İçeriğe geç

Barselona Toplu Taşıma Rehberi / Bilet – Kart Fiyatları

Yazan: Cem Sert/

Barselona videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Barselona, toplu taşıma açısından kolay ve ortalama fiyatlı bir şehir. Toplu taşıma kolay desem de aslında çok fazla metro ve tren hattı olduğundan bazen küçük kafa karışıklıkları olabiliyor. Ancak Barselona’nın her yerinde ücretsiz wifi olduğu için yolunuzu kolaylıkla buluyorsunuz. Özellikle yazının sonunda bahsettiğim mobil uygulamayı indirmeyi unutmayın. Bütün seyahatim boyunca mobil uygulama sayesinde kolayca yolumu buldum.

Şimdi toplu taşıma biletleriyle yazımıza başlayalım sonra da toplu taşıma araçlarına geçelim.

Barselona Turist Kartları

Hola Barcelona Travel Card

Toplu taşımayı çok kullanacaksanız bu bilet tam size göre. Hem uygun fiyatlı hem toplu taşımaya sınırsız biniş hakkı tanıyor. 48 saatlik bilet 16.40€, 72 saatlik bilet 23.80€, 96 saatlik bilet 31€, 120 saatlik bilet ise 38.20€. Ben gittiğimde bu biletten haberdar değildim ve biletin satışı TMB otomatlarında yoktu. Bu sebeple internetten almanızı öneririm. Aşağıdaki kısımdan kartınızı alabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Barcelona Card

Barselona Card, müze gezecekler için önereceğim bilet çeşidi. Sınırsız toplu taşıma kullanma hakkının yanında 25’ten fazla müzeye ve bazı flamenko gösterilerine girişte indirim ya da ücretsiz giriş hakkı sağlıyor. Çok yerde indirim ya da ücretsiz giriş sağladığı için hepsini buraya teker teker yazmayacağım ama birkaç örnek vermek gerekirse Casa Battlo ve Casa Milla’ya girişte %50’ye varan indirim, Picasso müzesine ücretsiz giriş gibi avantajları var. Barselona Gezi Rehberi yazımı okuyup gezmeyi düşündüğünüz ücretli yerlere karar verdikten sonra bu biletin sizin için avantajlı olup olmadığına bakmayı unutmayın. Barcelona Card’ın 3 günlük ücreti 48€, 4 günlük ücreti 58€, 5 günlük ücreti ise 63€. Aşağıdaki kısımdan kartınızı alabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Barcelona Express Card

Barcelona Express Card da toplu taşımayı sınırsız kullanmanın yanında 100’den fazla yere girişte indirim sağlayan bir bilet. Barcelona Card’tan çok az farkı var diyebiliriz. O da müze ve kültürel mekanların yanında gece kulübü, eğlence tesisi, mağaza ve restoran gibi yerlerde indirim sağlaması. 2 günlük bilet ücreti ise 22€. Bilet satın almak ve nerelerde ne kadar indirim sağladığına bakmak için buraya tıklayın.

Powered by GetYourGuide

Barselona Toplu Taşıma Bilet/Kart Ücretleri

Öncelikle Barselona’da toplu taşımayı TMB firması işletiyor ve 24 çeşit toplu taşıma bileti var. Burada bunların hepsini açıklarsam yazı bitmez. Bu sebeple kendi kullandığım biletleri ve kullanma ihtimaliniz olan biletleri anlatacağım. Aşağıda yazdığım bilet fiyatlarının zone 1’de geçerli olduğunu unutmayın. Zaten gezilecek yerlerin hepsi zone 1 içinde kalıyor. Ayrıca Barselona’daki otobüslerde temassız kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz ancak bilet almaya kıyasla daha pahalıya geliyor. Bütün bilet tiplerini görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 • Tek Kullanımlık Bilet: Barselona’da maalesef saatlik geçerli toplu taşıma bileti yok. Tek kullanımlık biletin fiyatı 2,40€.
 • T-Causal: Başka blogları baktıysanız T-10 diye bir biletten bahsettiklerini okumuşsunuzdur. T-10 diye bir bilet artık yok çünkü ismi T-Causal olarak değiştirildi. Tek kişi kullanabildiğiniz T-Causal, size 10 biniş hakkı veriyor ve toplu taşıma araçları arasında 75 dakika ücretsiz aktarma hakkı veriyor. Barselona seyahatimde ben de bu bileti kullandım ve fiyatı 11,35€.
 • T-Familiar: Bu bilet ”10 kez toplu taşımaya binmem” diyenler için ideal. T-Familiar çok kişi kullanabileceğiniz bir bilet ve 8 biniş hakkı veriyor. Yani 8 kişiyseniz herkese 1 biniş hakkı veriyor. Toplu taşıma araçlarında 75 dakika ücretsiz aktarma hakkı tanıyan T-Familiar’ın fiyatı ise 10€.
 • T-Usual: T-Usual aylık sınırsız toplu taşıma hakkı tanıyan bilet. Barselona’da uzun süreli konaklayacaklar için en avantajlı biletlerden biri. Bu bileti alırken pasaport numaranızı yazmanız gerekiyor çünkü kartın üstüne bu numara basılıyor. Fiyatı ise 40€.
 • T-Grup: T-Grup bileti, T-Familiar’ın daha çok biniş hakkı tanıyan şekli diyebiliriz. Çok kişi kullanabileceğiniz bu bilet ilk kullanımdan itibaren 30 gün içinde 70 kez toplu taşıma kullanma hakkı veriyor ve T-Familiar ile aynı aktarma kuralları geçerli. Fiyatı ise 79,45€.
 • T-Jove: T-Jove, Barselona’nın gençler için olan kartı. 25 yaş altı kişiler için 90 gün boyunca sınırsız toplu taşıma hakkı tanıyor. Fiyatı ise 80€.

Barselona Toplu Taşıma Araçları

Metro

Toplu taşıma araçlarına metroyla başlıyorum çünkü Barselona’nın her yerine metro gidiyor. Şehirde 11 tane metro hattı bulunuyor. Metro hatları L harfi ile kodlanmış. L1, L2, L3, L4, L5, L9, L10 ve L11 metro hatlarını TMB işletirken; L6, L7, L8 hatlarını FCG işletiyor. Bu iki firmanın işlettiği metrolar arasında aktarma yapacağınızda tekrardan bilet turnikesinden geçiyorsunuz. Ayrıca metrolar arası aktarma yaparken bazen uzun yollar yürümeniz gerekebiliyor. Şu an hangi hatlardı hatırlamıyorum ama 2 hat arasında, yerin altında 7-8 dakika yürüdüğümüz oldu. Metro; pazartesi-perşembe arası ve pazar günü 05.00’dan gece yarısına kadar çalışıyor, cumartesi ise 24 saat kesintisiz çalışıyor. Cuma günü son sefer saati ise 02.00.

Belediye Otobüsleri

Barselona’da 200’den fazla otobüs hattı bulunuyor. Otobüslerde şoförün yanındaki otomat, temassız kredi kartı ile ödeme yapmak için. Yukarıda bahsettiğim kartlardan aldıysanız, hemen şoförün arkasındaki koltukların hizasına denk gelen otomatlara kartınızı her binişte okutmanız lazım. Bileti ters sokunca geçersiz biletmiş gibi ötüyor, korkmanıza gerek yok. Ayrıca başıma gelen bir olayı da anlatmak istiyorum. T-Causal kullanırken 10 biniş hakkımın bittiğini biliyordum ancak aktarma hakkım var sanıyordum. Kartı okuttuğumda alet biniş hakkım olmadığı uyarısını verdi ve şoförle konuştuğumda bir şey olmaz geç dedi. Yani şoför kart basmadan binmeme izin verdi.  

Tramvay

Barselona’da ana ulaşım araçları metro ve otobüs olduğu için tramvay sayısı çok az. Şehirde 6 tramvay hattı bulunuyor. Tramvaylar da T1, T2 şeklinde kodlanmış. Ben seyahatimde hiç tramvay kullanmadım. Tramvaylar sabah 5’ten gece yarısına kadar çalışıyor.

TMB Mobil Uygulaması

Barselona toplu taşımasında yolunuzu bulmanız için size TMB mobil uygulamasını önereceğim. TBM Barselona’da toplu taşımayı işleten firma. Uygulama gerçekten çok iyi çalışıyor ve kolay bir arayüzü var. Ancak internetsiz çalışmıyor. Barslona’nın ana caddelerinde wifi olsa da internet almak isterseniz size uygun fiyatlı bir önerim var. Buraya tıklayarak e-sim teknolojisini anlattığım yazıma ulaşıp nasıl 1,5$’a 1GB internet alabileceğinizi okuyabilirsiniz.

Buraya tıklayark Google Play’den uygulamayı indirebilirsiniz.

Buraya tıklayarak App Store’dan uygulamayı indirebilirsinz.

Barselona hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Barselona’daki etkinliklere bakabilirsiniz

“Barselona Toplu Taşıma Rehberi / Bilet – Kart Fiyatları” hakkında 7 yorum

 1. Gercekten cok basarılı bizim gibi orta yaş gurubu barselonayı gezmek isteyenler icin harika anlatmışsınız onumuzdeki ay sizinle gezecegiz bu şehri .Cok tesekkur ederiz

 2. Merhaba bahsettiğiniz kartılardan birini internetten alırsak nasıl oluyor qr ile mi giriş yapıyoruz müze ya da toplu ulaşım araçlarına şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kartlar hakkında detaylı bilgiler satın alabileceğiniz sayfanın açıklama kısmında yazıyor. Genelde kartı havalimanı ya da tren istasyonu gibi yerlerden teslim alıyorsunuz.

 3. Selamlar anlatımınız çok açıklayıcı🙏. Bu kartların çocuklar için kullanımına dair bilginiz var mı eşim ve 8 yaşındaki kızım ile gideceğim de

  1. Merhaba. Maalesef kızınız için de yetişkin gibi kart almanız lazım. Barselona’da sadece Barselona’da ikamet eden özel kart çıkarmış 16 yaş altı çocuklar toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir