İçeriğe geç

Roma Toplu Taşıma Rehberi / Bilet-Kart Fiyatları

Yazan: Cem SERT/

Roma videomu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

2019’daki seyahatimden sonra Roma Gezi Rehberi yazımı yazarken Roma’nın toplu taşımasının, çok karmaşık ve zor olduğunu yazmıştım. Aslında bu konuda haksız da sayılmam. Ancak Roma Gezi Rehberi yazımı yazdıktan sonra Roma’ya iki kez daha gittim ve aslında bu zorluğun, ilk seyahatimde internetim olmadan gezdiğim için olduğunu fark ettim. Evet, Roma toplu taşıması karmaşık ancak internetiniz varsa bu hiç sorun olmuyor. Yurt dışında 1,5$’a 1GB internet almak isterseniz buraya tıklayarak e-sim hakkındaki yazıma ulaşabilirsiniz.

Bilet tipleri hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce Roma’nın toplu taşıma açısından en büyük dezavantajının trafiğe kapalı bölgeler olduğunu da yazmadan geçmeyim. Örneğin telefonunuzdan bir rota oluşturduğunuzda, metro kullanmayacaksanız hedefinize toplu taşıma ile 20 dakikada varabilirken, yürüyerek de 20 dakikada varabileceğinizi sıklıkla göreceksiniz. Böyle olunca hava güzel ve enerjiniz varsa kesinlikle yürümenizi öneririm çünkü Roma’nın her sokağı ayrı güzel. Şimdi biletlere geçelim.

Roma Turist Kartları

Müze gezecekler için şimdi bahsedeceğim iki kart çok avantajlı olabiliyor. Hangi müzelere gideceğinizin planını yaptıktan sonra bu kartlar sizin için avantajlı mı bakmayı unutmayın. Ayrıca kartların hangi müzelerde geçerli olduğuna da detaylarında ulaşabilirsiniz.

Roma Pass

Roma Pass, tahmin edebileceğiniz gibi her turistik şehrin olmazsa olmaz kart tipi. Roma Pass’in 48 ve 72 saatlik iki türü var. 48 saatlikte 60 tane müze, tarihi alan ve sergi arasından seçtiğiniz bir yere; 72 saatlikte ise seçtiğiniz iki yere ücretsiz giriş hakkınız oluyor. Bana sorarsanız bu hakkı Kolezyum’da kullanmak en mantıklısı olur. Diğer yerlere de indirimli giriş hakkı sağlıyor. Ayrıca Roma Pass aldığınızda kart süreniz boyunca sınırsız toplu taşıma kullanma hakkınız oluyor. 48 saatlik kartın fiyatı 33€, 72 saatlik kartın fiyatı 53€. Buraya tıklayarak Roma Pass kartınızı satın alabilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Aşağıdaki kısımdan Roma Pass satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Omnia Card

Omnia Card’ın Roma Pass’e göre en büyük artısı Vatikan Müzesi’ne sıra beklemeden ücretsiz giriş yapmanızı sağlaması. Omnia Card da seçeceğiniz iki müze, sergi ya da tarihi alana ücretsiz giriş hakkı ve kalan yerlere de indirimli giriş hakkı sağlıyor. Toplu taşımayı da kart süresi boyunca sınırsız kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu kartla ücretsiz olarak üstü açık otobüs turu, sesli rehber ile Vatikan ve Roma Uygulaması kullanma, Aziz John Bazilikası’na giriş ve Aziz Petrus Hapishanesi’ne giriş hakkınız oluyor. Görüldüğü üzere Roma Pass’e göre çok daha avantajlı bir kart. Bu sebeple de fiyatı daha yüksek. Sadece üç günlük seçeneği bulunan Omnia Card ücreti 129€. Buraya tıklayarak kartınızı satın alabilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Aşağıdaki kısımdan Omnia Card satın alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Roma Toplu Taşıma Biletleri

Önbilgi: Roma’da toplu taşımaya temassız kredi kartı ile binebilirsiniz. Ancak kredi kartı ile toplu taşıma kullanırsanız aktarma haklarından yararlanamazsınız. Şimdi toplu taşıma biletleri ve fiyatlarına geçelim:

  • Tek Biniş Bilet: Ücreti 1,5€ ve 100 dakika boyunca aktarma hakkı veriyor.
  • İki ya da Beş Biniş Bilet: Bilet fiyatı 1,5€’nun katı şeklinde gittiğinden beraber yazdım. Yani iki biniş 3€, beş biniş 7,5€.
  • 24 Saatlik Bilet: 7€.
  • 48 Saatlik Bilet: 12,5€.
  • 72 Saatlik Bilet: 18€
  • Haftalık Bilet: 24€

Kağıt bilet yerine tekrar doldurulabilir kart isterseniz biniş sayısına göre olan biletlerde 0,50€ ödemeniz gerekmekte. Saatlik biletlerde ise ücretsiz tekrar doldurulabilir kart veriliyor. Fakat bu tekrar doldurulabilir kart veren otomatlar ayrı. Ben tek biniş bilet alacakken 0,50€ farkla kart alacağım uyarısı çıkınca metro istasyonundaki diğer otomata geçtim ve böyle bir otomat farkı olduğunu o zaman anladım. Ama çoğu yerde karşınıza sadece kağıt bilet veren otomatlar çıkacak.

Roma’nın toplu taşıması kendi içinde karmaşık olsa da Paris gibi beyin yakan bir sistemi yok. Otobüse ve metroya binerken kartınızı/biletinizi okutmayı unutmayın yeterli. Hatta bindiğiniz gibi okutun. Çünkü bir arkadaşım bileti olup, oturduktan hemen sonra biletini okutacak olmasına rağmen aynı anda binen kontrolörlerin acımasızlığı yüzünden ceza ödemek zorunda kaldı.

Roma'da Kullanabileceğiniz Toplu Taşıma Uygulamaları

Roma’da Google Haritaların toplu taşıma kısmını ve Moovit’i kullanmanızı tavsiye ederim. İkisi de istediğiniz yere sizi çok kolay ulaştıracaktır. Sadece otobüs saatlerine, Türkiye’deki otobüs saatlerine güvendiğiniz kadar güvenin. Roma, çok büyük ve kalabalık bir şehirde olduğu için saatler çoğu zaman tutmuyor. 

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Roma hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir