İçeriğe geç

Roma’da Yemek ve Restoran Önerileri

Yazan: Cem SERT/

Roma videomu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Roma; muhteşem İtalyan mutfağından lezzetler tadabileceğiniz, en çok seçenek bulunan şehirlerden biri. Roma’nın bir diğer artısı da bu lezzetleri her bütçeye göre deneyimleyebileceğiniz restoranlar olması. Bu yazıda Roma’ya yaptığım üç seyahatimde deneyimlediğim yerleri anlatacağım. 

Pastificio Guerra

Pastificio Guerra, Roma’da kesinlikle gitmeniz gereken oldukça uygun fiyatlı bir makarnacı. İspanyol Merdivenleri’nin hemen yanında bulunan bu restoran her gün iki çeşit makarna çıkarmakta ve makarna+şarabın ücreti 4,5€. 2019’da gittiğimde carbonara ve pesto soslu makarna vardı ve ikisi de oldukça başarılıydı. 2023 ocak ve mart ayında gittiğimde ise her gün aynı iki tip makarna vardı ve biri enginarlı diğeri de domates soslu, kurutulmuş etliydi. Bu iki makarna da çok lezzetliydi ancak her gün aynı iki çeşit makarnanın çıkmasına üzülmüştüm. Makarnanın yanında şarap almak için nakit ödeme yapmanız ve makarnanızı içeride yemeniz gerekiyor. Burada oturacak yer olmadığını ve makarnanın plastik kutuda verildiğini not düşmek isterim. İçeride makarnanızı koyup yiyebileceğiniz tezgahlar var. Ayrıca su da sınırsız ve ücretsiz.

Pastasciutta

Eğer siz de benim gibi makarna delisiyseniz buraya bayılacaksınız. Pastasciutta’yı Instagram’da görüp not etmiştim ve Roma’ya her gidişimde ilk gittiğim yer olmaya başladı. Çok çeşit makarna var ve hepsi 6-7€ arasında değişiyor. Ben carbonara çok sevdiğimden hep carbonara yedim ve hem lezzet hem porsiyon olarak çok başarılı. Roma’da okuyan arkadaşım Deniz de trüflü makarna yemişti ve o da çok lezzetliydi. Popolo Meydanı’nın hemen kuzey ucunda bulunan bu yere kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum. 

Volpe Pasini

Volpe Pasini, Pantheon’un yakınında keyifli bir meydanda bulunan restoran. Burayı daha çok bir şeyler içmeniz için tavsiye ediyorum. Ancak sadece içki söylerseniz içkinin fiyatı, yemekle birlikte içki söyleyeceğiniz zamankinden daha fazla oluyor. Bu yüzden size tavsiyem bizim gibi ortaya bir margherita pizza söyleyip yanına şarap ya da aperol söylemeniz. Böyle yaparsanız şarabın kadehi 3€, aperolün kadehi 4-5€’ya geliyor. Menüde fiyatlara bakarken yemekli ve yemeksiz fiyatlara bakmayı unutmayın. Burası için olumsuz olarak söyleyeceğim konu çalışanlar. Garsonlar biraz kaba ve asık suratlıydı.

Pompi Tiramisu

Bütün arkadaşlarım bilir ben bir tiramisu hastasıyım. Bütün Roma seyahatlerimde hemen aşağıda bahsettiğim Two Sizes’ın mı yoksa Pompi’nin mi tiramisusu daha güzel karar veremedik. Burası da İspanyol Merdivenlerinin hemen yanında, Pastificio Guerra’nın karşısında. Tiramisunun ücreti ise 5€. Makarna şaraba 4,5€ verdik az önce, şimdi bir tatlıya 5€ verilir mi diyebilirsiniz ancak tiramisu seven biriyseniz o 5€’nun hakkını sonuna kadar veriyorlar. Porsiyon olarak Two Sizes’a göre daha büyük. Aradaki fiyat farkıyla porsiyonu karşılaştırınca yaklaşık aynı fiyata geliyorlar.

Two Sizes

Two Sizes da Roma’nın en başarılı tiramisucularından biri. Instagram’da da videoları çok karşıma çıkıyor. Piazza Navona’nın yanında bulunan Two Sizes’da isminden de anlayabileceğiniz gibi küçük ve büyük olmak üzere iki porsiyon tiramisu bulunuyor. Küçük 2,5€, büyük 3,5€ ancak büyük tiramisu da Pompi’ye göre küçük. Aşağıda gördüğünüz büyük tiramisu. Pompi mi Two Sizes mı daha iyi derseniz bize göre günden güne çıkan tiramisuya göre değişiyor. Ancak her şekilde ikisi de mükemmel.

Cajo & Gajo

Burası Trastevere bölgesinde, çok hoş bir Roma meydanına bakan restoran. Makarnalar ve pizzalar ortalama 5-10€ arası değişmekte. Maalesef dışarıda boş masa bulmak biraz zor. Makarna ve güzel bir kadeh İtalyan şarabına 11-13€ gibi bir fiyat ödeyerek keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Tiber Nehri Kenarındaki Restoranlar

2019’da arkadaşlarımla, bir akşam yemeğimizi burada manzara eşliğinde yemek istedik. Trastevere tarafında merdivenlerle nehrin yanına indiğinizde sıra sıra restoranlar ver barlar bulunmakta. Fiyatları manzarayı ve konumu düşünürsek çok yüksek sayılmazdı ancak hayatımda yediğim en kötü pizzayı yedim. Pizza fiyatları ortalama 7-14€ arası değişiyordu.

Pizza Florida

Burası Campo de’ Fiori’nin hemen doğusunda yer alan dilim pizza satan küçük bir yer. Burayı maalesef deneyimleme şansımız olmadı ancak yolda yürürken karşılaştığımız iki Türk’ten çok başarılı olduğunu duyduk. Bologna’da gittiğim küçük dilim pizza satan yerler, restoranlardan lezzet ve fiyat konusunda kesinlikle daha başarılıydı. Bu yüzden burayı da yazmak istedim ancak denemediğimi ve sadece öneri olarak duyduğumu tekrardan yazmak isterim, kötü çıkarsa suç benim değil.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Roma hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz