İçeriğe geç

Roma Ciampino Havaalanı Ulaşım Yolları

Yazan: Cem SERT/

Roma videomu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Roma Ciampino Havalimanı, Roma’nın ikinci havalimanıdır. Ryanair ve Wizz Air gibi düşük maliyetli havayolları, bu havalimanını kullanmakta. Roma’nın asıl havalimanı olan ‘’Roma Fiumicino’’ havalimanına göre şehir merkezine daha yakındır. Türkiye’den bu havalimanına uçuş bulunmamakta ancak Avrupa içinde uygun fiyatlı yapacağınız bir uçuşunuzda, duraklarınızdan biri Roma ise Ciampino’ya uçma ihtimalinizin oldukça yüksek. Şehir merkezine ulaşım ve havalimanı hakkındaki bilgilere geçmeden önce Ciampino Havalimanı’ndan şehir merkezine metro hattı bulunmadığı için otobüs veya taksi ile gitmeniz gerektiğini belirtmek isterim.

Roma Ciampino Havalimanı'ndan Şehir Merkezine / Havalimanına Ulaşım Yolları

OtobüslerRoma Atac Bus

Yarım saatte bir kalkan Roma Atac Bus, Ciampino Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabileceğiniz en ucuz ulaşım şekli. Ben de kendi Roma seyahatimde bu otobüsü kullandım. Öncelikle Atac Roma’daki otobüsleri işleten firmadır (İzmir’deki ESHOT ya da İstanbul’daki İETT gibi). Roma Atac otobüsünün bileti terminal içinde Atac yazan veznede satılmakta. Uçaktan indikten sonra havalimanı küçük olduğu için rahatlıkla görebilirsiniz ve otobüs, terminal binasından çıktıktan sonra hemen bahçeden kalkmakta. Otobüsün ücreti 1.5€’dur. Ancak bu otobüs sizi (Roma gezi yazımda da bahsettiğim) Roma’nın ana tren garı ve ulaşım noktası olan Termini’ye değil, Ciampino Tren Garı’na götürmekte. Ciampino Garı’ndan trene(metro) binerek şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem Roma’da toplu taşıma kullanacaksanız istasyondaki otomatlardan ya da veznelerden günlük sınırsız toplu taşıma bileti almanız. Bu sayede Roma içinde zaten alacağınız bileti alarak, önceden ödediğiniz 1.5€ ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlamış olursunuz. Roma toplu taşıma biletleri ilgili bölümü buraya tıklayarak Roma gezi yazımdan okuyabilirsiniz.

SitBus

Bu otobüs havalimanından direkt şehir merkezideki Termini Garı’na gitmekte. Tek yön fiyatı 6€, gidiş dönüş fiyatı 11€’dur. Kalkış saatleri dönemsel olarak değişmektedir. Bu otobüsü kullanacaksanız; bir sürprizle karşılaşmamanız için, aşağıya koyduğum linkten biletinizi almanızı öneririm. Kalkış saatleri de aynı sayfada bulunmakta. https://www.rome.net/activities/ciampino-airport-shuttle-bus/

Terravision Shuttle Bus

Bu firma da aynı şekilde havalimanı – Termini Tren Garı arasında çalışmaktadır. Fiyatı tek yön 10€’dur. Aşağıdaki linkten bilet alabilir ve güncel otobüs saatlerine bakabilirsiniz. https://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-ciampino-airport-rome/?_ga=2.118661389.544792652.1607614206-980420265.1607614206

Taksi ve Araç


Taksi

Genelde Havalimanı-Şehir merkezi arasındaki taksi ücreti 30€’dur. Ancak sizlere önerim şehir merkezinde gideceğiniz yerin mesafesinden dolayı bir sürprizle karşılaşmamanız için şoförle konuşmanız ya da Uber ve Free Now (mytaxi) uygulamaları üzerinden fiyatı kontrol etmeniz. Roma için Free Now (mytaxi), Uber’e kıyasla daha uygun fiyat veriyor. Eğer bu uygulamalardan rezervasyon yapmaz ve şoför internetteki fiyata yakın veya aynı miktarda bir ücret söylerse pazarlık yapmayı unutmayın. Roma gezimizi tamamlarken FlixBus otobüslerinin kullandığı Tiburtina Gar’ından sabaha karşı 02.00 saatlerinde, arkadaşlarıma Ciampino havalimanına gitmek için taksi baktığımızda uygulamalarda 36-65€ gibi geniş bir aralıkta fiyat çıktığı ve taksiye 65€ ödeyecek paramız olmadığı için gardaki bir taksiye sorduk ve 35€’ya götüreceğini söyledi. Sonrasında yaptığımız pazarlıkla taksimetre açmadan 30€’ya havalimanına gittik.

Airport Transfer Service:

Bu ulaşım tipi en pahalı ve lüks olanı. Sizleri havalimanı çıkışında elinde isminiz yazılı bir kartonla bekleyen şoför ile Mercedes E serisi veya Vito tipi bir minibüsle otelinize ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki linkten araç tipleri ve ücretlere bakabilirsiniz.

https://www.rome.net/transfers/?reqid=5fd24dbbb297f0.32991564

Havalimanı Hakkında Bilgiler

Terminalin Açık Olduğu Saatler ve Havalimanında Sabahlama

Ciampino Havalimanı’nın, Roma’nın ikinci havalimanı olduğundan, düşük maliyetli havayollarının uçtuğu küçük bir havalimanı olduğunu söylemiştim. Benim gibi genç gezginlerin, uçuşundan önceki gece masrafları düşürmek için havalimanında uyuması çok başvurulan bir yol. Bu konu hakkında size bir iyi bir kötü şey söyleyeceğim. Kötü olan havalimanının saat 12.00 am- 04.30am saatleri arasında terminal binası kapalı. İyi haber havalimanı bahçesi 24 saat açıktır ve bolca uyuyan ve sabahlayan genç bulunmakta. Yaz döneminde sabahlamak için oldukça uygun bir yer ve bahçede de bütün gece asker beklediği için kendinizi daha güvende hissediyorsunuz. Ayrıca benim sabahladığım gece uçuşum saat sabah 9’daydı ve terminal açılınca uykuma devam etmek için terminal binasına geçtim ancak terminal binası temmuz ayı olmasına rağmen üşütecek kadar soğuk olduğu için bahçedeki banka geri dönüp uykuma devam ettim.

Terminalde Yeme İçme

Uçuşum sabah olduğu için aklımda sadece kahvaltı için olan kısım kalmış. Terminalde normal fiyatlara kahvaltılık, yemelik, içmelik şeyler alabilirsiniz. Avrupa’daki havalimanlarında bizdeki gibi şehre göre fahiş fiyatlar görmeniz düşük bir ihtimaldir, en fazla 2-3€ daha pahalı olur.

Elektrik ve İnternet

Havalimanında, kafe kısmında bolca piriz bulunmaktadır ve tüm havalimanında (bahçe de dahil) ücretsiz wifi bulunmaktadır

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Roma hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir