzet olarak oldukça başarılı olan Figlmüller’in porsiyonları da oldukça büyük ancak fiyatları da bir o kadar yüksek. Şinitzel fiyatları yaklaşık 20€ civarlarında. Burası da patates salatasıyla ünlü ve onun da fiyatı 5€ civarında. 

Bitzinger Würstelstand

Viyana Opera Binası’nın hemen yanında bulunan sosisçidir. Küçük bir büfe şeklindeki Bitzinger Würstelstand, sosisleri çok çeşitli ve lezzetli olan bir yer. Aslında Viyana’da her yerde karşınıza çıkabilecek sosisçilerden yiyebilirsiniz. Hepsi yaklaşık aynı lezzette. Bizim yediğimiz Kasekrainer isimli sosis, domuz ve dana eti karışımından olup içinde emmantel peyniri vardı. Damak zevkimize tek hitap etmeyen şey sosisin üzerinde bulunan sert zardı. Belki bizim şanssızlığımıza öyle denk geldi ama sosisin lezzetine diyecek bir şey yok. Bitzinger, 8.00-16.00 saatleri arasında açık.

Ala Restaurant

Kaldığımız AirBnb evinin hemen yanında olduğundan bir akşam geç saate çorba içmek için denemiştik. İsminden de anlaşılacağı üzere bir Türk restoranı. Yemekleri oldukça lezzetliydi. Viyana’nın yerel lezzetlerini denedikten sonra canınız Türk yemeklerinden çekerse burayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sahipleri çok cana yakın ve hoş sohbet insanlar. Şehir merkezine yakın olsa da metro ya da tramvayla gelinecek mesafede.

Demel Pastanesi

Viyana’ya gittiğinizde kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri de Demel Pastanesi. İçerisi sizleri 1800’lü yıllara götürüyor. O yıllarda Avusturya aristokrasisinin önemli bir buluşma noktasıymış. Ayrıca İmparator Franz Joshp ve ailesinin sevdiği lezzetlerin yer aldığı Demel Pastanesi, Hofburg Sarayı’nın tatlı ihtiyacını karşılamış. Yani Demel aslında bir saray pastanesi. Açık mutfak sistemi oluğu için pastanede tatlıların nasıl yapıldığını da seyredebiliyorsunuz. Bu pastanenin ünlü olduğu tatlısı da Sacher Torte. Zaher turtası da denen bu tatlıyı kesinlikle denemelisiniz. Benim o kadar hoşuma gitmişti ki eve de bir paket getirmiştik. Demel Pastanesi’nde ünlü Demel kahvesi eşliğinde Sacher Torte yemenizi öneriyorum. Aziz Stephan Katedrali’nden Hofburg Sarayı’na doğru yürüseniz, 5-10 dakika sonra hemen sağınızda kalacaktır. 

Naschmarkt

Naschmarkt, Viyana’nın tarihi pazar yeridir. 200’den fazla tezgah bulunan Naschmarkt, oturup bir şeyler yiyip içmek için oldukça keyifli bir yer. Burada çoğu mutfaktan yemekler bulabilirsiniz. 

Cafe Sacher

Opera Binası yakınında, Sacher Hotel’in alt katında bulunan Cafe Sacher, dünyaca ünlü Sacher Tortenin icat edildiği yer. Ünlü bir yer olduğu için fiyatları biraz yüksek.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir