İçeriğe geç

Bologna Yemek ve Restoran Önerileri

Yazan: Cem SERT/

YouTube’tan Bologna videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Bologna Gezi Rehberi yazımda da bahsettiğim gibi Bologna ve Emilia Romagna bölgesi, İtalya’nın gastronomi açısından önde gelen yerlerinden. Bologna’da her bütçeye uygun iyi restoranlar ve kafeler bulabiliyorsunuz. Bu yazımda size deneyimlediğim yerlerden bahsedeceğim. Özellikle ilk iki sırada yazdığım pizzacılar o kadar iyiydi ki başka yerlerde pek bir şey yemedik. Bari’de yediğim pizzaya kadar da yediğim en iyi pizzayı Bologna’da yemiştim. Ayrıca bolonez soslu makarnanın Bologna’dan çıktığını da not düşmeden geçmeyim ancak Bologna’da bolonez soslu makarna yiyecek uygun zamanım olmadı. Hadi anlatmaya başlayalım.

Pizzeria Due Torri

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi Pizzeria Due Torri, ikiz kulelerin hemen yanında bulunuyor. Burada oturabileceğiniz bir yer yok ama önünde Due Torri manzarasıyla ayakta ya da yere oturarak pizzanızı yiyebilirsiniz. Genelde 5-6 çeşit pizzaları oluyor ve dilimi 2€. Dilimleri de oldukça büyük. Bir dilimle doyar, iki dilimle iyi doyarsınız. 2023’te Bologna’ya uçup otobüsle Floransa’ya geçmeden önce koşa koşa buraya gelip pizza alıp sonra otobüsümüze geçmiştik.

Pizzeria Altero

Via dell’Indepenza’da bulunan Pizzeria Altero da bir dilim pizzacı. Buradaki pizza çeşitliği oldukça fazla ve hepsi birbirinden lezzetli. Yazının kapak resmindeki pizzalar da burada yediklerimiz. Pizzeria Altero’da hem içeride hem dışarıda oturabileceğiniz masalar var. Pizzaların çeşitlerine göre dilim ücretleri 1,80€ ile 2,5€ arasında değişiyor.

Zerocinquantino (051)

Bologna’da oradan oraya koşturduktan sonra akşam bir şeyler içmek için Quadrilaltero’da yürürken gözümüze Zerocinquantino çarptı. Masalar dolu, ortam çok keyifli duruyordu. Biz de oturup şarap ve aperol içtik. Ayrıca diğer masalardaki et ve peynir tabakları da oldukça lezzetli görünüyordu. Aperol ve şarap 4-5€ civarı, et-peynir tabağı da 13€ civarındaydı.

Osteria del Sole

Bologna’ya iki gidişimde de kapalı olduğu için gidemediğim ama gitmeyi hala çok istediğim Osteria del Sole, Quadrilaltero’da bulunuyor. Burası aslında bir şarap evi. Hemen yanında bulunan şarküteri Simoni’den et ve peynir dolu tabak yaptırıp burada şarap-bira eşliğinde yemenin çok güzel olduğunu okumuş olsam da deneyimleyemedim. Yolunuz Bologna’ya düştüğünde benim için de buraya gidip ortamın keyfini çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir