İçeriğe geç

Cenevre Havalimanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Yazan: Cem Sert/

Cenevre videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Cenevre Havalimanı, şehre yakın ve ulaşım açısından kolay bir havalimanı. Cenevre Havalimanı’ndan geceleri uçuş olmadığı için gece 1 ve sabah 4 arası toplu taşıma ile ulaşım bulunmuyor. Uçuş olmasa da terminalin açık olduğunu not düşeyim. Wifi konusunda ise garip bir sistemleri var. Havalimanında ücretsiz wifi var ancak uçuş bilgilerinizi girip bağlanabiliyorsunuz. Şu ana kadar kulağa garip gelen bir şey olmasa da biz bu şekilde bağlanamadık. Alt katta (gelen yolcu) ortadaki kapının orada bulunan alete check-in qr kodumuzu okutunca internete bağlanabileceğimiz bilgilerin olduğu bir fiş verdi. O bilgileri yazarak internete bağlandık. Havalimanında bir sorun yaşamamanız için bunu özellikle yazmak istedim ve aşağıya bu aletin fotoğrafını koyuyorum. Şimdi havalimanı-şehir merkezi arası ulaşım seçeneklerine geçelim.

Cenevre Havalimanı’ndan kalkan 10 tane otobüs hattı bulunuyor. Gitmeyi planladığınız yere göre bineceğiniz otobüs değişecek olsa da 5 ve 10 numaralı hatlar şehir merkezine gidiyor olup çok büyük ihtimalle bu otobüsleri kullanacaksınız. İkisi biraz farklı rotalardan gidiyor olsa da 25 dakikada Cornavin İstasyonu önüne gelip şehrin içinde aynı rotayı takip ediyor, sonrasında 5 numaralı otobüs ayrılıp Fransa sınırına gidiyor. Bu otobüslere normal toplu taşıma biletiyle biniyorsunuz. Yani 1 saatlik bilet alırsanız şehir merkezine gelmek için 3CHF ödüyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken konu İsviçre’deki toplu taşımalarda biletinizi okuttuğunuz bir otomat yok. Bu yüzden biletinizin süresi, siz bileti satın aldığınız anda işlemeye başlıyor. Yani otobüsün kalkmasına daha varken bilet alırsanız aktarma yapabileceğiniz süreniz azalıyor. Bu sebeple otobüsünüzün kalkmasına kısa bir süre kaldığında biletinizi alın. Ayrıca Cenevre’deki bir otelde konaklamıyor ve bu sebeple ücretsiz toplu taşıma bileti hakkınız yoksa günlük bilet alarak da bu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Tren

İkinci ulaşım seçeneğiniz de tren. Cenevre Havalimanı’ndaki tren istasyonundan çok sayıda tren Cornavin İstasyonu’na gidiyor. 10-15 dakika aralıklarla geçen trenlerle Cornavin İstasyonu’na gitmek 12 dakika sürüyor. Bu trenlere de toplu taşıma biletiyle binildiğinden fiyatı 3CHF. Eğer Cornavin İstasyonu çevresine gidiyor ya da buradan aktarma yapacaksanız trenle şehir merkezine gelmek daha mantıklı.

Cenevre Havalimanı Tren İstayonu

Taksi

Şehir merkezine taksi ile gitmeyi tercih ederseniz, Cenevre Havalimanı – Cornavin İstasyonu arası ücret yaklaşık 30CHF.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir