İçeriğe geç

Annecy Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler

Yazan: Cem Sert/

Youtube videomuzu izleyip kanala abone olmayı unutmayın

Annecy; Alp Dağlarının yamacında, Annecy Gölü’nün kıyısında masalsı bir köy. Mimarisi ve doğasıyla turistlerin uğrak destinasyonlarından biri. Annecy’nin sokaklarında yürürken kendinizi bir kartpostalın içinde gibi hissediyorsunuz. Her sokak ayrı bir güzelliğe sahip. Alplerden doğan akarsular da şehrin özellikle old town bölgesinden geçtiği için Annecy’e Alplerin Venedik’i deniyor. Aslında içinden nehir ya da kanal geçen neredeyse her yer Venedik’e benzetiliyor ve Annecy için Alplerin Venedik’i demek bana fazla iddialı geliyor. Ancak şehrin içindeki Alplerden gelen berrak akarsuların güzel bir hava kattığını söylemeden geçmeyim. Şimdi bu masalsı yeri anlatmaya başlayalım.

Annecy'ye Nasıl Gidilir

Annecy’de küçük bir havalimanı bulunsa da sadece özel jetler tarafından kullanılıyor. Yani Annecy’ye uçakla ulaşım sağlama şansınız çok düşük. Annecy’ye ulaşım için en iyi seçenek Cenevre ya da Lyon’a uçup sonrasında tren ya da otobüsle buraya gelmek. Biz de Cenevre seyahatimizde bir günümüzü Annecy’ye ayırmıştık. Cenevre’den otobüsle Annecy’ye gitmek için iki seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi bizim de kullandığımız Flixbus ile gitmek. Tek yön bilet fiyatları 3-5€ arasında değişiyor ve yol yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor. Kamil Koç’un sitesi üzerinden biletinizi alabilirsiniz. İkinci seçenek ise toplu taşıma ile gitmek. 272 numaralı otobüs Cenevre’den Annecy’ye kadar gidiyor ancak Cenevre’de toplu taşımaya tek binişin 3 Frank olup Fransa’ya geçiş için de ekstra bilet ücreti ödeyeceğinizi düşünürsek Flixbus’la gitmek daha mantıklı ve hızlı oluyor. Lyon’dan da Flixbus ya da SNCF trenleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Annecy Gezilecek Yerler

Aslında Annecy’de gezilecek çok fazla yer yok. Sizlere aşağıda gezilecek yerleri anlattım ancak buranın asıl keyifli yanı sokaklarında yürümek, kaybolmak. Bahsettiğim yerleri gezdikten sonra canınız nereyi isterse o tarafa yürüyün. Her sokakta farklı güzellikler karşınıza çıkacaktır. Ayrıca zamanınız olursa Annecy Gölü’nde de küçük bir tur yapmayı es geçmeyin. Şimdi gezilecek yerlere başlayalım.

Le Palais de I'Île

Thiou Kanalı’nda bulunan Le Palais de I’Ile, Annecy’nin en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan ikonik noktası. 12. yüzyılda inşa edilmiş bir Orta Çağ Kalesi olan yapı; eski dönemlerde hapishane ve darphane olarak kullanılmış. Günümüzde ise sanat ve tarih müzesi olarak hizmet vermekte. Hemen karşısındaki Pont Pierriere üzerinde bol bol fotoğraf çekilin ve manzaranın keyfini çıkarın.

Jardins de l'Europe

Jardins de l’Europe, Annecy Gölü yanındaki bir park. Pont Pierriere köprüsünden Annecy Gölü’ne doğru yürüdüğünüzde sol tarafta göreceksiniz. Çok keyifli bir yer olsa da biz gittiğimizde uçuşan çok fazla sinek ve hoş olmayan bir koku vardı. Hemen aşağıda bahsettiğim Pont des Amours’a doğru yürüdükçe göl kenarında oturabileceğiniz banklar bulunmakta.

Pont des Amours

Türkçe ismiyle Aşk Köprüsü; Annecy Gölü’nün en güzel manzarasını izleyebileceğiniz, fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden biri. Bu sebeple de üzeri çoğu zaman kalabalık oluyor. Göl kenarında yürüyüş yaparken Pont des Amours’a uğramayı unutmayın.

Musée-Château d'Annecy

Öncelikle şu anda Google Haritalarda buraya baktığınızda konum doğru olsa da fotoğraf yanlış çıkıyor. Musee-Chateau d’Annecy, şehrin hakim bir noktasında bulunan tarihi kalesi. Kale, 12. ve 16. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Uzun bir süre Cenevre Kontlarının ve Genevois-Nemours Düklerinin ikametgahı olarak kullanılmış. Dönem dönem yangınlar geçirse de 1953’te Annecy idaresi burayı satın alıp restore etmiş ve müze olarak kullanıma açmış. Çok sayıda bölgesel heykel ve tablonun bulunduğu Alp Popüler Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Giriş ücreti tam 5,60€; öğrenci 3€.

Basilique de la Visitation

Annecy’deki etkileyici yapılardan bir diğeri de Basilique de la Visitation. Şehrin en yüksek noktalarından birinde bulunan kiliseye tırmanmak biraz yorabiliyor. 1922’de yapımına başlanan neo-romanesk tarzdaki Basilique de la Visitation’a giriş ücretsiz.

Annecy’de Konaklama

Bizler aslında Annecy’yi günübirlik gezdik ve akşam Cenevre’ye geri döndük. Ancak fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bu güzel yer, gece ışıklandırmasıyla da ayrı bir havaya bürünüyor. Burada konaklamayı düşünürseniz aşağıdaki haritadan otel bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Booking.com

Annecy’ye Ne Zaman Gidilir

Benim sizlere tavsiyem yazın gitmeniz. Alp Dağlarının yamacında olduğundan yüksek bir rakıma sahip ve yazının başındaki YouTube videomu izlerseniz, mayıs ayında gitmemize rağmen havanın serin olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca buranın keyfi güneşli ve sıcak havalarda çıkıyor. Bu sebeple kışın giderseniz büyük ihtimalle bulutlu ve soğuk hava sebebiyle çok keyif alamayabilirsiniz.

Annecy Ne Kadar Sürede Gezilir

Annecy, 5 saat gibi bir sürede rahatlıkla geziliyor. Eğer bizim gibi günübirlik gezmeyi planlıyorsanız gidiş dönüş tren ya da otobüsünüzün arasına 5-6 saatlik bir süre bırakabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi konaklamayı düşünüyorsanız da bir gece yeterli olacaktır.

Annecy’yi segway turuyla gezmek isterseniz aşağıdaki kısımdan rezervasyon yapabilirsiniz

Powered by GetYourGuide

 Annecy’yi turla gezmek isterseniz aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Cenevre’den başlayan turları da değerlendirebilirsiniz

Powered by GetYourGuide

“Annecy Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir