İçeriğe geç

Barselona Yemek ve Restoran Önerileri

Yazan: Cem SERT/

Barselona videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Barselona, Akdeniz ve İspanyol mutfağını deneyimleyebileceğiniz en dolu şehirlerden biri. Kalabalık nüfusuna ve her yıl çektiği milyonlarca turiste hizmet etmek için çok sayıda restoran var. Bu yazıda, sizlere deneyimlediğim iki İspanyol yemeğini ve bunları uygun fiyatlara yiyebileceğiniz restoranları anlatacağım. Sizler kendi damak zevkiniz ve bütçenize göre Tripadvisor üzerinden de araştırma yapabilirsiniz. Önce yediğim yemeklere sonrasında da restoranlara geçelim.

Yemek Önerileri

Paella

Paella, İspanyolların en ünlü kültürel yemeklerinden biri. İspanyollar, Paella’yı Valensiya’nın yemeği olarak görse de İspanyol mutfağının en önemli yemeklerinden biri konumunda. En basit şekliyle paellaya deniz ürünlü pilav diyebiliriz. Pilav desem de bizim mutfağımızdaki pilav gibi düşünmeyin, daha farklı bir şekilde pişiriliyor. Bir kızartma tavasında servis edilen paellada jumbo karides, çimçim, midye, kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünleri bulunuyor. Eğer benim gibi deniz ürünü çok seven biriyseniz paellayı sevmeme şansınız yok.

Tapas

Tapas için aslında yemek demek çok doğru değil. Tapas, İspanyolların bira eşliğinde yedikleri ekmek arası atıştırmalıklara deniyor. Tapasın çok farklı şekilleri var. Kimisi deniz ürünlü, kimisi peynirli, kimisi de etli oluyor. Tapasın boyutları ve fiyatları her yerde farklılıklar göstermekte. Sizlere aşağıda bahsettiğim yer ise tapas konusunda en iyi fiyat performansı sunan yerlerden biri. Fiyatlar uygun olduğu için seyahatimizde her gün tapas bira yaptık.

Restoran Önerileri

Colom

Colom, Barri Gotik bölgesinde oldukça başarılı bir restoran. Gittiğimizde önünde sıra vardı ve 15 dakikaya yakın masa boşalmasını bekledik. Biz burada paella yedik. Menüsünde tapaslar da var ama tapas için aşağıda yazdığım yeri öneriyorum. Colom, Tripadvisor’da baktığım restoranlar arasında en ucuz paella yiyebileceğimiz yerdi. Sipariş verdiğinizde en az iki kişilik paella geliyor ve menüde yazan 9,5€ fiyat kişi başı fiyat. Yani gelen 2 kişilik paella için toplam 19€ ödeyeceksiniz. Paellası gerçekten çok lezzetliydi. Ortam, lezzet ve hizmet olarak biz çok memnun kaldık. Yazının kapak fotoğrafı da Colom’da yediğimiz paella.

100 Montaditos

100 Montaditos, tüm İspanya’da bulunan bir zincir tapasçı. İsmindeki 100, menüsünde bulunan 100 ayrı tapası temsil ediyor. Tapasları ilk başta küçük görünse de 2-3 tane yediğinizde doyuruyor. Menüdeki fiyatlar ise 1-2€ arasında değişiyor. Genelde bizim yediklerimiz 1,25€ civarıydı ama çarşamba ve pazar günleri burada kampanya var ve tüm tapasların fiyatı 1€ oluyor. İçecek olarak da farklı seçenekler var. Heineken bira, Latino isimli şarap bazlı bir içecek, Cruzcampo isimli limonlu bira en çok tercih edilen içecekler. Bunların fiyatları da 1,5€. Ancak bazı 100 Montaditoslar’da içeceklere 2€ ödediğimiz de oldu. Yani 100 Montaditos’a özellikle çarşamba ve pazar günleri gittiğinizde 5€’ya biranızla tapasınızla doyasıya bir ziyafet çekebilirsiniz. Sizlere somonlu, sarımsak soslu etli ve çedarlı etli tapasları öneririm. Ayrıca kampanyalı günlerde patates kızartması, tavuk topları gibi atıştırmalıklar da 1€. Tapas başlığı altındaki fotoğraf da 100 Montaditos’ta yediklerimiz.

Flamenco Eşliğinde Bir Şeyler İçmek

Barselona’ya gitmişken, İspanyolların ünlü flamenco gösterisi eşliğinde bir şeyler içmek isterseniz aşağıdaki kısımdan rezervasyon yapabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Barselona hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Barselona’daki etkinliklere bakabilirsiniz

“Barselona Yemek ve Restoran Önerileri” hakkında 4 yorum

Yorumlar kapalı.