İçeriğe geç

Madrid Yemek ve Restoran Önerileri

Yazan: Cem Sert/

Madrid videomuzu izlemeyi ve kanala abone olmayı unutmayın

Madrid, yemek konusunda çok zengin bir şehir. Geleneksel İspanyol yemeklerini yiyebileceğiniz çok sayıda restoran var. Sizlere bu yazımda az ama öz önerilerde bulunacağım çünkü Euro kuru yüzünden dışarıda çok yemek yemedik. Öncelikle sizlere Barselona Yemek ve Restoran önerileri yazımda bahsettiğim tapas ve paellayı anlatacağım. Sonrasında da Madrid’de yediğim diğer yemeklerden ve restoranlardan bahsedeceğim. Hadi başlayalım.

Madrid'de Ne Yenir

Paella

(Barselona Yemek Yazısından Alıntıdır)

Paella, İspanyolların en ünlü kültürel yemeklerinden biri. İspanyollar, Paella’yı Valensiya’nın yemeği olarak görse de İspanyol mutfağının en önemli yemeklerinden biri konumunda. En basit şekliyle paellaya deniz ürünlü pilav diyebiliriz. Pilav desem de bizim mutfağımızdaki pilav gibi düşünmeyin, daha farklı bir şekilde pişiriliyor. Bir kızartma tavasında servis edilen paellada jumbo karides, çimçim, midye, kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünleri bulunuyor. Eğer benim gibi deniz ürünü çok seven biriyseniz paellayı sevmeme şansınız yok.

Tapas

(Barselona Yemek Yazısından Alıntıdır)

Tapas için aslında yemek demek çok doğru değil. Tapas, İspanyolların bira eşliğinde yedikleri ekmek arası atıştırmalıklara deniyor. Tapasın çok farklı şekilleri var. Kimisi deniz ürünlü, kimisi peynirli, kimisi de etli oluyor. Tapasın boyutları ve fiyatları her yerde farklılıklar göstermekte. Sizlere aşağıda bahsettiğim yer ise tapas konusunda en iyi fiyat performansı sunan yerlerden biri. Fiyatlar uygun olduğu için seyahatimizde her gün tapas bira yaptık.

Empanadas

Empanadas aslında bir çeşit İspanyol böreği. Kıymalı, balıklı, peynirli, trüflü gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Yazının başındaki Madrid videomu izlediyseniz bizim yediğimizin çok güzel olmadığından bahsetmiştim. Belki de biz iyi olmayanına denk geldik.

Churros

Churros, İspanyolların yerel bir tatlısı. Bizdeki halka tatlısının şerbetsiz halinin çikolataya bandırılan şekli diyebiliriz. İspanya’ya gitmişken denemenizi öneririm.

Madrid Restoran Önerileri

100 Montaditos

(Barselona Yemek Yazısından Alıntıdır)

100 Montaditos, tüm İspanya’da bulunan bir zincir tapasçı. İsmindeki 100, menüsünde bulunan 100 ayrı tapası temsil ediyor. Tapasları ilk başta küçük görünse de 2-3 tane yediğinizde doyuruyor. Menüdeki fiyatlar ise 1-2€ arasında değişiyor. Genelde bizim yediklerimiz 1,25€ civarıydı ama çarşamba ve pazar günleri burada kampanya var ve tüm tapasların fiyatı 1€ oluyor. İçecek olarak da farklı seçenekler var. Heineken bira, Latino isimli şarap bazlı bir içecek, Cruzcampo isimli limonlu bira en çok tercih edilen içecekler. Bunların fiyatları da 1,5€. Ancak bazı 100 Montaditoslar’da içeceklere 2€ ödediğimiz de oldu. Yani 100 Montaditos’a özellikle çarşamba ve pazar günleri gittiğinizde 5€’ya biranızla tapasınızla doyasıya bir ziyafet çekebilirsiniz. Sizlere somonlu, sarımsak soslu etli ve çedarlı etli tapasları öneririm. Ayrıca kampanyalı günlerde patates kızartması, tavuk topları gibi atıştırmalıklar da 1€. Tapas başlığı altındaki fotoğraf da 100 Montaditos’ta yediklerimiz.

La Campana

Deniz mahsulü severler buraya. La Campana aslında sadece deniz mahsulü satmıyor ama buranın ekmek arası kalamarı mükemmel. Hem doyurucu hem de fiyatı 3.5€. Kalamar seviyorsanız kesinlikle buraya uğramalısınız. Ayrıca sosis, bacon, et gibi yemekler de bulunmakta.

Lavinia

Madrid’e gitmişken ünlü İspanyol şaraplarını denemek isterseniz Lavinia kesinlikle uğramanız gereken bir yer. İçerisi çok büyük ve çok sayıda farklı çeşit şarap var. İki katlı Lavinia’nın üst katında restoran kısmı da bulunuyor. Burada şarap eşliğinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar ise biraz yüksek. Ancak sadece şarap içmek isterseniz bizim gibi Lavinia’nın ön tarafında, yolda bulunan masalarında keyif yapabilirsiniz. Şarapların kadehi 3€’dan başlayıp 10€’lara kadar yükseliyor. Şarabın yanında ayrıca atıştırmalık çerez de veriyorlar.

Flamenco Eşliğinde Akşam Yemeği

Madrid’de flamenco müziği eşliğinde bir akşam yemeği yemek isterseniz aşağıdaki kısımdan rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Madrid’teki diğer etkinliklere aşağıdaki kısımdan bakabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir