İçeriğe geç

Budapeşte Yemek, Restoran ve Ruin Bar Önerileri

Yazan: Cem SERT/

Budapeşte, yemek çeşitleri ve restoranları konusunda oldukça zengin bir başkent. Macaristan toprakları uzun süre Osmanlı hakimiyetinde olduğundan da mutfakları bizlerin damak zevkine oldukça uygun. Şimdi de Budapeşte’de tatmanız gereken lezzetlere ve uğramanız gereken restoranlara geçelim.

Yemek ve İçki Önerileri

Macar Gulaş

Birinci lezzetimiz tabii ki Macar Gulaş. Bir et yemeği olan Macar Gulaş, bizim damak zevkimize oldukça uyan bir tat. Bir Osmanlı yemeği olan gulaşın, Türkçedeki karşılığının kul aşı olup, bir yeniçeri yemeği olduğu da söylenir. Çok farklı tarzlarda yapılmış hallerini tatmış olsam da sizlere aşağıda önerdiğim restorandaki şekliyle anlatmam gerekirse, genelde kuzu incik ve haşlanmış patatesin meşhur Macar kırmızı toz biberiyle birlikte servis edildiği yarı yemek yarı çorba kıvamındaki oldukça lezzetli yemektir.

Langos

İkinci lezzet ise bir sokak fast foodu diyebileceğimiz langostur. Üzerinde peynir eritilip, çeşitli malzeme ve soslarla servis edilen bir hamur işi diyebiliriz. Ben; peynir, sarımsak sosu, soğan ve pastırma dilimleri ile langosumu süslemiştim. Muhteşem bir lezzetti. Türkiye’ye de döndükten sonra, uzun süre dilimizden düşmemişti.

Trdelnik (Makara Tatlısı)

Diğer bir sokak lezzeti ise Prag ve Budapeşte’de çok meşhur olan; makara tatlısı, Kürtöskalacs ve Trdelnik denen sokak tatlısı. Neredeyse her sokak başında, bu tatlıyı satan küçük büfeler var. 10 metre önceden kokusuyla sizi kendisine çekmeye başlıyor. Sade, vanilyalı, karamelli ve çikolatalı gibi birçok çeşidi bulunuyor. Kimi büfede, içine Nutella gibi çikolatalar da döküyorlar. Budapeşte’ye kadar gitmişken denemeden dönmeyin derim.

Palinka

Misafirlikte, cenazede ve düğünlerde de ikram edilen geleneksel bir Macar içkisidir. Macar gençleri arasında da oldukça popülerdir. Shot olarak tüketilen palinkayı marketlerde bulabilirsiniz ve alkol oranı farklılıklar göstermektedir. Ev yapımı olanlarında %50 üzeri alkol oranı olabildiğinden fazla kaçırıldığı zaman üzebilecek bir içki. Erik, kaysı, elma, armut ve kiraz aromalı çeşitleri en çok tüketilenlerdir. 

Restoran Önerileri

For Sale Pub

Büyük Market’in bulunduğu cadde üzerinde, yolun karşısında oldukça popüler, çok tavsiye edilen bir pub.  Bütün masalar dolu olduğundan içeri girebilmek için bir süre kapıda sıra beklemiştik. Gelen müşterilerin yazdığı binlerce notun asılı olduğu duvarlarıyla farklı bir konsepti var. Macar gulaş yemek için kesinlikle gitmeniz gereken yerdir. Macar gulaşları çok lezzetli ve fiyatı çok uygun. Bir porsiyon söylediğinizde, sıcak bir tencereyle geliyor ve tabaklara ayırmayı siz yapıyorsunuz. Biz, bir porsiyonu ile 3 kişi doymuştuk. Ayrıca makarna, başka et ve tavuk yemekleri gibi geniş bir menüye sahipler. Buranın bir özelliği de masaya gelen fıstıklardır. Oturduğunuz sürece masaya yiyemeyeceğiniz kadar ikram fıstık gelmekte ve bu fıstıkların kabuklarını yere atıyorsunuz. İlk başta ‘’yere atılır mı’’ diye düşünerek çöpleri masada toplasak da garsonun masadaki fıstık çöplerini yere atmasından sonra gerçekten öyle yapıldığını anladık.

Langosh (Zrinyi)

Aziz Stephan Bazilikası’na çıkan yol üzerinde, Bazilika’ya doğru yürürken solda kalan küçük yerdir. İçeride oturabileceğiniz, duvar kenarında tezgah şeklinde masalar var ama az yer olduğundan oturabilmek zor oluyor. Biz şansımıza yer bulabilmiştik ancak genel konsept zaten take away şeklinde. Langosunuzun üstünü süsleyebileceğiniz çokça çeşit malzeme bulunmakta ve şu an bu yazıyı yazarken bile (saat 04.20am) çok canım çekti.

Ruin Barlar

Budapeşte, gece hayatıyla Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri. Sabahlara kadar devam eden eğlencelere ve partilere katılmak için bile binlerce kişi buraya geliyor, hatta turlar düzenleniyor. Bunda tabii ki Budapeşte’ye özgü Ruin Bar konseptinin etkisi çok büyük.

Ruin, harabe yıkıntı anlamına geliyor. Yıllarca süren savaşlar ve sosyalizmin baskından kurtulan Macar gençleri, sanata eğlenceye o kadar susamışlar ki kısıtlı imkanlarla bu konsepti yaratmışlar. Terk edilmiş, yıkık dökük binaları sağdan soldan topladıkları objelerle son derece yaratıcı bir şekilde dekore edip, eğlence mekanı şekline dönüştürmüşler. Bu barlar halk ve turistler tarafından çok tutulunca da böyle bir furya alıp başını gitmiş. Son derece samimi, rengarenk ve yaratıcılıklarına hayran kaldığınız bu mekanlara gündüzleri kahve, tatlı ve arkadaşlarla muhabbet için gidilirken akşamları içki ve müzik için gidilmektedir.

Ruin barlar, genelde Yahudi mahallesi olan Budapeşte’nin yedinci bölgesinde bulunuyor. Ruin barların en meşhurları: Szimpla Kert ve Instant barlarıdır. Szimpla Kert, ruin barlardan ilk yapılanlarından biri. Biz, gezimizde Szimpla Kert’i ziyaret etmiştik. Dekorasyonu hiç alışık olmadığımız bir şekilde ve ilgi çekiciydi. Gittiğimiz saatlerde çalan müzikler bize çok hitap etmediğinden kısa bir süre kalsak da Budapeşte’ye gidilmişken ruin bar görmeden dönmek olmazdı. Ayrıca Doboz ve Fogas Haz da ünlü ruin barlardandır. Özellikle -gitmemiş olsak da- Doboz’un bahçe fotoğrafları oldukça etkileyici. Yukarıda bahsettiğim For Sale Pub da biraz ruin havasına sahip olsa da restoran-pub olarak çalıştığından asıl bilinen ruin barlardan farklı ve ruin bar demek de çok doğru değil düşüncesindeyiz.

Diğer Budapeşte yazılarımız:

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir