İçeriğe geç

Bologna Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Yazan: Cem SERT/

YouTube’tan Bologna videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Bologna Havalimanı, şehir merkezine yakın ve ulaşım açısından kolay bir havalimanı. 2020 yılındaki ilk Bologna’ya gidişimde, havalimanı-şehir merkezi arasında ulaşımı araştırırken karşıma sadece tek bir seçenek çıkmıştı ve o da birazdan anlatacağım en pahalı seçenekti. Bunun üzerine başka bir yol daha olmalı dedim ve yabancı sitelerden alternatif seçenekler keşfettim. Şimdi bunları anlatmaya başlayalım.

91 ve 81 Numaralı Belediye Otobüsleri

Yine Gidiyoruz farkıyla pek bilinmeyen, en uygun fiyatlı yolla başlıyoruz. Baştan söylüyorum bu yolu tercih edeceksiniz biraz yürümeniz lazım. 91 ve 81 numaralı otobüsler havalimanından kalkmıyor ama havalimanı terminaline 1,2 km uzaklıktaki, yani 15 dakikada yürüyeceğiniz Birra durağından geçip şehir merkezine gidiyor. Otobüslerin son durakları da Bologna Centrale istasyonu. İki Bologna seyahatimde de bu otobüsleri kullandım. Ücretine gelecek olursak bu otobüslere normal toplu taşıma biletiyle biniyorsunuz. Tek binişlik biletle binerseniz ücreti 1,5€. Tabii günlük biletle de bu otobüse binebilirsiniz. Emin olmamakla birlikte şoförden de bilet alabilirsiniz diye biliyorum ama o zaman 2€ ödemeniz gerekiyor. Otobüse bindikten 10 dakika sonra şehir merkezinde, 20 dakika sonra Bologna Centrale’de oluyorsunuz. Bileti nereden alacağınız konusuna gelirsek benim tavsiyem havalimanındaki Carrefour’dan almanız. Kasada toplu taşıma bileti satıyorlar. Carrefour’dan almazsanız Birra durağının karşısındaki bardan bilet alabilirsiniz anacak her zaman ellerinde bilet olmuyor.

Marconi Express

Havalimanından şehir merkezine en kolay ve hızlı ulaşım sağlayabileceğiniz seçenek Marconi Express treni. Marconi Express, havalimanından Bologna Centrale’ye gidiyor ve yolculuk 15 dakika sürüyor. Marconi Express’in bilet ücreti ise tek yön 11€, gidiş dönüş 20€. Aileler için ise aile bileti bulunuyor ve 2 yetişkin ile 5-16 yaş arası üç çocuk için tek yön 22€, gidiş dönüş 42€. 10 kişi ve üzeri gruplar için grup bileti ücreti ise kişi başı tek yön 9€, gidiş dönüş 17€. Biletinizi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

944 Numaralı Otobüs

Havalimanından yürümek zor gelip ama Marconi Express’e de o kadar para vermek istemiyorum diyenler için 944 numaralı otobüs en iyi seçenek olacaktır. 944 numaralı otobüs havalimanı ile Ospedale Maggiore arasında çalışıyor. Ospedale Maggiore şehir merkezine yakın olmadığı için buradan 35 ya da 38 numaralı otobüslere aktarma yapmanız gerekli. 944 numaralı otobüse normal toplu taşıma biletiyle binemiyorsunuz. Ücreti 4€ olan ayrı bir bileti var. Bu biletle şehir içindeki toplu taşımalara 75 dakika içinde aktarma yapabiliyorsunuz. Not düşmeden geçmeyim bu otobüsün ilk iki seferi Bologna Centrale’den kalkıp havalimanına gidiyor ve havalimanından son iki de seferi Bologna Centrale’ye gidiyor. Yani Centrale’den kalkan saat 5.00 ve 5.20’de otobüsleriyle havalimanına gidebilir, havalimanından ise 00.15’te ve 00.45’te kalkan otobüslerle Centrale’ye gidebilirsiniz. Bu otobüsün biletini buraya tıklayarak alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir