İçeriğe geç

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Başlıklar

Yazan: Cem Sert/

Budapeşte Havalimanı (BUD); Budapeşte’nin tek havalimanıdır ve havalimanından şehir merkezine ulaşım hem fiyat yönünden ucuz hem de kısa sürmekte. Diğer büyük Avrupa başkentlerine kıyasla şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. Şimdi bu yolları anlatmaya başlayalım. 

Ayrıca Budapeşte Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler yazımız için TIKLAYINIZ.

Otobüsler

Havalimanından şehir merkezine gidebileceğiniz 100E ve 200E numaralı iki otobüs bulunmakta. 100E numaralı otobüs, gelen yolcu katındaki iki terminal arasında bulunan BKK durağından kalkarken; 200E numaralı otobüsün durağı, terminal 2’nin hemen dışında bulunuyor. Biz gittiğimizde 200E numaralı otobüsü kullanmıştık ve 100E’ye ne gidişte ne dönüşte denk gelmemiştik. 100E otobüsü, havalimanından direkt şehir merkezine gittiği için 200E’ye göre daha kolay ve hızlı bir ulaşım sağlıyor ancak bu hat şu anda kullanım dışı. Budapeşte Toplu Taşıma Rehberi yazımızda, linkleri bulunan Budapeşte Toplu Taşıma haritalarına 100E yazarak gideceğiniz zaman hattın kullanımda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Şimdi de bizim gittiğimiz zaman kullandığımız 200E otobüsünün rotasından ve aktarma yaparken dikkat etmeniz gereken iki konudan bahsedelim. 200E ile şehir merkezine ulaşmak için bir aktarma yapmanız lazım. Otobüse bindikten sonra otobüsün son durağı olan Kobanya-Kispest durağında inip M3 metrosuyla şehir merkezine geçilmektedir.

Dikkat etmeniz gereken konulardan birincisi: Bu otobüslerde Budapeşte’de kullanacağınız toplu taşıma biletleri geçmiyor. Yani bu otobüslerin kendi ayrı bileti var ve ücreti kişi başı 900 HUF. Bu bileti havalimanından alabilirsiniz. Metroya geçmek içinse Kobanya Kispet durağındaki otomattan, şehir içinde kullanacağınız toplu taşıma biletini almalısınız.

100E - 200E otobüslerinin bileti

Dikkat etmeniz gereken ikinci konu ise: Pazar günü metronun çalışmıyor olup, aynı rotada otobüs çalışıyor olması. Biz pazar günü Budapeşte’ye inip Kobanya-Kispest’e geldiğimizde, metronun kepenklerinin kapalı olduğunu görünce ilk başta ne yapacağımızı bilememiştik. Sonrasında birinin de yardımıyla, üzerinde M3 yazan ve metro hattı boyunca çalışan otobüs olduğunu öğrenip, şehir merkezine otobüs ile geçmiştik.

Taksi

Aslında taksi için şehri merkezine gidiş için fiyattan başka yazabileceğim pek bir şey yok. Havalimanı – Şehir Merkezi arasında taksiler genelde 8045 HUF (26€) istiyor. Havalimanının şehre uzak olduğu şehirlerde duruma göre taksi daha avantajlı olabilmekte ancak Budapeşte’de havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için otobüsle ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki harita ile booking.com üzerinden otel arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir