İçeriğe geç

Bologna Toplu Taşıma Rehberi / Bilet Fiyatları

Yazan: Cem SERT/

YouTube’tan Bologna videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Bologna, toplu taşıma açısından kolay ve uygun fiyatlı şehirlerden bir tanesi. Bologna Gezi Rehberi yazımı okuduğunuzda da gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olduğunu fark edeceksiniz. Ondan çok fazla toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmayacak. Biletlere geçmeden not düşeyim, Bologna’da büyük turistik şehirlerdeki gibi çok fazla seçenek bulunmuyor. Sadece şehrin dışında konaklayacaksanız, aşağıya koyacağım siteden otobüsünüz zone 1 dışına çıkıyor mu ve ekstra bilet ücreti ödemeniz gerekli mi kontrol edin. Onun dışında Paris’teki gibi kafanızı karıştıracak şeyler yok. Ayrıca Bologna’da bilet almayı ve biletinizi valide etmeyi unutmayın çünkü günün her saati çok sayıda kontrol oluyor. Küçük bir dalgınlık yüzünden ceza ödemek zorunda kalmayın.

Toplu Taşıma Bilet Çeşitleri

Biglietto Ordinario (Normal Bilet)

Normal bilet, bizlerin tek kullanımlık bilet dediğimiz bilet tipi. Normal bilet ile 75 dakika boyunca sınırsız aktarma yapabilirsiniz. Toplu taşıma aracına bindiğinizde biletinizi okutup valide etmeyi unutmayın yoksa ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Son doğrulamadan sonra araç değiştirmediğiniz sürece, biletin süresi dolduktan sonra da yolculuğa devam edebilirsiniz. Yani 74. dakikada otobüse binerseniz, biletiniz geçerli olacaktır. Bu biletin ücreti 1,5€. Otobüsteki otomattan da bilet alabilirsiniz ancak onun ücreti 2€.

En fazla şehir merkezi dışında 2. Bölgede konaklayabileceğinizi düşünerek 2. bölgeye kadar geçerli normal biletin ücretinin 2,20€ olduğunu not düşmek istedim.

Bologna Merkezinde Geçerli Bilet
2. Bölgeye Kadar Geçerli Bilet

Giornaliero (Günlük Bilet)

Günlük bilet, biletinizi valide ettikten sonra 24 saat boyunca geçerli. Yani sonraki gün aynı saate kadar kullanabilirsiniz. Ücreti ise 6€.

City Pass

City pass, normal biletin onlu şekli diyebiliriz. Yine her binişinizde 75 dakikalık aktarma hakkınız oluyor. Ayrıca bu biletin en büyük avantajlarından biri çok kişi kullanabilmeniz. 7 yolcuya kadar tek bilet kullanabiliyorsunuz. Kişi sayısı kadar bileti 3 dakika içinde valide etmeniz gerekiyor. Sadece aşağıda bahsedeceğim mobil uygulamalardan bu bileti alırsanız bir kişi kullanmak zorundasınız. Bilet ücreti ise 14€.

Aylık Bilet

Uzun süre konaklayacak kişiler aylık abonelik tercih edebilirler. Ücreti ise tam 36€, 27 yaş altı için 27€.

Daha detaylı bilgilere toplu taşımayı işleten Tper firmasının sitesinden ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak bilet sitesine gidebilirsiniz.

Biletimi Nasıl Valide Edeceğim?

Aşağıda iki makine bulunan ilk fotoğrafta sağdaki makineye, biletinizi sokup valide etmeniz gerekiyor. Aynı fotoğrafta soldaki bilet alabileceğiniz makineyi son gidişimde kullandığım otobüslerde göremedim. Bu yüzden sağdaki fotoğrafta bulunan yeşil makineden kredi kartıyla ödeme yaparak otobüste bilet alınıyor olabilir. 

Kağıt biletinizi sağdaki makineden valide ediyorsunuz.

Biletinizi Alabileceğiniz Mobil Uygulamalar

İnternetiniz varsa ve bilet alacak otomat bulamazsanız şimdi bahsedeceğim uygulamalardan bilet alabilirsiniz. Ben, bu uygulamaları bilsem de hiç kullanmadım. Çünkü elimde kağıt biletin olması bir gezgin olarak her zaman daha güvenli geliyor. Ama bu uygulamalar da otomat bulamayınca hayat kurtarır. Bunlardan birincisi Muver, ikincisi Roger. İkisinden de Tper’i seçip Bologna için toplu taşıma bileti alabilirsiniz. Bu biletleri de valide etmeniz gerekiyor. 

Muver Uygulaması
Roger uygulaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir