İçeriğe geç

Kopenhag Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Başlıklar

Yazan: Arzu Sert/

Şehrin tek havalimanı olan Kopenhag Kastrup havalimanın merkeze uzaklığı 12 km ve 3 terminali var. Şehir merkezine ulaşım çok kolay ve pek çok seçenek bulunuyor. Kopenhag Şehir İçi Ulaşım Rehberi yazımızı da okursanız toplu taşıma için en uygun bileti hava limanından alıp, sizin için ekonomik veya hızlı olan yolu tercih edebilirsiniz. Şimdi sırayla bu seçenekleri anlatalım. 

Metro

Metro, havalimanından merkeze ulaşımın en pratik ve en hızlı yolu. Biz gidiş ve dönüşte metro kullandık. Ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra kalabalığı takip ederek Terminal 3’e doğru ilerleyin. Zaten yürürken metro yönlendirme tabelalarını göreceksiniz. Öncelikle sağ tarafta göreceğiniz kırmızı DSB bilet otomatlarından ya da direkt DSB ofisinden size uygun bileti almanız gerekiyor. Makinalar sadece bozuk para ve kredi kartı kabul ediyor, kağıt para girişi yok bilginiz olsun. Toplu taşıma bilet çeşitlerini Kopenhag Şehir İçi Ulaşım Rehberi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ineceğiniz noktaya kadar kaç bölgeden geçeceğiniz çünkü bilet ücreti buna göre belirleniyor. Maalesef ulaşımın bu kısmı biraz beyin yakıyor. Biletinizi aldıktan sonra bir yere okutmanız ya da valide etmeniz gerekmiyor, aldığınız anda süre işlemeye başlıyor ve 90 dakika geçerliliği var. Biletsiz binmeyi düşünmeyin bile, metro hareket ettikten 5 dakika sonra kontrolör gelip biletlerimizi kontrol etti. Kaçak binmenin cezası 750 DKK.

Buradan bindiğiniz M2 (sarı) metro hattı havalimanı ve Vanlose arasında sefer yapıyor. Farklı bir metro hattına aktarma yapmak isterseniz M1 (yeşil) hattına Christianshavn, M3 (kırmızı) ve M4 (mavi) hatlarına Kongens Nytorv metro istasyonlarından geçiş yapabilirsiniz. M2 hattının merkeze ulaşmak için inebileceğiniz en uygun durakları Kongens Nytorv ve Norreport. Aşağıdaki metro haritasından genel olarak Kopenhag metro ulaşım ağını görebilirsiniz.

Tren

Merkez tren istasyonu civarında konaklıyorsanız ya da bu bölgeye gitmek istiyorsanız sizin için en uygunu tren kullanmak olacaktır. Yaklaşık 15 dakika sonra merkez tren istasyonundasınız. Ayrıca belirteyim İsveç’in Malmö şehrine gitmeyi planlıyorsanız, yine buradan trene binip direkt Malmö’ye kısa sürede geçebilirsiniz. Zaten merkez istasyona giderken de Malmö’den gelen trene biniyorsunuz. Merkez istasyona gitmek için RE 1059, RE 1361, RE1061, RE 1361, RE1365 numaralı trenleri kullanabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanından merkeze otobüsle de gidebilirsiniz. Terminal 3’ten dışarı çıkınca göreceğiniz otobüs duraklarından 5C numaralı otobüsle yaklaşık 35 dakikada merkeze ulaşılıyor. Bileti yine otomatlardan ya da DSB ofisinden alabilirsiniz. Farklı olarak otobüs şoföründen nakit ödeme yaparak da bilet alınabiliyor. Husm Torv’a kadar giden bu otobüsün şehir merkezinde uğradığı duraklar arasında Skottegårdsskolen, Sundbyvester Plads, Amagerbro İstasyonu, Merkez İstasyon, Rådhuspladsen, Nørreport İstasyonu ve Nørrebro İstasyonu bulunmaktadır.

Taksi

Havalimanından gitmek istediğiniz yere en kolay ulaşım taksi olsa da diğer seçeneklere göre tabii ki daha maliyetli. Tüm terminallerde 24 saat taksi bulabilirsiniz. Merkezde eski kent bölgesine ortalama 35€ (250-300 DKK) gibi bir ücretle gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir