İçeriğe geç

Barselona Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler

Yazan: Cem Sert/

Barselona videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Akdeniz’in incisi Barselona, İspanya’nın en çok turist çeken şehirlerinin başında geliyor. Gaudi’nin eserleri, renkli hayat tarzı, yemekleri ve güzel iklimiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Madrid’ten sonra İspanya’nın ikinci en büyük şehri ve Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Barselona, turizmin yanında önemli bir sanayi ve liman şehri. Bunu uçağınız Barselona’ya inerken deniz kenarındaki büyük tesisler ve limanı gördüğünüzde daha da iyi anlıyorsunuz.

Yazıya başlamadan önce Barselona’yı Barselona yapanın Mimar Antoni Gaudi olduğunu belirteyim. Özellikle gezilecek yerler kısmında Gaudi’nin ismini çok okuyacaksınız. Neredeyse Barselona’daki bütün zenginler, Gaudi’ye bir eser yaptırmış. Şimdi gezi rehberi yazımıza başlayalım.

Barselona’ya Nasıl Gidilir

Aslında Barselona’ya ulaşım için Barselona’ya uçmak dışında çok bir seçenek bulunmuyor çünkü çevresinde Türkiye’den uçabileceğimiz başka bir havalimanı bulunmuyor. Ayrıca Türkiye’den İspanya’ya İstanbul dışında bir şehrimizden şu an için uçuş da bulunmuyor. Ya Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan ya da Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Barselona’ya uçmanız lazım. Ayrıca aynı havayolları ile Madrid’e de uçup yüksek hızlı trenle Barselona’ya 2.5-3 saatte varabilirsiniz ancak tren biletinizi en az 2-3 ay önceden almazsanız çok pahalı oluyor. Ayrıca Sofya ve Selanik üzerinden de Ryanair gibi firmalarla Barselona’ya uçabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler

Öncelikle Barselona’da gezilecek çok yer var ama bu yerlerin çoğuna giriş maalesef ücretli ve pahalı. Bu sebeple neredeyse her başlığın altında giriş ücreti şu kadar, bilet almak için buraya tıklayın gibi kısımları görünce şaşırmayın diye baştan yazayım dedim.

Sagrada Familia

Sagrada Familia (Kutsal Aile Katedrali), Barselona’nın simge ve en ünlü yapısı. Mimar Antoni Gaudi’nin en önemli eseri olan Sagrada Familia’nın yapımına 1882 yılında başlanıyor. İlk başta inşaata başka bir mimar başlasa da çıkan anlaşmazlıklar sonucunda iş Gaudi’ye veriliyor. Bir söylentiye göre Gaudi’nin ölümü de Sagrada Familia’ya uzaktan bakmak için geri geri yürüdüğü sırada, tramvay çarpması sonucu oluyor. Tramvay çarptığında üzerinde kimlik olmadığı için ve kıyafetleri çok yıpranmış, eski olduğundan evsiz olduğu sanılıp kimse yardım etmiyor ve ölüme terk ediliyor. Bir süre sonra çevreden bazı insanlar, tramvay çarpanın Gaudi olduğunu fark edip yardım etmeye çalışsa da Gaudi hayatını kaybetmiş oluyor.

Sagrada Familia’nın yapımı ise hala devam ediyor. Aslında benim gibi çoğu kişi, bu yapımın kasıtlı olarak devam ettirildiğini düşünüyor. Çünkü inşaat devam ediyor bahanesiyle içeri giriş için fahiş bir fiyat isteniyor. Sagrada Familia’nın girişi tam 26€, öğrenci 24€. Sağ olsunlar öğrencilere 2€ indirim yapmışlar. Öğrenci bileti alacaksanız, öğrenci belgeniz ya da üniversite öğrenci kartınızı göstererek kapıda bilet alabilirsiniz. Pazar ayini sırasında giriş ise ücretsiz. Benim sizlere tavsiyem biletinizi internetten alın. Çünkü Sagrada Familia’nın girişinde uçağa biniyor gibi x-ray ile kontrol olduğundan önünde uzun sıralar olabiliyor. En azından biletinizi internetten aldığınızda hızlı geçiş hakkınız oluyor ve bilet sırasında kaybedeceğiniz zamanı kazanıyorsunuz. Biletinizi buraya tıklayarak alabilirsiniz. 

İçeriye girmeye değer mi diye sorarsanız Sagrada Familia gerçekten diğer katedrallere kıyasla farklı. Sütunların eğimleri, vitraylar ve içerisinin ışıklandırılması büyüleyici. Gaudi gerçekten muhteşem bir eser ortaya çıkarmış. Biz kapısında ‘’We are students, we need your help for ticket’’ yazan bir pankart açıp para toplarken şansımıza 2 farklı ailenin fazladan aldığı biletle içeriye ücretsiz girdik. Sagrada Familia, şehrin merkezinde olduğundan ulaşım çok kolay ve yanında metro istasyonu bulunuyor. L2 ve L5 metro hatlarında Sagrada Familia durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki kısma tıklayarak sıra beklemeden Sagrada Familia’ya girebileceğiniz biletten ya da turla gezebileceğiniz biletlerden alabilirsiniz

Parc Güell

Park Güell de Antoni Gaudi’nin Barselona’ya kazandırdığı bir diğer eser. 1900-1914 yılları arasında yapılan Park Güell, başlangıçta Barselonalı zengin iş insanı Eusebi Güell’in isteğiyle, Katalan modernizmini gösteren 60 konutluk bir site olarak planlanmış. Gaudi; işe başladıktan sonra Eusebi Güell, yeterli finasmanı sağlayamayınca yarım kalmış ve 1922’de kent konseyine devredilip park olarak halka açılmış. Şimdi Park Güell’de görmeniz gereken yapılara geçelim.

Serpentine Bench ve Yunan Tiyatrosu

Park Güell’de görmeniz gereken önemli yapılardan ilki Serpentine Bench. Teras boyunca dolanan, mozaik ve çiniden yapılmış dünyanın en uzun bankı olan Serpentine Bench, Gaudi tarafından yapılan Park Güell’deki en dikkat çeken kısım. Yunan Tiyatrosu ise Serpentine Bench’in çevrelediği meydan. Burası açık hava gösterilerinin sergilenmesi için tasarlanmış.

Poters Lodge Pavillion

Poters Lodge Pavillion, Park Güell’in ana girişinde bulunan en dikkat çekici yapılardan biri. Girişte iki tane pavillion (köşk) bulunmakta. Mimari açıdan Gaudi’nin kendine has tarzının en iyi örneklerinden biridir.

El Drac (Ejdarha)

Parc Güell’deki bir diğer ünlü heykel de El Drac. Ana girişteki merdivenlerde bulunan El Drac, mozaikten olup Barselona’nın simgelerinden biri. 

20220221_175333

Gaudi Evi Müzesi

Gaudi’nin evi de burada bulunuyor ancak onun girişi için ayrıca tam 5.5€, öğrenci 4.5€ ödemeniz lazım.

20220221_172242

Hipostil Odası

1907’de yapılan Hipostil Odası, Serpentine Bench ve Yunan Tiyatrosu’nun alt kısmıdır. 86 sütündan oluşan bu yer, zamanında pazar yeri olması amacıyla tasarlanmış.

20220221_174736

Portico Çamaşır Odası

Eğimli bir şekilde inşa edilen Portico Çamaşır Odası, denizdeki bir dalga havası verecek şekilde tasarlanmış. Dış taraftaki sütunlar da yukarıdaki yolu sabitlemek için yapılmış. Buranın amaçlarından biri de Parc Güell’i gezerken İspanya’nın kavurucu sıcağından kaçabilmek.

Barselonalılara parkın girişi ücretsizken bizim gibi turistler için giriş ücreti 10€. Buraya tıklayarak biletinizi alabilirsiniz. Park Güell için de biletinizi internetten almanızı öneririm. Çünkü Park Güell hem şehrin üst kısımlarında olduğundan belirli bir yokuş tırmanarak ulaşılıyor hem bilet satılan yer için merdiven tırmanmanız gerekiyor (ana girişte bilet satışı yok) hem de çok popüler bir yer olduğundan bilet sırası özellikle yaz döneminde uzun oluyor. Bilet alınan yeri yazının başındaki YouTube videomdan izleyebilirsiniz.

Park Güell’e Ücretsiz Girilebiliyor mu

Belki sizler de benim gibi farklı bloglarda, Park Güell açılmadan önce sabah erken saatlerde ya da kapandıktan sonra gidince üst kapılarda güvenlikler olmadığından ücretsiz girilebileceğini okumuşsunuzdur. Bu maalesef artık geçerli değil. Gidip denedim ve kapılarda güvenlik vardı. Akşam zaten ışıklar kapatıldığından girilebilse bile bir şey göremezsiniz. Denemek isterseniz sizin tercihiniz ama biz başaramadık. Giriş denememizi izlemek isterseniz yazının başındaki YouTube videoma bakabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Parc Güell giriş biletinizi alabilirsiniz.

La Rambla Caddesi

Katalunya Meydanı ve Marina bölgesi arasındaki La Rambla caddesi, Barselona’nın kalbinin attığı yerlerden. Sağlı sollu restoranlar, kafeler, mağazalarla dolu bir cadde. Gezilecek çoğu yer aslında bu caddenin yanında ya da devamında. Burası çok turistik bir yer olduğundan özellikle hediyelik eşyaların fiyatlarının yüksek olduğunu ve yankesicilere karşı dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Casa Batllo

Joseph Batllo tarafından Gaudi’ye yaptırılan Casa Batllo, mimarisi ve dış cephesiyle Barselona’da en çok dikkat çeken yapılardan bir tanesi. La Rambla’dan Katalunya Meydanı’na çıkıp düz devam ettiğinizde yolun sol tarafında kalıyor. Dalga şeklindeki çatısı ve çatıdaki süslü bacaları dikkat çekiyor. Aşağıda bahsedeceğim yine Gaudi’nin eseri olan Casa Mila ve Güell Sarayı’nda da benzer çatı ve baca tasarımları bulunuyor. Şu anda özel bir firma tarafından müze olarak işletilen Casa Batllo’nun giriş ücreti 35€. Buraya tıklayarak bilet alabilirsiniz. Öğrenciler için 6€ bir indirim olup daha az ya da çok seçenek bulunan farklı tipte biletler de bulunmakta.

Aşağıdaki kısımdan Casa Batllo için giriş biletinizi alabilirsiniz.

Casa Mila (La Perera)

Birçok kişiye göre Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en önemli eseri olan Casa Mila; 1906-1912 yılları arasında, iş insanı Pere Mila’nın isteği üzerine yapılmış. Casa Batllo’dan kuzeybatıya doğru düz devam ettiğinizde 5 dakika sonra sağ tarafınızda kalıyor. İlk başta yerel halk tarafından çok eleştirilip taş ocağı lakabı takılsa da günümüzde Barselona’nın en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Gaudi, binanın dış cephesinde denizde dalgalanan bir yosun havası vermek istemiş. Casa Batllo’da da bahsettiğim gibi burasının da çatısı ve bacaları çok ünlü. Ayrıca Casa Mila’da yaşayan insanlar bulunmakta. Gezilen, turistik bir bina olsa da burası kimilerinin evi. Girişi ücreti ise 25€. Buraya tıklayarak bilet alabilirsiniz. Özellikle turizm sezonunda çok kişi tarafından ziyaret edildiği için biletinizi internetten almanızı öneririm. Orada almak isterseniz çok sıra beklemeniz gerekebilir ya da bilet bulamayabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Casa Mila için giriş biletinizi alabilirsiniz.

Plaça Reial (Reial Meydanı)

Bana göre Barselona’daki en güzel meydan olan Plaça Reial, La Rambla caddesi üzerinde bulunuyor. Mimar Francesc Molina tarafından monarşiyi yüceltmek için yapılan meydan; palmiye ağaçları, restoran ve kafeleri ile çok keyifli bir yer. Meydanda en çok dikkat çeken şey ise üç güzeller çeşmesi ve çeşmenin yanında bulunup Gaudi tarafından tasarlanan sokak lambaları.

Üç Güzeller Çeşmesi

Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum

Barselona denilince çoğumuzun aklına önce futbol takımı geliyordur. Emin benim yaşlarımdaki çoğu kişi FIFA ve PES gibi oyunlarda bu statta bolca maç yapmış ve Messi, Ronaldinho, Iniesta, Xavi gibi efsanelerle goller atmıştır. Oyun yetmez deyip bir de dünya gözüyle görmek isterseniz Nou Camp ve Barcelona FC Müzesi gezisi tam size göre. Katalanların gayriresmi milli takımı diyebileceğimiz Bracelona FC takımının soyunma odaları, sahaya çıkış tünelleri ve basın tribünü gibi yerleri gezebilirsiniz. Giriş ise 28€. Buraya tıklayarak giriş biletinizi alabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Nou Camp Stadyumu turu bileti satın alabilirsiniz.

Barri Gothic (Gothic Quarter)

Gotik semt anlamına gelen Barri Gothic; Barselona’nın eski şehir bölgesi olup, sizlere Orta İtalya’da dolaşıyor hissi veriyor. Sokak aralarında küçük restoranları, barları ve mağazalarıyla burası; dolaşırken kaybolmanız gereken bir yer. Bu bölgedeki en önemli yapı ise hemen aşağıda anlattığım Barselona Katedrali.

Barselona Katedrali

Barri Gothic bölgesindeki Barselona Katedrali, Sagrada Familia’nın gölgesinde kalsa da Barselona’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Önünde genelde sokak müzisyenlerinin olduğu geniş bir meydan bulunan Barselona Katedrali, 15. yüzyılda burada bulunan bir şapelin yerine inşa edilmiş. Yapı, mahzeninde gömülü olan şehrin koruyucu azizi olan Eulalia’ya adanmış. Katedralin çatısına çıkarak Barri Gothic bölgesini izleyebilirsiniz. Ayrıca 14. yüzyıldan kalma manastır avlusu da görülmesi gereken yerlerinden. Girişi ise 9€.

Mercat de La Boqueria

Tarihi 1217’ye kadar dayanan Mercat de La Boqueria, Barselona’nın pazar ve yeme içme yeri. La Rambla caddesi üzerinde bulunuyor. Barselona’nın çoğu iyi restoranlarının malzemelerini buradan aldığı söyleniyor. Ayrıca içeride oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz çok fazla yer bulunmakta.

Plaça de Catalunya (Katalunya Meydanı)

Katalunya Meydanı, önceki kısımlarda bahsettiğimden de tahmin edebileceğiniz üzere şehrin merkezi noktalarından biri. La Rambla caddesinin sonunda bulunan meydan, şehrin eski ve modern kısmının tam ortasında bulunuyor. Meydanda heykeller, anıtlar ve süs havuzları bulunmakta. Ayrıca burası şehrin çoğu toplu taşımasının geçtiği bir yer. 14 ayrı raylı sistem hattı buradan geçmekte. Detayları Barselona Toplu Taşıma yazımızdan okuyabilirsiniz.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella, Barselona’da hava alabileceğiniz en güze parklardan biri.  Kral 5. Felipe tarafından 1714 İspanya Veraset Savaşı sonrasında, kentin güvenliği için inşa ettirilen bir kalenin yerine 1888’de yapılmış. Parkın içinde koşu yolları, süs havuzları ve oturabileceğiniz banklar bulunuyor. Günün yorgunluğunu atmak için yiyecek içecek bir şeyler alıp burada keyifli zaman geçirebilirsiniz. Parkın içinde Font Monumental ve Doğa Tarihi ile Jeoloji Müzesi bulunuyor. Barri Gothic bölgesinin yanında bulunduğundan oradan yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Arc de Triomf

Parc de la Ciutadella’nın yanında bulunan Arc de Triomf, 1888 yılında inşa edilmiş. Parc de la Ciutadella’da düzenlenecek bir serginin giriş kapısı olması için tasarlanmış. Çoğu şehirde olan zafer taklarıyla aynı mimariye sahiptir. Mimar Josep Vilasece tarafından tasarlanan tak, Barselona’nın sergide yer alan milletlere ve vilayetlere duyduğu saygının bir simgesidir.

20220221_184641

Port Vell

La Rambla caddesinin sonunda bulunan Port Vell (eski liman), 1992 Barselona Olimpiyatları için özel olarak tasarlanmış. Şehrin denizle buluştuğu yerlerden biri olup çevresinde mağazalar, restoranlar, sinema ve daha birçok şey bulunmakta. Bu bölgeyi helikopterle ya da yelkenliyle görmek isterseniz buraya tıklayarak turlara göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Barselona’yı helikopter, yelkenli ya da sıcak hava balonuyla keşfedebileceğiniz turlara bakabilirsiniz.

Barceloneta

Barceloneta, Barselona’nın denize girilecek en güzel plajlarının bulunduğu bölge. Sahil şeridi boyunca restoranlar, barlar ve alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Burada denize girecekseniz, plaja değerli eşyalarınızı götürmemenizi öneririm.

Kristof Kolomb Heykeli

Rafael Atché tarafından yapılan Kristof Kolomb Heykeli, 1888 yılındaki Barselona Evrensel Sergisi için yapılmış. La Rambla’nın sonunda, Port Vell bölgesinde bulunan heykelin alt kısmından asansörle seyir platformuna çıkılabilmekte.

20220220_202157

Tibidabo Tepesi

Tibidabo tepesi, Barselona’yı yukarıdan izleyebileceğiniz bir yer. Collserola Dağlarının en yüksek kısmında bulunan tepede, yapımına 1902 yılında başlanan ve inşaatı 60 yıl süren modernist neo gotik tarzdaki Kutsal Yürek Kilisesi ve bir lunapark bulunuyor. Latincede “Tibi babo”, “sana sunuyorum” demektir. Efsaneye göre şeytan, Hz. İsa’yı tepeye çıkarıp muhteşem şehir manzarasını göstererek “sana sunuyorum” demiş. Tepenin ismi bu rivayetten gelmekte. Buraya ulaşım için önce füniküler sonrasında otobüs kullanmalısınız. Merkezden S1 ya da S2 trenine binip peu del funicular istasyonunda inip, fünikülerle yukarı çıkıp, 111 numaralı otobüse binmeniz lazım. Bütün yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Burası biraz şehir dışında olsa da toplu taşıma biletinde zone 1 içinde olduğundan ekstra bir bilet almanız gerekmiyor.

Plaça d’Espanya

Barselona Havalimanı-Şehir Merkezi Ulaşım yazımı okuduysanız havalimanı otobüsünden ineceğiniz yer burası. Önemli birkaç caddenin birleştiği Barselona’nın en büyük meydanlarından biridir. Meydanda en dikkat çeken yapı ise Venedik’teki San Marco Çan Kulesi’inden esinlenilen kulelerdir.

Magic Fountain of Montjuic (Font Magica)

Plaça d’Espanya’nın hemen ilerisinde bulunan Font Magica, Tasarımcı Carles Buigas tarafından 1929’daki Dünya Ticaret Fuarı için yapılmış. 30 parça eşliğinde su gösterisi yapan bu çeşmenin gösteri saatleri dönemsel olarak değişmekte.

Palau Güell (Güell Sarayı)

Güell’in Gaudi’ye yaptırdığı eserlerden bir diğeri de Güell Sarayı. La Rambla caddesi üzerinde bulunan saray, Reial Meydanı ile neredeyse aynı hizada bulunmakta. Gaudi’nin ilk eserlerinden biri olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Güell Sarayı’nın çatısında da Casa Batllo ve Casa Mila’daki Gaudi’ye özgü bacaları görmek mümkün. Sarayın alt katında atlar için ahırlar ve hizmetçiler için yatakhaneler bulunurken asma katta ev sahibi Eusebi Güell ve diğer kişilerin idari ofisleri, çalışma odaları ve kütüphane bulunuyor. Giriş ücreti ise 12€.

Poble Espanyol

Poble Espanyol, Barselona’daki en güzel müzelerden biri. Açık hava müzesi olarak faaliyet gösteren Poble Espanyol, Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından EXPO 1929 için tasarlanmış. İçerideki 116 yapı ile sizlere İspanya’nın farklı kültürlerini ve mimarilerini gösteriyor. İçeride ayrıca restoranlar ve zanaatkarların çalıştığı atölyeler bulunmakta. Sıra beklemeden giriş yapabileceğiniz biletin ücreti 11,20€. Buraya tıklayarak biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca Poble Espanyol’un sitesinde gece gezebileceğiniz daha uygun bilet tipleri de bulunmakta.

Aşağıdaki kısımdan Poble Espanyol’a sıra beklemeden girebileceğiniz bileti alabilirsiniz.

Montjuic

173 metre rakımlı Montjuic, Barselona’daki bir diğer tepe üzerinde bulunan kaledir. 1640 yılında savunma amaçlı yapılmıştır. Yıllarca savaşlarda ağır hasarlar alıp tekrardan inşa edilmiş. Günümüzde de ziyaretçilerinin, doğası ve manzarası ile keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Burayı ziyaretin en güzel yanı da teleferik seyahati. Teleferik bileti almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca kaleye giriş pazar günleri 15.00 sonrası ücretsiz.

Santa Maria del Mar Kilisesi

Santa Maria del Mar Kilisesi, gotik mimarinin en başarılı eserlerinden biri. Kilise, denizcilerin koruyucu azizesine ithafen yapılmış. İçeride 15. yüzyıldan kalma bir gemi bulunmakta. Bu gemi İspanyolların denizcilikteki başarılarını temsil ediyor. Dışı sade olup içi şatafatlı olan bu kilise, Barri Gothic bölgesinde bulunuyor.

Barselona Kaç Günde Gezilir

Bu sorunun cevabı sizin nereleri gezmek istediğiniz ve neler yapacağınıza göre değişecek olsa da benim sizlere tavsiyem Barselona’ya en az 3 gün ayırmanız yönünde. Yukarıdaki gezilecek yerler kısmından gördüğünüz üzere Barselona’da görülecek çok yer var. Belli başlı bazı yerler birbirine yürüme mesafesinde olsa da bazıları merkeze 40 dakika uzaklıkta. Bu sebeple 3 günden kısa bir programda her yeri görme şansınız çok düşük. Ayrıca yaz aylarında gidip denize girmeyi düşünüyorsanız en az 4 gün ayırmanızı öneririm.

Barselona Toplu Taşıma Rehberi / Bilet - Kart Fiyatları

Bu başlığı ayrı bir yazımızda anlattık. Aşağıdaki başlığa tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Barselona’da Konaklama

Barselona’da konaklama için sizlere önerim, bütçenize uygun yer bulabilirseniz kesinlikle merkezde kalmanız. Biz, Hostal River’da kalmıştık. Hemen La Rambla caddesi üzerindeydi ve her yere ulaşımımız çok kolay oldu. İki kişilik ortak tuvalet-duşlu oda için gecelik 32€ ödedik. Temizlik, ısınma, sıcak su ve rahatlık açısından biz çok memnun kaldık. Sahipleri de çok yardımsever insanlardı. Tabii bizim şubat ayında gittiğimizi unutmayın. Yaz döneminde daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak Hostal River’ı inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Barselona Güvenli mi

Bu soruya maalesef ne tam evet ne tam hayır diyebiliyorum. Ama şu konuda emin konuşayım İspanya, hırsızlık konusunda diğer Avrupa ülkelerine göre daha dikkatli olmanız gereken bir ülke. İspanya’nın devlet kurumlarının internet sayfalarında da hırsızlara karşı dikkatli olunması gerektiğiyle ilgili uyarılar var. Bizim başımıza bir şey gelmedi ve kendimizi güvensiz hissettiğimiz bir an olmadı ama hem arkadaşlarımdan hem Barselona’da tanıştıklarımdan hep bir şeylerinin çalınma hikayesini dinledim. Özellikle pasaport ve cep telefonunuza dikkat edin. Örneğin La Rambla caddesi dikkatli olmanız gereken yerlerden biri çünkü özellikle turizm sezonunda çok kalabalık oluyor.

Barselona’ya Ne Zaman / Hangi Mevsimde Gidilir

Barselona, Akdeniz iklimine sahip bir şehir. Yani havası bizim Ege ve Akdeniz bölgesiyle aynı. Bundan dolayı dört mevsim rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Yazının başındaki YouTube videoma da bakarsanız biz 20-25 Şubat arasında Barselona’da olmamıza rağmen güneşli ve çok güzel bir hava vardı.

Barselona'da Musluk Suyu İçiliyor mu

Sorduğumuz iki-üç kişi evet dedi ve bütün seyahatimiz boyunca musluk suyu içtik ancak lezzet olarak çok iyi değildi.

Barselona’ya Giderken Telefonunuza İspanyolca Çeviri İndirin

Bu konuyu da bir başlıkta ele almak istedim çünkü genel olarak İspanya’da çoğu kişi İngilizce bilmiyor. Telefonunuza Google Çeviri gibi çevrimdışı çalışan bir çeviri uygulaması indirmeniz iletişim açısından sizi çok rahatlatacaktır.

Barselona Yemek ve Restoran Önerileri

Bu başlığı ayrı bir yazımızda anlattık. Aşağıdaki başlığa tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

“Barselona Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba, blog yaziniz oldukca bilgilendirici, belirttiyseniz de kacirmis olabilirim Madrid-barselona arasi yuksek hizli tren biletini hangi web sayfasindan almistiniz?

    1. Bileti, İspanya’da demir yollarını işleten firma olan Renfe’nin kendi sitesinden aldım. Madrid videomda tren yolculuğunu da anlattım oradan da izleyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayardan girdiğinizde yazının yanında, telefondan girince en altında bulunan Omio’dan bilet alımlarında geçerli 10€ indirimle de bilet alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir