İçeriğe geç

Samos (Sisam) Adası Denize Girilecek Yerler / Plajlar

Yazan: Arzu Sert/

Samos Adası, denize girebileceğiniz plajlar yönünden çok fazla alternatifiniz olan bir yer. Kimi organize kimi son derece bakir yaklaşık 30 tane koy ve plaj var. Biz burada sadece gittiğimiz koyları anlattık ama kendiniz de keşif gezileri yapıp harika yerler bulabilirsiniz.

Gagau Plajı

Gagau plajı, Vathy merkezde feribot limanına çok yakın bir koy. Otellerin olduğu bölgedeki bu koy küçük ama pırıl pırıl deniziyle güzel bir alternatif. Yeme içme şezlong şemsiye gibi imkanlar bulunan bu koyda isterseniz hiçbir ücret ödemeden havlunuzu serip denize girebilirsiniz.

Livadaki Plajı

Vathy’den 7-8 km uzaklıkta adanın kuzeyinde muhteşem deniziyle kapalı bir koy. Ana yolda giderken göreceğiniz küçük bir tabeladan sola dönüp bozuk, taşlı çok kötü bir yola girip aşağı doğru devam ediyorsunuz. Yol, geldiğinize pişman ediyor ama ulaştığınızda bembeyaz kumlu o turkuaz deniz yok mu, iyi ki geldik dedirtiyor. Plajda sadece bir işletme var. Otopark, şemsiye, şezlong ücreti falan yok. Sadece yediğinizin içtiğinizin parasını ödeyip bütün gün burada denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ada’nın kuzeyinde olmasına rağmen kapalı bir koy olduğu için dalga olmuyor, hep havuz gibi. Rivayete göre burada kayaların arasında yaşayan bir de fok balığı varmış. Bazen çıkıp yüzüyormuş. Belki size denk gelir görürsünüz.

Tsamadou Plajı

Kokkari’den sonra yan yana üç tane çok güzel koy ve plaj var. Lemonakia, Tsamadou ve Tsadou. Hepsinin yukarıdan görünüşü çok güzel. Biz Tsamadou’yu tercih ettik. Arabanızı yol kenarına park edip çam ağaçları arasından merdivenlerden inerek ulaşabiliyorsunuz. Plajın sağ tarafı çıplaklar için ayrılmış, sol tarafında beach clublar var. Genelde gençleri tercih ettiği bu koylarda deniz yine pırıl pırıl ama taşlık ve öğlen sonra dalgalı. Biz koyun sonunda yüksekteki bir işletmede kahve molamızı verdik. Türkiye kıyıları manzarası ve püfür püfür bir esintiyle son derece keyifliydi.

Psili Ammos Plajı

Samos’da bizim çok sevdiğimiz bir plaj burası. Deniz kum ve sığ. Çocuklu aileler için ideal. Plajda isterseniz iki şezlong ve şemsiyeyi 6 €’ya kiralayabilirsiniz ama kimseyi mecbur tutmuyorlar, havlunuzu bir yere atıp yine denize girebilirsiniz, karışmıyorlar.

Koyun sağ tarafında bir şeyler yiyip içebileceğiniz çok güzel kafe ve tavernalar var. Özellikle Spiros ve ailesinin işlettiği Braxos Tavernayı ve ızgara kalamarını denemenizi tavsiye ederim. Daha lezzetlisini başka yerde yiyemezsiniz.

Burası Ada’nın Dilek Yarımadası’na en yakın olduğu nokta. Güzelçamlı’dan kalkan günlük gezi teknelerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Belki Zülfü Livaneli’nin memleketinden uzak olduğu yıllarda, hasretle karşı kıyılara bakarken ‘’ Kardeşin duymaz el oğlu duyar’’ şarkısını yazdığı yer burasıdır.

Kerveli Plajı

Küçük, ağaçlık ve son derece sakin bir plaj. Mis gibi bir denizi ve havası var. Koyda sadece bir tane işletme var. Tüm günü yiyip, içip ve yüzerek burada bile geçirebilirsiniz. Şezlong, şemsiye falan yok. Bu noktadan da Kuşadası ve Davutlar sahil siteleri çok net görülüyor. Yıllarca merakla baktığım adadan, bu sefer kendi sahillerimize bakmak çok güzeldi.

Posidonio Plajı

Küçük bir balıkçı köyü burası, aynı zamanda doğal bir barınak olduğu için bu bölgede turlayan yatçıların da uğrak yeri. Çok güzel iki üç tane taverna var. Sahili taşlık ama deniz her zaman sakin ve mükemmel. Konaklamak için de düşünülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir