İçeriğe geç

Kopenhag Toplu Taşıma Rehberi / Şehir İçi Ulaşım

Yazan: Arzu Sert/

Gitmeden önce şehir içi ulaşım ve biletleri çalışırken herhalde beni en zorlayan şehir Kopenhag oldu. Ama gittikten sonra da ulaşımı en kolay hallettiğimiz şehir yine Kopenhag idi. Ulaşım ağı gerçekten müthiş. 24 saat metro, otobüs ve trenler çalışıyor ve hepsinin birbiriyle bağlantısı var. Merkezde konaklarsanız ve yürümeyi de seviyorsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Biz merkezin biraz dışında konakladığımız için bütün toplu taşıma seçeneklerini kullandık ve hiç sıkıntı yaşamadık.

Kopenhag’da en çok tercih edilen ulaşım aracı olarak birinci sırada bisiklet geliyor. Neredeyse tüm halk araba yerine iki tekerleği tercih ediyor ve şehirde arabadan çok bisiklet görüyorsunuz.  Bisikletlere ayrılmış şeritler falan yok, direkt kendi yolları var. Genç, yaşlı, çoluk çocuk hatta takım elbiseli beyler, topuklu ayakkabılı hanımlar hep bisikletle ulaşım sağlıyor. İsterseniz siz de şehri iki tekerlek üzerinde keşfedebilirsiniz. Bisiklet kiralamak için birçok dükkan ve yerel web sitesi var. Ayrıca Avrupa’da altmışa yakın şehirde kullanılabilen Donkey Republic mobil uygulamasıyla saatlik veya günlük kiralama yapabilirsiniz. Fiyatlar günlük 50-100 DKK arasında değişiyor.

Kopenhag Toplu Taşıma Bölgeleri (Zone)

Kopenhag şehir içi ulaşımı çok gelişmiş olsa da biletleme sistemi oldukça kafa karıştırıcı. Kendileri de zaten bu konuda zorlandıklarını söylüyorlar. Şehir 1’den 9’a kadar bölgelere ayrılmış. Sonra bu bölgeler kendi içlerinde de tekrar ayrılıp 97 ayrı bölge olmuş. Neyse ki bu 97 bölge sadece aylık geçiş ücretlerini belirlemek için kullanılıyormuş. Bizi ilgilendiren sadece 9 renkli bölge halkası çünkü ücreti belirleyen bunlar. Biletleme, hedefinize ulaşana kadar geçtiğiniz bölge sayısına göre yapılıyor. Aşağıda bölge haritasını görüyorsunuz.

Haritadan örnekleyecek olursak, Kopenhag Havalimanı’ndan şehir merkezine gidiş 3 bölgeyi kapsar. Bölgeler beyaz çizgilerle bölünmüştür. “Bölge 4”ten “bölge 3”e, oradan da “bölge 1”e gittiğinizden dolayı bu yolculukta 3 bölgede seyahat ediyorsunuz ve biletlemeniz de 3 bölge için yapılıyor.

Şehir içi toplu taşımanın ayrıntılarını ve bilet çeşitlerini anlatmaya başlamadan önce sizlere Copenhagen Card’dan (Kopenhag Kart)  söz etmek istiyorum.

Copenhagen Card (Kopenhag Kartı)

Şehir kartları, Avrupa’nın büyük şehirlerinde oldukça yaygın ama bu hepsinin almaya değer olduğu anlamına gelmiyor. Her şehir kartında veya seyahat kartında gerçekten iyi bir inceleme ve hesap yapmanız gerekiyor çünkü çoğu zaman doğru turistik yerleri içermiyor veya paradan tasarruf etmenizi sağlamıyorlar. Kopenhag Kart, şehri ziyaret eden turistlere bu anlamda oldukça dolu bir paket sunuyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak çok şey var ama hiç ucuz bir şehir değil. 

Bu kart ile 80’den fazla müze ve cazibe merkezine ücretsiz girebilir, restoranlarda ve etkinliklerde indirim alabilir, olmazsa olmaz kanal turuna ücretsiz katılabilir, havalimanı gidiş geliş dahil şehrin tüm bölgelerinde bütün toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilirsiniz.

Bu kartın en efektif kullanım şekli, Kopenhag’da ziyaret etmeği düşündüğünüz müze ve cazibe merkezlerinin bir listesini yapıp, buraları kaç günde gezebileceğinizi planlamanız ve kartı o günleri kapsayacak şekilde almanız olacaktır. Pazartesiye dikkat edin, müze ve saraylar ziyarete kapalı oluyor. Kartın 24-48-72-96 ve 120 saatlik seçenekleri var. Örneğin 2 ya da 3 günlük kartı alıp, toplu taşımayı da ücretsiz kullanıp zaman kazanarak her yeri ziyaret edebilirsiniz. Size, planlamanızı kolaylaştırmak için aşağıda Kopenhag Kart ile ücretsiz ziyaret edilebilecek bazı yerlerin listesini ve kartsız giriş ücretlerini listeledim. Kendi programınızı yapıp, kartı kaç günlük alacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca 12 yaş altı iki çocuğunuzu da ücretsiz olarak kartınıza dahil edebiliyorsunuz. Ücretleri Danimarka Kronu olarak yazdım, Euro olarak kur değiştiği için güncel fiyatı hesaplamak sağlıklı olmadığından yaklaşık olarak belirttim.

Kopenhag Kart’ın ücretleri ise 24 saat 66,89€ / 48 saat 99,07€ / 72 saat 123,20€ / 96 saat 143,30€ / 120 saat 160,73€. Buraya tıklayarak Kopenhag Kart’ınızı satın alabilirsiniz.

Kopenhag Kart ile Ücretsiz Gezebileceğiniz Yerler ve Kartsız Giriş Ücretleri

 • Amalienborg Sarayı: 125 DKK (~16,74€)
 • Rosenborg Kalesi ve Müzesi: 140 DKK (~18,75€)
 • Christiansborg Sarayı:175 DKK (~23,43€)
 • Rundetaarn(Yuvarlak Kule) :40 DKK (~5,36€)
 • Ny Carlsberg Glyptotek: 125 DKK (~16,74)
 • Danimarka Ulusal Müzesi: 130 DKK (~17,41€)
 • Guinness Rekorlar Müzesi: 169 DKK (~22,63€)
 • Viking Müzesi: 160 DKK (~21,42€)
 • Tivoli Bahçeleri: 160 DKK (~22€)
 • Kurtarıcımız Kilisesi Kulesi: 69 DKK (~9,24€)
 • Belediye Binası Kulesi :40 DKK (~5,36€)
 • Kanal Turu: 109 DKK (~15€)
 • Danimarka Ulusal Akvaryumu: 230 DKK (~30€)

Aşağıdaki kısımdan dünyanın en güvenilir bilet satış sitelerinden olan GetYourGuide üzerinden Copenhagen Card’ınızı alabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

Kopenhag Şehir İçi Ulaşım Bilet Çeşitleri

Öncelikle toplu taşımada bilet sisteminin nasıl çalıştığını anlatmak istiyorum. Kopenhag seyahatiniz için temel olarak 3 tür bilet satın alabilirsiniz: Tek gidişlik biletler, City Pass ve Kopenhag Kart.

Tek Binişlik Bilet

Biletin ücreti, seyahat ettiğiniz bölgelerin sayısına göre değişiyor. Kopenhag’ın merkezi daha çok 3 bölgeyi kapsadığı için bu bölgelerin dışına çıkmadığınız sürece 3 bölgenin fiyatından fazlasını ödemezsiniz. Bu biletli otobüs, metro ve tramvayda kullanabilirsiniz.

Bölge sayısı234567

8

DKK cinsinden fiyat24,-36,-48,-60,-68,-76,-84,-
City Pass Small

City Pass Small 1 ve 4. bölgeler arasında 24 saat boyunca sınırsız ulaşım hakkı tanıyan bir kart. Eğer gün içinde 3 ten fazla toplu taşımayı kullanacaksanız, tek kullanımlık bilet almak yerine bu kartı almak hem kolaylık hem tasarruf sağlıyor. 24 saat geçerli bu kartın süresi makineden aldığınız anda başlıyor ve üzerine son geçerli olduğu saat yazıyor. Havalimanından da bu kartı alabilirsiniz.

City Pass Small ücretleri ise 24 saatlik 90 DKK ve en uzun süre 120 saatlik olanı 340 DKK. Maalesef ona da zam gelmiş. Bilet çeşitleri ve ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi için ise link: https://dinoffentligetransport.dk/en/prices-and-zones/prices/

Konakladığımız Airbnb evi merkeze biraz uzak olduğu için biz tren, metro ve otobüsü bolca kullandık. Ulaşımımız gerçekten hep çok kolay oldu. Ulaşım araçlarına gelirsek;

Metro

Kopenhag’da ulaşımın en hızlı ve kolay yolu metro.  M1, M2, M3 ve M4 adında 4 metro hattı bulunmaktadır. Şehrin her yerine dağılmış büyük, kırmızı “M” tabelalarından istasyonları kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca metrolar 24 saat çalıştığı için gece yarısı konakladığınız yere veya çok erken bir saatte havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

S-Tog Trenleri

S-Tog, Kopenhag merkezinde ve çevresine ulaşım sağlayan bir banliyö tren sistemi ve 7 hattı var. Hat isimleri  A-B-C-E-F-H-Bx olan bu kırmızı ikonik trenlerle  Østerport, Nørreport, Vesterport & København H (Kopenhag Merkez İstasyonu) gibi ana istasyonlara hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilir ve metroya aktarma yapabilirsiniz. Görselde, tüm hatların haritasını, merkez istasyondan bindiğimiz C S-Tog trenini ve trenin içini görüyorsunuz.

Otobüs

Oldukça geniş bir otobüs ağına sahip Kopenhag’da, otobüsle şehir manzaralarını izleyerek kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Parlak sarı renkleriyle dikkat çeken otobüslerde biletinizi şoförden alabiliyorsunuz.

Vapur (Havnebus)

Vapur, Kopenhag’daki büyük kanal boyunca sizi şehrin çeşitli noktalarına götürüyor. Liman otobüsü (Kopenhaglıların vapura verdiği isim) Kopenhag’da dolaşmanın en keyifli şekli ve şehri denizden deneyimlemenin harika ve uygun fiyatlı bir yolu. Tek binişlik biletiniz ya da City Pass Small kartınızla binilebiliyor. Vapur iskelelerinin yakın olduğu bazı önemli simge yerler şöyle; Nyhavn İskelesi, Nyhavn’a; Knippelsbro İskelesi, Kurtarıcımız Kilisesi’ne ve Christiania’ya; Nordre Toldbod İskelesi, Kastellet’e; Det Kongelike Bibliotek İskelesi ise Christianborg Sarayı’na ve Ulusal Müze’ye yakın. 

991 ve 992 numaralı vapurlar, Orientkaje ve Teglholmen iskelesi arasında çalışıyor ve iki iskele arası yaklaşık bir saat sürüyor.

Toplu Taşıma İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Biz seyahatimiz sırasında Kopenhag’da ulaşım için Google Maps dışında DOT Tickets ve Rejseplannen uygulamalarından da çok yararlandık. Telefonunuzda bu uygulamaların olması sizinde ulaşımınızı çok kolaylaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir