İçeriğe geç

Budapeşte Toplu Taşıma Rehberi / Bilet-Kart Ücretleri

Yazan: Cem Sert/

Budapeşte, toplu taşıması ucuz ve kolay olan şehirlerden biri. Ancak Budapeşte, örneğin Amsterdam gibi toplu taşıması tek bir merkezden dağılan bir şehir diyemeyiz. Spesifik yerlerin ulaşım yollarını Budapeşte Gezi Rehberi yazımızda değindik ancak kaldığınız bölgeden, gideceğiniz yerlere ulaşımı sonraki cümledeki linklerden göz atmanızı öneririm. https://bkk.hu/en/ sitesinden yol planlaması yapabilir, https://futar.bkk.hu/ linkindeki haritadan da hem yol planlaması yapabilir hem de nerelerde durak olup hangi hatların geçtiğine bakabilirsiniz. Özellikle ikinci linkteki harita oldukça detaylı. Canlı olarak otobüs ve tramvayların da konumu görünmekte. Mobil uygulamasını indirmeniz, gezinizde ulaşım konusunu oldukça kolaylaştıracaktır.

BKK (Budapeşte Toplu Taşıma Firması) Android uygulaması için TIKLAYINIZ

BKK İOS uygulaması için TIKLAYINIZ

Bilet tiplerine ve fiyatlarına geldiğimizde ise diğer şehirlere kıyasla Budapeşte oldukça uygun kalmakta. Neredeyse her durakta bilet alabileceğiniz otomatlar bulunmakta. Otomatlarda hem nakit hem kredi kartı geçiyor. Biz otomatta tarihler görünce biletin bitiş gününü seçiyoruz sanmıştık ama aslında biletin başlayacağı tarihi seçiyormuşuz. Günlük bilet alacaksanız buna dikkat edin. Toplu taşıma kullanacağınızda biletinizi okutmayı unutmayın. Budapeşte’de kontrole denk gelmemiş olsam da diğer şehirlerde denk geldiğim kontrollerde, başkalarına kesilen oldukça tuzlu cezalar gözümü oldukça korkuttu. ‘’Ne de olsa Avrupalılar kontrol etmiyor’’ diyerek biletsiz toplu taşıma kullanmayın, Floransa’da yanımda oturan gençlere 64€ ceza yazmışlardı, bu da küçük bir dipnot olsun.

Bilet Otomatı

Bilet Fiyatları

Bilet fiyatları ise tek kullanımlık ve günlük bilet tiplerine göre değişmekte. Günlük bilet (24 saatlik) 1650 HUF, 72 saatlik bilet 4150 HUF, tek kullanımlık bilet 350 HUF. Budapeşte’nin toplu taşıma bileti konusundaki en güzel yanlarından biri ise grup biletidir. 3300 HUF fiyatındaki 24 saatlik grup bileti ile 5 kişiye kadar toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Günlük tipteki biletlerden aldığınızda biletler, otomattan aldığınız saatten itibaren 24-72 saat geçerlidir. Biletlerin üzerinde de geçerli olduğu gün ve saat dilimi yazmaktadır. Diğer bilet tipleri ve güncel fiyatları https://bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/ linkinden kontrol edebilirsiniz.

24 Saat Geçerli Bilet
Tek Kullanımlık Bilet

Tren İstasyonları

Budapeşte’nin üç tane büyük tren istasyonu var.:

1. Keleti Pu İstasyonu: Şehrin doğusundaki uluslararası tren istasyonudur.

2. Nyugati Pu İstasyonu: Şehrin batısındaki iç hat tren istasyonudur. Budapeşte Gezi Rehberi yazımızın konaklama kısmında bahsettiğimiz evin yanında bulunan istasyon.

3. Deli Pu: Şehrin güneyindeki üçüncü tren istasyonudur.

Keleti Pu
Nyugati Pu
Deli Pu

Metro Hatları

Budapeşte, dört ayrı metro hattına sahiptir. Bunlar 1, 2, 3, 4 olarak numaralandırılmış ve farklı renklendirilmiştir.

Metro 1 (Sarı): Vörosmarty Ter – Mexioi Ut

Metro 2 (Kırmızı): Deli Palyaudvar (Buda tarafı) – Örs vezir tere (Peşte tarafı)

Metro 3 (Mavi): Kobanya Kispet (Havalimanı otobüsü transfer durağı) – Leherter (Nyugati istasyonunun önünden geçen metrodur)

Metro 4 (Yeşil): Keleti Palyaudvar – Keleiföld

Tramvaylar

Budapeşte, birçok Avrupa şehri gibi çokça tramvay hattına sahip. Bizler aşağıda güzel manzaralar izleyebileceğiniz, truistik rotalardaki tramvaylardan bahsedeceğiz.

Tram 2: Budapeşte’nin en meşhur tramvay hattıdır. Peşte tarafında, Tuna nehri kıyısında giden nostaljik tramvaydır. Budapeşte Gezi Rehberi yazımızın Gezilecek Yerler kısmında bahsettiğimiz Parlamento Binası, Büyük Market ve Aziz Stephan Bazilikası’nın yanından geçmektedir. 

Tram 4: Başlangıç ve bitiş istasyonları Buda’da olsa da Peşte tarafına da geçerek yay çizmektedir. Tuna üzerinden tramvayla geçip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Tram 6: 4 numaraya benzer bir güzergaha sahiptir.

Tram 19: Tram 2’nin Buda tarafındaki şeklidir. Tuna nehri kıyısından Buda tarafında gitmektedir.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak diğer Budapeşte yazılarımıza ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir