İçeriğe geç

Barselona Havalimanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Yazan: Cem Sert/

Barselona videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Barcelona El Prat Havalimanı, Barselona’nın üç havalimanından en büyüğü olup uçuşların büyük bir kısmı buraya yapılıyor. Türkiye’den yapılan uçuşların ise hepsi bu havalimanına yapılmakta ve Barcelona El Plat Havalimanı Avrupa’nın yoğun trafiğe sahip meydanlarından biri.

Ulaşım seçeneklerine geçmeden önce havalimanı hakkında biraz daha bilgi vermem gerekirse Barcelona El Plat Havalimanı şehre 17 km uzaklıkta ve iki terminalden oluşuyor. Bu iki terminal arasında sürekli ring otobüsleri çalışmakta. Türk Hava Yolları’yla uçuyorsanız birinci terminali, Pegasus Havayolları’yla uçuyorsanız ikinci terminali kullanacaksınız.

Şimdi şehir merkezine ulaşım şekillerine geçelim.

Belediye Otobüsü

Biz de seyahatimizde havalimanı-şehir merkezi arasındaki ulaşımımızı en ucuz yol olan belediye otobüsüyle yaptık. 46 numaralı otobüs 1. ve 2. terminallere uğradıktan sonra Barselona Gezi Rehberi yazımda da bahsettiğim Plaça d’Espanya’ya gidiyor ve yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. 46 numaralı otobüsün çalışma saatleri değişiklik gösterse de şu an için 05.28-01.06 saatleri arasında çalışıyor diyebiliriz. Sefer sıklığı da ortalama 20-25 dakikada bir. Fiyata gelecek olursak aslında tam bir fiyat söylemek doğru değil çünkü bu otobüse şehir içinde kullanacağınız normal toplu taşıma biletiyle binebiliyorsunuz. Hangi biletin sizin için daha avantajlı olduğuna bakmak için Barselona Toplu Taşıma yazıma bakabilirsiniz. Tek binişlik biletle otobüse binecekseniz onun ücreti 2,40€. Otobüslerde temassız kredi kartıyla da ödeme yapabiliyorsunuz.

Gece Otobüsleri N17 ve N18

46 numaralı otobüsün çalışmadığı saatlerde ise aynı güzergahta N17 ve N18 hatları çalışıyor. Bu iki otobüs arasındaki tek fark N17 terminal 2’ye uğramıyorken N18 her iki terminale de uğruyor.

Aerobus

Aerobus, şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir diğer otobüs. Aerobus’un A1 ve A2 olarak iki ayrı hattı var. Aralarındaki tek fark A1 1. terminale, A2 2. terminale gidiyor. Şehir merkezinde ise Katalunya Meydanı’na gidiyorlar. Bilet fiyatları ise tek yön 5,90€, gidiş dönüş 10,20€. Buraya tıklayarak Aerobus’un sitesi üzerinden, havalimanındaki otomatlardan ve şoförden bilet alabilirsiniz.

Metro

Barselona’da metro gitmeyen yer neredeyse yok. Havalimanından da L9 metrosu geçiyor. Ancak havalimanından metroyu kullanacağınız zaman normal toplu taşıma biletlerinin büyük bir kısmı geçmiyor. Yani metroyla gitmek için ayrı bir bilet almanız lazım. Onun ücreti de 5,15€. L9 metrosunu normal biletle kullanabiliyorsunuz ancak havalimanı durakları için dediğim bileti almalısınız.

Özel transfer

Barselona Havalimanı’ndan şehir merkezine, yolcuları özel araçla götüren birçok firma var. Buraya tıklayarak ve aşağıda gördüğünüz seçeneklerden özel transferleri inceleyip araç ve şoför tutabilirsiniz.

Taksi

Taksi ile şehir merkezine yolculuk 25-30 dakika civarında sürüyor ve fiyatlar sizin gideceğiniz yere göre değişse de ortalama 25-30€ civarı diyebiliriz. Siz yine de fiyat tarifesine bakıp Uber ya da Free Now (My Taxi) gibi uygulamalardan fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın.

Barselona Havalimanı’nda Toplu Taşıma Bileti Nereden Alabilirim?

Birçoğunuzun 46 numaralı otobüse normal toplu taşıma biletiyle binebileceğinizi okuduğunda bu soruyu sorduğunu tahmin edebiliyorum. Öncelikle ben terminal 2’yi kullandığım için bu soruyu ona göre cevaplıyorum ancak terminal 1’den uçuyorsanız da aynı şekilde bilet alabilirsiniz. Biz, biletimiz havalimanındaki metro istasyonundan aldık çünkü terminal 2’nin hiçbir yerinde bilet otomatı bulamadık. Bilet alışımızı izlemek ve gittiğimiz yolu görmek isterseniz yazının başındaki YouTube videoma bakabilirsiniz.

Havalimanı metro istasyonundaki bilet otomatları

Barselona hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki kısımdan Barselona’daki etkinliklere bakabilirsiniz

“Barselona Havalimanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir